چهارشنبه, 07 آذر 1397 ساعت 13:10

اطلاعات تکميلي

  • دومین دور گفت و گوهای اسلام و دائویسم در پکن؛

دوری از گفت و گو زمینه بروز تعصب را فراهم کرده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون مرکز گفت و گوهای ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به پیوندهای تاریخی چین و ایران در زمینه های مختلف تاکید کرد چین و ایران اگرچه همسایه نیستند و هزاران فرسخ با هم فاصله دارند اما روابط دو کشور گرمتر از دو همسایه است.

'مرتضی صبوری' در دومین دور گفت و گوهای اسلام و دائویسم در پکن اظهار داشت دو کشور همواره در بسیاری از زمینه ها دارای ارتباط تنگاتنگ و روابط نزدیک و صمیمی هستند به همین دلیل مرکز گفت و گوهای ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز کوشیده است با ادیان کهن چین رابطه نزدیکی برقرار کند.
وی با اشاره به اشتراکات ادیان اسلام و دائویسم گفت: مفاهیم آموزه های اسلام و دائویسم نشان می دهد این دو آیین خیلی به هم شبیه هستند هر دو معتقدند، انسان ها نیازمند به وجود خداوند هستند و باید برای رسیدن به خدا تلاش چشمگیری داشته باشند.
به گفته وی رنج و خشونتی که در جهان وجود دارد برخواسته از امیال و هواهای نفسانی است که آیین دائویسم هم مانند اسلام، خواهان نابودی امیال برای رهایی از درد و رنج است.
وی مهمترین رسالت مرکز گفت و گوهای ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را شناسایی ادیان و فرهنگ های مختلف عنوان کرد و افزود: این مرکز بیش از سه دهه است وارد گفت و گو با سایر ادیان شده است و تا کنون با ادیان و مراکز مختلفی مانند واتیکان، کلیسای ارتدوکس، هندویسم، بودائیسم و شینتوئیسم، پروتستان و دائویسم گفت و گو کرده ایم.
صبوری با بیان اینکه خداوند امر کرده است مسلمانان تلاش کنند با هدف گشایش باب همکاری، ادیان دیگر را بشناسند تصریح کرد هدف اصلی ما از گفت و گو، دراز کردن دست دوستی با سایر ملت ها است.
معاون مرکز گفت و گوهای ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اهمیت گفت و گوها در عصر حاضر را بسیار مهم و کلیدی عنوان کرد و افزود: بخش عمده ای از مشکلات اصلی جهان به دلیل فقدان گفت و گو میان انسان ها است.
صبوری با بیان اینکه وقتی ملت ها فرصت گفت و گو داشته باشند بسیاری از سوء تفاهم ها از بین می رود اظهار کرد اختلافات، جنگ و درگیری به علت کمبود گفت و گوها و شناخت از یکدیگر است.
وی از دین راستین به عنوان دینی نام برد که دعوت به رفاقت و راستی کند و افزود: گروه هایی که با نام اسلام اقدام به قتل و غارت می کنند مسلمان نیستند و منحرف هستند.
معاون مرکز گفت و گوهای ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح کرد
دوری از گفت و گو زمینه بروز تعصب را فراهم کرده است
رئیس مرکز پژوهش‌های اسلامی مجلس شورای اسلامی، گفت و گو را یکی از ضروریات جهان معاصر اعلام کرد و افزود: با کنار گذاشته شدن گفت و گو، سوء تفاهم هایی بین ادیان و دور شدن آنها از یکدیگر پیدا شده است که در نتیجه، تعصب زمینه بروز و ظهور پیدا کرده است.
 آیت الله 'احمد مبلغی' افزود: ادیان ذاتا وحدت آفرین هستند و وقتی در برابر یکدیگر قرار می گیرند سیگنال های ارتباط و همگرایی به یکدیگر منتقل می کنند و هیچ تضاد و منافاتی با یکدیگر ندارند.
وی ادامه داد: در فضاهای جهانی شده امروزی، هر اندازه هویت ها، شفاف تر و تقویت شده تر به میدان بیایند امکان گفت وگو و تعامل بهتر و بیشتر خواهد شد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه از دیدگاه قران انسان ها باید یکدیگر را بشناسند تا بتوانند با یکدیگر همکاری کنند تصریح کرد نهاد و گوهر دین، انسان ها را به شناخت و تعامل با هم دعوت می کند.
آیت الله مبلغی از چین به عنوان یک کشور با سابقه و گره خورده با تمدن بشری نام برد و افزود: نگاه اسلام به چین نیز نگاه مثبتی است.
او با اشاره به حدیث پیامبر(ص) که می فرمایند «طلب علم کنید اگرچه در چین باشد» در تشریح این حدیث گفت: نگاه پیامبر بر این بوده است که علم در چین وجود دارد و سفر کردن به چین را نه تنها منفی تلقی نکرده بلکه آن را هم ترویج کرده است.
رئیس مرکز پژوهش‌های اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه چهره ای که از چین داریم چهره خشونت باری نیست بلکه امکان تعامل را فراهم می کند چینی ها را ملتی یکدست، منسجم و صلح طلب معرفی کرد و افزود: اسلام از انسجام ملت ها خرسند است.
وی ادامه داد: شرق برای اینکه در تعاملات خود با جهان در یک مسیر نابهنجار قرار نگیرد باید هویت شرقی خود را بازسازی کند البته باید با همه ادیان در جهان همگرایی را برای تقویت معنویت آغاز کرد.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر یک هویت دارای قدمت تاریخی تری بود، فرصت های عمیق تری را در اختیار دارد، گفت: شرق دارای هویت با سابقه تری است و این برای شرق فرصت های مناسبی ایجاد کرده تا هویت خود را برخوردار از یک سطح کلان، نیرومند و تاثیرگذار نماید.
وی با اشاره به اینکه برخی تصور می کنند به دلیل تعدد ادیان شرقی، زمینه گفت وگو بین مجموعه های شرقی فراهم نیست گفت: این نگاه نادرست است، ولی متاسفانه گاهی این نگاه نادرست، تاییدیه خود را از تعصبات ایجاد شده میان برخی ادیان و مذاهب شرقی، می گیرد.
به گفته وی چین با تاریخ و ادیانی که دارد نقش بسزایی در ایجاد هویت شرقی از رهگذر بین ادیان دارد.
آیت الله مبلغی با اشاره به اصل 'شناخت' در قران و اسلام تاکید کرد اگر مسلمانان به آن عمل کنند می توانند با همه ادیان و انسان ها گفت وگو کنند.
وی تصریح کرد: اگر ادیان، قومیت ها و وضعیت های جغرافیایی، مانعی برای تعامل و شناخت نسبت به هم می بود، این اصل در قرآن به مسلمانان توصیه نمی شد.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: از دیدگاه قران کریم، انسان ها می توانند در هر شرایط و با هر قومیت و دینی، کوشش کنند تا دیگران را خوب بشناسند و با هم همکاری کنند.
آیت الله مبلغی اظهار داشت: ما حتی فراتر معتقدیم دین، دعوت به شناخت و تعامل ورزیدن نسبت به هم می کند.
در این نشست طرفین ضمن تاکید بر توسعه مناسبات و ارتباطات فرهنگی و مذهبی میان دو کشور، در مورد گسترش ارتباطات و تبادل هیات ها در آینده نیز توافق کردند.
همچنین در این نشست قرار شد تعدادی از مسئولان انجمن دائویسم چین جهت شرکت در سومین دور گفت و گوهای ادیان به تهران سفر کنند.
نخستین دور گفت و گوهای اسلام و دائویسم سال 2017 میلادی با حضور 'خوانگ شین یانگ' معاون این انجمن و شمار دیگری از مسئولان آن در تهران برگزار شد.


منبع: ایرنا
خواندن 291 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395