چهارشنبه, 07 آذر 1397 ساعت 10:02

اطلاعات تکميلي

  • دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران:

روغن خام و روغن خوراکی مورد نیاز کشور تامین است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران، گفت: طبق آمارهای هشت ماهه، تولید روغن خوراکی نسبت به مدت مشابه پارسال 10 درصد افزایش یافت و میزان تولید و ذخایر آن کافی است.

«امیرهوشنگ بیرشک» افزود: روغن خام و روغن خوراکی مورد نیاز کشور تامین است و کارخانه های فرآوری و تصفیه روغن خوراکی با همه توان فعالیت می کنند؛ بنابراین در تولید این محصول هیچ کمبودی نداریم.
وی نیاز سالیانه کشور به روغن خام را نزدیک یک میلیون و 500 هزار تن برشمرد و ادامه داد: 90 درصد روغن مورد نیاز کشور از محل واردات روغن خام و استحصال دانه های وارداتی و 10 درصد از محل تولید دانه های روغنی داخلی تامین می شود.
به گفته وی، بیش از 40 کارخانه فرایند تصفیه روغن خام و 25 کارخانه فرایند روغن کشی دانه های روغنی را در کشور برعهده دارند. از ابتدای سال تاکنون 360 هزارتن روغن خام از محل استحصال دانه روغنی، فرآوری و تصفیه شده و 200 هزار تن روغن خام در راه بنادر کشور است.
وی افزود: همچنین بیش از 450 هزار تن روغن خام در مخازن بخش دولتی و خصوصی ذخیره سازی شده است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم؛ حتی شرکت بازرگانی دولتی ایران بیش از ذخایر موجود روغن خام تامین کرده است.
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران اضافه کرد: 40 درصد روغن خام وارداتی آفتابگردان، 30 درصد پالم و 30 درصد روغن خام سویاست که از روسیه، اوکراین، اندونزی، مالزی، آرژانتین و برزیل تامین و وارد می شود.
مصرف ثابت روغن با وجود افزایش قیمت
بیرشک تاکید کرد اگر کمبودی در تولید روغن خوراکی در کشور پیش بیاید به طور حتم در فروشگاه های سطح شهرها نیز با کمبود روبرو می شویم؛ درحالی که اکنون به وفور روغن خوراکی در فروشگاه های عرضه می شود.
وی گفت: با آغاز دور جدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، به دلیل مشکلاتی در فرایند نقل و انتقال پول از طریق سیستم بانکی ممکن است برای واردات روغن خام و مواد اولیه در سال آینده اندکی دچار سختی شویم که اگر دولت برای رفع این مشکل چاره ای بیندیشد در تامین روغن خام مورد نیاز سال آتی نیز کمبودی نخواهیم داشت.
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی افزود: با وجود افزایش قیمت روغن خوراکی در ماه های اخیر، میزان مصرف این محصول کاهش نیافته است.
بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت، پارسال سرانه مصرف روغن خوراکی در کشور نزدیک 18 کیلوگرم بود که هشت کیلوگرم بالاتر از متوسط جهانی است.
متوسط سرانه مصرف روغن خوراکی در برخی کشورهای اروپایی سه تا پنج کیلوگرم است.
بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات روغن ساخته شده نباتی از 10 میلیون دلار در سال 1392 به 34 میلیون دلار در سال 1395 افزایش یافت که به طور عمده به عراق، افغانستان و پاکستان صادر شد.
طبق آمار سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) سرانه مصرف روغن و چربی ها در کشورهای صنعتی در سال 2015 میلادی 22 کیلوگرم و در کشورهای در حال توسعه 13 کیلوگرم بوده است.

منبع: ایرنا
خواندن 197 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395