شنبه, 10 آذر 1397 ساعت 08:37

هفته نزولی برای بازارهای کلیدی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مرضیه صدری

در شرایطی که تیم دیپلماسی به عنوان فعال ترین بخش کابینه دولت روحانی از ابتدا تا کنون، در هفته گذشته نیز با حضور در چهارمین نشست مذاکرات سیاسی عالی رتبه میان اتحادیه اروپا و ایران، به تداوم مذاکره و گفت و گو با کشورهای عضو این اتحادیه به منظور حفظ و تقویت آن و یافتن راه حل هایی برای دور زدن تحریم ها مشغول بود، تعداد محدودی از نمایندگان مردم در مجلس بر استیضاح و کشاندن وزیر امور خارجه یعنی راس تیم دیپلماسی به مجلس آن هم با بهانه های موهوم، پافشاری می کردند.

هرچند اکثریت مجلس با یادآوری توصیه های رهبر انقلاب و تاکید ایشان بر هماهنگی میان سه قوه به مخالفت با این اقدام پرداخته و بر حمایت همه جانبه از ظریف تاکید کردند اما در هر صورت طرح استیضاح به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده و قرار است امروز وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس توضیحات خود را به نمایندگان ارائه کند.

در این زمینه و آثار مخرب آن در سطح داخلی و خارجی به اندازه کافی اظهار نظر شده است اما امیدواریم جوسازی ها و مقابله هایی از این دست خللی در مسیر مبارزه با مفاسد اقتصادی مطابق فرمان 8ماده ای رهبر انقلاب در سال 80 ایجاد نکند.

سرمایه گذاری، یکی ابزارهای مهم برای افزایش تولید ناخالص داخلی، ایجاد مشاغل جدید، افزایش پرداخت مالیات، ایجاد تنوع اقتصادی، ایجاد ثبات سیاسی، افزایش حقوق و دستمزدها، افزایش رقابت، ارتباط با زنجیره جهانی ارزش، برند سازی، آموزش منابع انسانی، ورود فن آوری های نوین، تحول در ساختار رگولاتوری و نیز بهبود فضای کسب و کار است، با محسوس شدن جدی تر آثار تحریم ها، تلاش بخش خصوصی و البته دولتی برای تسهیل مسیرها و جایگزینی ابزارهای به منظور گذر از محدودیت ها بیشتر شد. هرچند سرمایه گذاران خارجی در کشور در طول سالیان تحریم و توسعه فعالیت اقتصادی آنها در سالیان اخیر، حضوری نه در سطح مطلوب داشته اند، بی شک ضعف مدیران در حوزه دولتی و بخش خصوصی و عدم توانایی در معرفی فرصت های سرمایه گذاری در کشور با الگوی صحیح باعث شده است، کشور ما از این مزیت رقابتی محروم بماند.

یکی از نقاط برجسته قانون جذب و توسعه سرمایه گذاری خارجی در کشور ما حمایت دولت در قالب قانون از سرمایه گذارانی است که نسبت به انتقال فن آوری به کشور ما اقدام می کنند و این موضوع می تواند یکی از نقاط تمایز قانون سرمایه گذاری کشور ایران با سایر کشورها باشد. موضوعی که خوشبختانه دردستور کار دولت به ویژه با ابزارهایی مثل بودجه سالیانه قرار گرفته است.

هفته گذشته شاهد افت قیمت ها در بازار ارز و سکه و طلا هم بودیم. کاهشی که می توانست خوشایند باشد اگر غیر دستوری، واقعی و مداوم بود و بدنبال آن قیمت کالاها در بازار را نیز کاهش می داد اما متاسفانه تا کنون تنها بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده است.

شاخص کل بورس در هفته گذشته 11 هزار و 941 واحد کاهش یافت به عبارت دیگر بازدهی این نماگر بازار سرمایه منفی 6.7 درصد در حالی بود که بازدهی هفته ماقبل منفی 3.4 درصد بود. مقایسه بازدهی در دو هفته گذشته از تندتر شدن شتاب کاهش بورس حکایت می کند.

بازدهی منفی شاخص کل همراه با کاهش متغیرهای حجم، ارزش و دفعات داد و ستد به ترتیب 37، 35 و 40 درصد در واقع گویای خروج نقدینگی از بورس است. همچنین هفته گذشته تنها 12 درصد شاخص های منتخب بورس سبز، 9 درصد تغییرات صفر و بقیه شاخص های بورس منفی بودند.

در چرایی کاهش شاخص کل بورس کارشناسان معتقدند که: کاهش قیمت نفت و به تبع آن کاهش محصولات پتروشیمی در بازار جهانی سبب شده است انتظارات آتی سود دهی پتروشیمی ها و پالایشگاهی کاهش یابد از آنجا که در یک ماه اخیر شاهد افت  حدود 20 دلاری(حدود 30 درصد) قیمت نفت بودیم و این کاهش قیمت همراه با افزایش نرخ دلار در بازار جهانی سبب شده است که نرخ کامودیتی ها نیز کاهش یابد. کاهش نرخ مواد اولیه مانند روی در بازار جهانی در حالی صورت می گیرد که ذخایر فلز روی در انبارها نیز به پایین ترین سطح خود رسیده است. همچنین الزام شرکت های صادراتی به تحویل دلار به سامانه نیما نیز موجب کاهش سودآوری این شرکت ها شده است.

کاهش قیمت نفت، کاهش قیمت کامودیتی ها در بازار جهانی همراه با کاهش نرخ ارزهای خارجی در کشور سبب شده است که فعالان بازار سرمایه که (دو ماه قبل بر اساس بالارفتن نرخ ارز و به تبع آن بالا رفتن سود شرکت های صادرات محور اقدام به خرید سهام می کردند) اکنون در حال نقد کردن سهام خود باشند.

بازار نفت در طول هفته گذشته با روندی کاهشی همراه بود و سودای کاهش تولید اوپک نیز نتوانست در مقابل افزایش تولید آمریکا و افت رشد اقتصادی دوام بیاورد.

قیمت نفت برنت به عنوان اصلی ترین شاخص بازار نفت در اولین روز هفته با بالای 60 دلار به پایان رساند، اما در پایان هفته تا مرز 59 دلار افت کرد.

این در حالی است که بانک سرمایه گذاری آمریکایی جفریز در یادداشتی نوشت: عرضه فزاینده در بازار، قیمت نفت برنت را پایین برده و ذخیره سازی نفت را افزایش داده است.

گزارش ها نشان می دهد که آمریکا سهم عمده ای در تولید فزاینده نفت داشته است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به ۲۳ نوامبر، ۳.۶ میلیون بشکه افزایش یافت و به ۴۵۰ میلیون بشکه رسید که فراتر از حد انتظارات بود.

قیمت نفت برنت در روزهای پایانی هفته با افزایشی اندک به دلیل نزدیک شدن به اجلاس جی 20 به 59.15 دلار رسید. این در حالی است که قیمت این شاخص نفتی در ابتدای هفته 60.56 دلار به ازای هر بشکه بود.

 

 

 

خواندن 287 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395