سه شنبه, 06 آذر 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد؛

مطالبه گری مردم لازمه تحقق حقوق شهروندی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: دستیار ویژه وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی در حقوق شهروندی گفت: ‌باید زمینه های مطالبه گری حقوق شهروندی بین مردم جامعه افزایش داده شود از این رو نکته دیگری که در این وزارتخانه به دنبال آن هستیم، این است که در حوزه‌های امور سینمایی، هنری، مطبوعاتی، قرآن و عترت، فرهنگی و غیره زیرساخت‌ها و تسهیلات لازم را برای بهبود وضعیت حقوق شهروندی فراهم کنیم.

همایش هم اندیشی نویسندگان عرصه حقوق شهروندی کشور به همت دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی و با میزبانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و با حضور دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، دستیار وزیر فرهنگ در امور حقوق شهروندی و معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و نیز استادان و مسئولین دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی و 200 نویسنده عرصه حقوق شهروندی در مجتمع فرهنگی باغ زیبا برگزار شد.

علی اصغر کاراندیش، دستیار ویژه وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی در حقوق شهروندی ضمن تشریح اقدامات و دستاوردهای این وزارتخانه در راستای تحقق حقوق شهروندی ، ایجاد دبیرخانه دائمی، خدمت به مراجعین وزارتخانه با الکترونیکی کردن روند کارها و ارائه مجوز ها، حضور درنمایشگاه بین المللی کتاب و توزیع بیش از پنج هزار کتاب منشور حقوق شهروندی و تجمیع مجوزها و حذف برخی قوانین دست و پا گیر در ارائه مجوزها به مردم را از جمله اقدامات این وزارتخانه در راستای تحقق وظایف آن در موضوع حقوق شهروندی برشمرد.

وی همچنین شفاف سازی و پیگیری اجرایی شدن قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در راستای تحقق حقوق شهروندی دانست و افزود: با مجموعه تلاش ها و اقدامات صورت گرفته و کمک رسانه ها بخش زیادی از دستگاه های اجرایی کشور به سامانه مربوطه و این قانون پیوسته و اینک روند صعودی به خود گرفته است.

معاون وزیر فرهنگ در ادامه سخنان خود برگزاری پنج نشست تخصصی با عنوان حقوق شهروندی، شرکت فعال در برگزاری اولین کنگره حقوق شهروندی، هم اندیشی و نشست با نخبگان اهالی قلم و فرهنگ و هنر و دریافت ۵۰۰ مقاله با موضوع حقوق شهروندی را از دیگر اقدامات این وزارتخانه برشمرد.

به گفته کاراندیش خریداری و انتشار ۱۵درصد کتاب های با موضوع حقوق شهروندی و توزیع کتب در دستگاه های مختلف اجرایی کشور را از دیگر کارها و فعالیت های وزارت ارشاد بوده است.

کاراندیش بیان کرد: ‌باید زمینه های مطالبه گری حقوق شهروندی بین مردم جامعه افزایش داده شود از این رو نکته دیگری که در این وزارتخانه به دنبال آن هستیم، این است که در حوزه‌های امور سینمایی، هنری، مطبوعاتی، قرآن و عترت، فرهنگی و غیره زیرساخت‌ها و تسهیلات لازم را برای بهبود وضعیت حقوق شهروندی و تحقق این مهم برای مراجعین به این وزارتخانه را فراهم کنیم.

کاراندیش ضمن بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی و مساجد را به کتاب های حقوق شهروندی مجهز کرده ایم، گفت: به دنبال تدوین شاخص‌های تحقق حقوق شهروندی در جهت ارزیابی میزان موفقیت‌ها در راستای اجرای این قانون نیزهستیم.

وی در عین حال به طرح آموزش و آشنایی کارکنان با موضوع حقوق شهروندی اشاره کرد و اظهار داشت: تیمی را هم برای رصد و تبیین فعالیت‌های سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف در زمینه تحقق حقوق شهروندی ایجاد کرده‌ایم و با جدیت در حال فعالیت هستند.

دستیار ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درحقوق شهروندی در ادامه این مراسم درپاسخ به خبرنگاری مبنی براینکه درباره جایزه کتاب سال حقوق شهروندی چه برنامه هایی را مدنظر دارند ، گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری برنامه‌ریزی‌های لازم را برای برگزاری این جایزه انجام داده که این جایزه از امسال به مدت سه سال برگزار خواهد شد.

کاراندیش اضافه کرد: پیش‌بینی‌های لازم را برای برگزاری کیفی و خوب این رویداد مهم فرهنگی انجام گرفته است تا به نفع احسن دستاوردهای مطلوبی را شاهد باشیم.

ضرورت دسترسی به محتوای مطلوب در زمینه حقوق شهروندی برای عموم مردم

لادن حیدری، معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به اینکه موضوع حقوق شهروندی کماکان نیازمند فرهنگ‌سازی است، از وزارتخانه متبوعش به عنوان نهادی که عهده‌دار این مسئله است، نام برد.

حیدری اظهار کرد: هرچند در قانون اساسی موضوع حقوق شهروندی پیش‌بینی شده است اما باید الزامات اجرایی آن به شکل جدی‌تری مورد بررسی قرار گیرد.

وی دسترسی به محتوای مطلوب و مناسب در زمینه حقوق شهروندی را برای عموم شهروندان یک ضرورت انکارناپذیردانست و گفت: باتوجه به حضور درهفته کتاب، از کتاب به عنوان رسانه‌ای که نقش مهمی در زمینه‌سازی برای تبیین حقوق شهروندی دارد، یاد می کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد: آثار باکیفیتی در موضوع حقوق شهروندی با محتوای خوب و مفید تولید و منتشر شود.

تدریس دو واحد مرتبط با حقوق شهروندی در دانشگاه ها

شهیندخت مولاوردی در این نشست ضمن بیان اینکه شعار امسال حال خوش خواندن بوده که می‌تواند تشویقی برای کتابخوانی و توجه به کتاب و نقش و ترتیب آن در جامعه باشد، اظهار کرد: امروز فضای کتابخوانی به سوی الکترونیکی‌شدن پیش‌ رفته و اقبال و استقبال جوانان به این عرصه ظرفیت جدیدی را در اختیار ما گذاشته که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

وی ضمن اشاره به تعامل و گفت‌وگو بین بخش‌های مختلف قوه مجریه برای عملیاتی کردن مفاد منشور حقوق شهروندی گفت: البته باید توجه داشت که نباید انتظار داشت که مطالبات تاریخی صدساله ایران در این حوزه را طی 2 سال پیاده‌سازی کرد و طبیعی است که چنین پروژه‌ای زمانبر خواهد بود. با این وجود ریل‌گذاری‌ها برای پیاده‌سازی این منشور انجام شده و اگرچه به نظر می‌رسد خروجی ملموسی نداشته باشیم اما به مرور زمان نتایج آن حاصل خواهد شد.

مولاوردی بیان کرد: پروژه‌های اجتماعی برخلاف پروژه‌های اقتصادی بلندمدت، دیربازده و زمانبر است، اما راه خود را پیدا می‌کند. ما نیز برای اجرای منشور حقوق شهروندی دو حوزه نهادسازی و نهادینه‌سازی را دنبال خواهیم کرد.

وی خطاب به نویسندگان حوزه حقوق شهروندی گفت: تلاش شما نویسندگان در ظرفیت‌سازی و نهادینه‌سازی حقوق شهروندی تاثیرگذار خواهد بود و دولت نیز باید تلاش کند از این پتانسیل استفاده کند.

وی در بخش دیگر سخنانش به برخی از ناهماهنگی‌ها میان قوه قضاییه و دولت در اجرای این منشور اشاره کرد و گفت: البته تصمیم دولت تنظیم این منشور در قالب یک لایحه نیست چراکه بسیاری از مفاد این منشور خود در قالب قانون اساسی ما وجود دارد. بنابراین تلاش دولت تنها پیگیری و ابلاغ این منشور در سازمان‌ها و نهادهای ذیربطش است.

 به گفته مولاوردی، این منشور اگرچه اعلامی است اما جنبه الزام‌آور ندارد، با این وجود جنبه اخلاقی و تعهد‌آور برای شخصیت‌های حقیقی و حقوقی مرتبط با آن خواهد داشت.

 وی با بیان اینکه دولت از تدوین سند امنیت قضایی در قوه قضاییه خرسند خواهد شد، گفت: امیدواریم که در تعامل با قوه قضاییه از طریق وزارت دادگستری پیشرفت‌های خوبی را در این حوزه داشته باشیم و به یک چارچوب مشخص برسیم.

 مولاوردی همچنین به نقش نهادهایی چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما در اجرایی سازی این منشور اشاره کرد و گفت: اخیرا در نشست معاونان پژوهشی دانشگاهی از میان 10 دانشگاه برتر، دانشگاه شهید بهشتی متولی پیگیری این حوزه شده و قرار است ما نیز بانک اطلاعاتی از سازمان‌های مردم‌نهاد در این عرصه را تکمیل کنیم.

 این مقام مسئول در ادامه سخنانش به نقش خانواده‌ها در فرهنگ‌سازی حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: باید به جای برجسته‌کردن تفاوت‌ها شباهت‌ها را در نظر بگیریم و با همکاری‌های شبکه‌ای با هزینه کمتر و سرعت بیشتر این منشور را اجرایی کنیم. تلاش ما این است که برش دستگاهی و برش استانی در اجرای منشور حقوق شهروندی داشته باشیم.

 مولاوردی در بخش پایانی سخنانش از امضای تفاهم‌نامه‌ای با آموزش عالی برای تدریس دو واحد مرتبط با این حوزه خبر داد و گفت: همچنین باید تلاش شود که روی آثار مکتوب حقوق شهروندی سرمایه‌گذاری شود چراکه امروز اگر هزینه‌ای برای خرید کتاب‌های مرتبط با این حوزه بپردازیم بسیار کمتر از هزینه‌ای خواهد بود که جامعه در آینده برای نخریدن و نخواندن کتاب خواهد پرداخت.

آرشیو آثار حقوق شهروندی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی

در ادامه نشست مونس کشاورز، رئیس دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی توضیحاتی را درباره فعالیت‌های دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی ارائه کرد و افزود: اغلب نویسندگان این حوزه از وکلای موفق و دانشجویان دکتری رشته حقوق هستند و اکنون نمایشگاهی از 150 کتاب چاپ نخست در این حوزه رونمایی شده است. این ایده می‌تواند به ماندگار شدن جریان حقوق شهروندی در کشور بیانجامد.

 وی ضمن بیان اینکه مقرر شده با هماهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تمام آثار حقوق شهروندی در این سازمان آرشیو شود، افزود: این اقدام می‌تواند به ساماندهی این حوزه کمک شایانی کند؛ لازم به ذکر است که کتاب‌های تالیف شده در حوزه حقوق شهروندی در موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، مدنی و همبستگی به چاپ رسیده است.

کتاب های حقوق شهروندی باید مورد قضاوت مخاطب قرار گیرد

مصطفی شعبانی، عضو دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی نیز ضمن تاکید بر شناسایی فعالان این عرصه توسط این دبیرخانه گفت: حال که دولت اقدام به پیاده‌سازی فصل سوم قانون اساسی کرده و بر این اساس منشور حقوق شهروندی شکل گرفته است، امید است که به این موضوع جامع عمل پوشانده شود و تنها به برگزاری همایش اکتفا نشود.

 وی تاکید کرد: اندیشه‌های مولفان کتاب‌های حقوق شهروندی نباید در کتاب‌ها باقی بماند و باید در معرض قضاوت و ارزیابی مخاطبان آن‌ها در جامعه قرار گیرد.

 شعبانی بیان کرد: شهروندان باید احساس کنند دولت در این باره جدی است و قرار نیست تنها به کارهای نمایشی اکتفا کند. دولت نیز باید بستر مناسب را برای اجرای حقوق شهروندی فراهم کند.

در بخش‌های دیگری از این نشست تعدادی از نویسندگان حقوق شهروندی دغدغه‌های خود را با شهین‌دخت مولاوردی در میان گذاشتند که بر این اساس مواردی چون حمایت دولت از سازمان‌های مردم‌نهاد در شهرستان‌‌ها، حمایت از نویسندگان حقوق شهروندی و پشتیانی از آن‌ها، مشاهده بازخورد تلاش‌های صورت‌گرفته در این حوزه توسط دولت و تشکیل بخش ویژه حقوق شهروندی در تمامی سازمان‌ها و نهادهای دولتی مطرح شد.

خواندن 284 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395