یکشنبه, 11 آذر 1397 ساعت 15:56

طرح ملی گفت و گوی بین نسلی به خانه ها می آید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: طرح ملی گفت و گوی بین نسلی که در مدارس به منظور افزایش ارتباط دانش آموزان با یکدیگر، با اولیا، با والدین و مسئولان آغاز شده در فاز بعدی در خانه ها نیز گسترش می یابد.

معصومه ابتکار روز یکشنبه  افزود: یکی از برنامه های اصلی دولت این است که طرح ملی گفت و گوی بین نسلی را به عنوان یک مساله مهم و اساسی، در خانه و مدارس گسترش دهد.
وی گفت: به همین منظور برنامه ریزی و کارهای اجرایی برای نهایی شدن این موضوع با همکاری وزارت آموزش و پرورش انجام شده است و در تعداد زیادی از مدارس سراسر کشور برای گسترش روابط میان اعضای خانواده این طرح آغاز شده است.
 فرحناز مینایی پور، مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش نیز در این باره گفت: طرح گفت و گوی ملی بین نسلی با همکاری معاونت امور زنان ریاست جمهوری در سال تحصیلی جاری در هزار و 200 کلاس درس اجرا می شود. این طرح به طور مشخص 30 تا 40 کلاس در هر استان را زیر پوشش قرار می دهد و از روز 10 آذر نیز اجرای آن آغاز شده است.
مینایی پور ادامه داد: بودجه و بخشنامه این طرح آماده و به استان ها ارسال شده است تا در چهار سطح گفت و گوی بین دانش آموزان با یکدیگر، دانش آموزان با اولیا، دانش آموزان با مسئولان شهر و استان و دانش آموزان با والدین به اجرا در آید.
ابتکار گفت: تمام صحبت هایی که نوجوانان و جوانان درباره مسائل و مشکلات جدی در عرصه ارتباطی دارند، درست و دقیق است، بنابراین باید در پاسخ به این مطالبات دانش آموزان، گفت و گوی بین نسلی را در آموزش و پرورش و در سطح مدارس توسعه داد.
وی خاطرنشان کرد: معتقدیم که طرح ملی گفت و گوی ملی باید به عنوان یک رویه درون آموزش و پرورش و حتی در خانه ها هم گسترش داده شود، تا این کمبودها در عرصه ارتباطی میان اعضای خانواده و فرزندان شان را جبران کرد. چون امروز یکی از مشکلات اساسی در کشور کاهش زمان گفت و گوی اعضای خانواده با همدیگر است.
به گفته وی، در حال حاضر میزان زمان گفت و گوی اعضای خانواده به کمتر از 20 دقیقه در روز رسیده است، این در حالی است که در گذشته بیش از 2 ساعت بوده است.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: ما معتقدیم که مسائل اقتصادی همانطوری که اکثریت دانش آموزان و جوانان ما آن را دلیلی محکم برای کاهش زمان گفت و گوها در خانواده ها می دانند، روی موضوع گفت و گوی ملی تاثیر جدی می گذارد، که به همین منظور امیدواریم این طرح به عنوان یک طرح ملی با همکاری معاونت زنان و آموزش و پرورش اجرا شود تا بتوانیم دوباره باب گفت و گو در خانواده ها را گسترش داد.
وی با بیان اینکه بسیار مهم است که بدانیم گفت و گوی ملی و بین نسلی به عنوان یک نیاز اساسی در جامعه به شمار می رود، اظهار داشت: باید صدای دانش آموزان، جوانان و نوجوانان را بشنویم و این تعامل را در قالب گفت و گوها با نسل آینده ساز و جوان جامعه داشته باشیم.
ابتکار به برگزاری نشست هم اندیشی گفت و گوی بین نسلی با حضور وزیر آموزش و پرورش و تعدادی از دانش آموزان در روز گذشته (شنبه) اشاره کرد و افزود: این گونه نشست ها بسیار می تواند در تعامل و گسترش و توسعه گفت و گو ها بین نسل امروز و نسل گذشته تاثیرگذار است به همین خاطر تلاش می شود که نشست های دیگری با این مضمون با دانش آموزان برگزار شود تا دانش آموزان را بیشتر وارد بحث ها و گفت و گوها کنیم.
وی ادامه داد: البته باید خانواده ها هم در این موضوع مشارکت داشته باشند چون تا زمانی که والدین و دانش آموزان نسبت به یک موضوع اتفاق نظر نداشته باشند، نمی توان آن موضوع یا طرح را موفق دانست به همین منظور طرح گفت و گوی ملی حتی به درون خانه ها هم برده خواهد شد تا زمینه های ارتباطی دانش آموزان با والدین هم فراهم شود و زمان گفت و گوی اعضای خانواده ها هر روز بیشتر و مشکلات هم کمتر شود.
وی گفت: از آنجا که میزان گفت و گوی بین نسلی و میان اعضای خانواده ها به شدت کم شده است؛ بهترین راهکار اجرای این گونه طرح ها و عملیاتی کردن آنهاست.

منبع: ایرنا
خواندن 1732 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395