چهارشنبه, 07 آذر 1397 ساعت 09:17

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی:

۳۰ درصد قیمت لوازم خانگی غیر قانونی گرفته می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: سخنگوی تعزیرات حکومتی گفت: از ابتدای سال تاکنون از ۳ هزار و ۲۵۳ پرونده تخلف تشکیل شده که ۲ هزار و ۱۶۳ پرونده مربوط به لوازم خانگی است.

در ماه های اخیر و با حساس شدن شرایط اقتصادی کشور ، قیمت تمامی محصولات دچار نوسان شد و بازار لوازم خانگی نیز تحت تاثیر این نوسانات قرار گرفته است. با گذر از بازار می‌توان تاثیر بی تباتی قیمت ارز را در رکود لوازم خانگی و در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم مشاهده کرد.

به نظر می رسد برخی تولید کنندگان داخلی و فروشندگان از شرایط موجود اقتصادی کشور سوء استفاده کرده و با بهانه افزایش قیمت ارز و تحریم قیمت محصولات را چند برابر کرده که نیازمند نظارت از سوی نهاد های نظارتی است.

در همین راستا یاسر رایگانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما ضمن بیان اینکه شرایط موجود در بازار لوازم خانگی مطلوب نیست، افزود: بخش لوازم خانگی در هشت ماه نخست امسال به پرداخت جریمه نقدی 74 میلیارد ریالی محکوم شده که درصد ناچیزی از تخلفات در بازار لوازم خانگی است.

وی ضمن بیان اینکه بسیاری از تخلفات بخش لوازم خانگی به سازمان تعزیرات فرستاده نشده است، افزود: دریک نوع کالا اختلاف های قیمتی چهار تا پنج میلیون تومانی در مناطق مختلف وجود دارد و چند پرداختی در بخش لوازم خانگی انجام می‌شود که یک مبلغ بر اساس تعرفه‌های مشخص شده و مبلغی حدود 30 تا 40 درصد قیمت کالا به صورت غیر قانونی از مشتریان گرفته می‌شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی ضمن بیان اینکه اگر هموطنان شکایتی دارند، باید به اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مراجعه کنند، گفت: بخش زیادی از تخلفات در واحدهای تولیدی لوازم خانگی انجام می‌شود.

وی افزود: در حالی که فهرست قیمت‌های تولیدکنندگان لوازم خانگی در سامانه 124 به روز و کامل نیست، اما سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده تخلفی از تولید کنندگان به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال نکرده است .

بازار در اختیار تولید کنندگان داخلی و خارجی که در داخل تولید می کنند، است

محمدرضا کلامی مدیر کل امور اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این برنامه گفت:​ سال گذشته افزون بر تولید داخل واردات لوازم خانگی به طور رسم و غیر رسمی وجود داشت اما از ابتدای امسال و با افزایش قیمت ارز قاچاق این کالاها به طور کامل متوقف شد و ورود بخشی از لوازم خانگی به بازار کاهش یافت و بر این اساس به دلیل افزایش تقاضا در بازار قیمت محصولات تولید کنندگان داخلی افزایش یافت.

وی ضمن بیان اینکه در حال حاضر بازار در اختیار تولید کنندگان داخلی و خارجی که در داخل تولید می کنند است، اظهار کرد: از 16 مرداد تاکنون ارز واردات قطعات لوازم خانگی بر اساس سامانه نیما تامین می شود و به تولید کنندگان اجازه داده ایم بر اساس قیمت تمام شده کالاهای خود را ارائه دهند .

کلامی رود بازار لوازم خانگی را به دلیل حذف واسطه گری دانست و افزود : هر تولید کننده ای که در سامانه 124 فهرست قیمت خود را اعلام نکرده است سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده برای آن واحد تولیدی پرونده تشکیل داده است.

ارز 4200 تومانی به تولیدکنندگان لوازم خانگی اختصاص نیافته است

محمدرضا غزنوی سخنگوی اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز در این برنامه گفت: اکنون با توجه به کاهش قدرت خرید مردم بازار لوازم خانگی در رکود است اما قیمت این لوازم نیز مناسب نیست . کاهش توزیع از طرف تولیدکنندگان به دلیل کاهش 40 درصدی تولید در مقایسه با سال گذشته است؛ به عنوان نمونه لباسشویی 39/5 درصد در مقایسه با شش ماهه نخست سال گذشته کمتر تولید شده است .

سخنگوی اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی ضمن بیان اینکه از خرداد تا کنون هیچ ارز چهار هزار و 200 تومانی به تولیدکنندگان لوازم خانگی اختصاص نیافته است، گفت: تخلفات ثبت شده در سازمان تعزیرات حکومتی هیچ کدام مربوط به تولیدکنندگان لوازم خانگی نیست.

وی ضمن بیان اینکه مشکل تولید کنندگان لوازم خانگی افزایش نیافتن قیمت کالاها بر اساس مولفه های تولید بود و این مسئله تولید در این بخش را نابود و در بازار التهاب ایجاد کرد، ادامه داد: اکنون شرایط برای تولید کنندگان سخت تر از گذشته است ؛ 69 درصد از ظرفیت یخچال سازی و 77 درصد از ظرفیت تولید تلویزیون در کشور بدون استفاده مانده است . سخنگوی اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی افزود:​ برای تولید کنندگان و ورود قطعات لوازم خانگی گشایش اعتبار نمی شود و هیچ فکری برای ارز تولید کنندگان نشده است.

کالاهای وارداتی بازار را به هم ریخته است

محمد طحانپور رئیس اتحادیه فرشندگان لوزام در این برنامه نیز گفت:​ قیمت لوازم خانگی تولید داخل انقدر بالاست که حاشیه سود ها به دلیل پایین امده است. وی گفت : از ابتدای اردیبهشت تاکنون کالاهای خارجی 150 درصد و کالاهای داخلی بین 80 تا 120 درصد افزایش قیمت داشته است. رئیس اتحادیه تولید کنندگان لوازم خانگی افزود : کالایی مانند آبگرمکن دیواری که مصرف ارز ندارد صد درصد گران شده و این گران فروشی دولتی است. طحانپور گفت :​ تولید کنندگان لوازم خانگی در اسفند سال گذشته کالا را چهار تا 10 ماهه و با تخفیف پنج تا 15 درصد به توزیع کننده می دادند اما اکنون شرایط متفاوت شده است.

وی افزود : هر کس به ما در زمینه دریافت مبلغی بیش از قیمت مصرف کننده لوازم خانگی از طرف فروشندگان شکایت کرده است به آن رسیدگی و با متخلفان برخورد قاطع شده است . رئیس اتحادیه تولید کنندگان لوازم خانگی گفت: یک گروه چهار نفره دو برند آلمانی و ترکیه ای در زمینه لوازم خانگی را وارد کشور می کنند و دو میلیون تومان زیر قیمت ما در بازار عرضه می کنند که نمی توانیم با آنها برخورد کنیم . طحانپور افزود: برای بازرسی از هزار و 600 واحد صنفی لوازم خانگی بازرسی کافی نداریم . وی گفت : اختلاف قیمت ها در لوازم خانگی مربوط به کالاهای وارداتی است .

رئیس اتحادیه تولید کنندگان لوازم خانگی بیان کرد:​ قیمت لوازم خانگی وارداتی رها و این کالاها بازار را به هم ریخته است در حالی که سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده باید قیمت این کالاها را تعیین کنند .

خواندن 207 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395