یکشنبه, 11 آذر 1397 ساعت 14:44

اطلاعات تکميلي

  • قیمت بالای چغندر قند در بازار

کشاورزان چغندرقند را به دامداران می فروشند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کارشناس مسئول چغندرقند سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برخی از چغندرکاران به علت قیمت بالای این محصول در بازار از تحویل آن به کارخانه قند خودداری کرده و آن را به دامداران می فروشند.

فاطمه ستایش مهر اظهار داشت: هم اکنون قیمت چغندرقند در بازار نسبت به قیمت تضمینی بالاتر است به همین علت برخی از کشاورزان محصول خود را در بازار به دامدار عرضه می کنند.
وی افزود: به علت قیمت بالای علوفه دامی، برخی از دامداران هم از چغندرقند به عنوان علوفه دامی استفاده می کنند.
هم اکنون قیمت هر کیلوگرم چغندرقند در بازار پنج تا هفت هزار ریال به فروش می رسد.
ستایش مهر قیمت تضمینی چغندرقند تحویلی به کارخانه های قند را سه هزار و 122 ریال با عیار 16 درصد دانست و گفت: با توجه به میزان عیار قیمت چغندرقند تحویلی به کارخانه ها از این میزان کمتر و یا بیشتر خواهد شد.
این کارشناس چغندرقند خراسان شمالی اظهار داشت: کارخانه قند شیروان در سال زراعی گذشته یکهزار و 200 میلیارد ریال مطالبه کشاورزان این استان و همچنین سایر استان ها را پرداخت کرده که بخشی از آن در سال زراعی جاری بوده است.
وی اظهار داشت: اما در سال زراعی جاری پرداخت 50 درصد بهای چغندرقند تحویلی بعد از دو هفته صورت می گیرد و تا 45 روز کل مطالبات به کشاورزان پرداخت می شود و روند تحویل نیز آسان تر شده است.
ستایش مهر در بخش دیگری از سخنانش به کشاورزان توصیه کرد تا چغندرقند تولیدی را به کارخانه های قند تحویل دهند و افزود: چغندرقند علوفه ای نیز وجود دارد که برای مصرف دام ها استفاده می شود که از وزن بسیار بالایی برخوردار است.
کارشناس چغندرقند سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: چغندرکاران استان به علت سرمازدگی در سال های گذشته، به کشت پاییزه این محصول روی خوش نشان ندادند.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی شده بود تا امسال 500 هکتار از اراضی زراعی این استان چغندرقند نشایی انتظاری پاییزه کشت شود گفت: در این نوع کشت بذر چغندرقند در فصل پاییز در یکی از استان گرمسیر از جمله گلستان کشت و بعد از سرما به استان منتقل و به صورت نشایی در مزارع استقرار می یابد اما این طرح نیز به علت اختصاص نیافتن اعتبارات مورد نیاز اجرایی نشد.
هم اکنون برداشت محصول چغندرقند از سطح 2 هزار و 800 هکتار از کشتزارهای این استان آغاز شده است که پیش بینی می شود از این سطح 90 هزار تن محصول برداشت شود.
کارخانه قند شیروان یکی از قدیمی ترین واحدهای تبدیلی در خطه شمال شرق کشور است که ظرفیت اسمی تبدیل این واحد مصرف چهار هزار تن چغندر قند در شبانه روز است.
این کارخانه در 15 کیلومتری جاده شیروان بجنورد قرار دارد.
بیشترین سطح زیر کشت چغندر قند مربوط به شهرستان های شیروان، فاروج، اسفراین و مانه و سملقان است.
خراسان شمالی با ‎ 344هزار هکتار عرصه کشاورزی ‎ 307هزار هکتار زراعت با ‎ 32گونه زراعی و ‎ 38هزار هکتار باغ با ‎ 28گونه باغی دارد.

منبع: ایرنا
خواندن 155 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395