دوشنبه, 12 آذر 1397 ساعت 12:48

گزارش‌ها شفاف و به موقع ارائه نشوند، زمینه‌ساز فساد می‌شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

خزانه‌دار کل کشور گفت: اگر شفافیت وجود نداشته باشد هیچ کس نمی‌تواند به این اطلاعات اتکا کند و تمامی این اقدامات توسط حسابداران صورت می‌گیرد بنا براین اگر گزارش‌های شفاف و به موقع ارائه نشوند زمینه‌ساز فساد می‌شوند.

رحمت الله اکرمی معاون وزیر اقتصاد در نظارت مالی و خزانه‌دار کل کشور در مراسم بزرگداشت روز حسابدار گفت: خروجی حسابداری گزارشگری مالی است که دانشمندان مدیریت نسبت به فواید آن تاکید کرده‌اند چون تاثیر مهمی در بهبود تصمیم‌گیری‌ها، ارتقای پاسخگویی و شفافیت دارد.

وی ادامه داد: گزارشگری مالی در بخش دولت و بخش خصوصی کمک می‌کند تا مدیران تصمیمات مناسب را اتخاذ کنند اگر اطلاعات مورد استفاده در این تصمیم‌گیری‌ها در قالب گزارشگری مالی باشد که صحیح و بهنگام هستند می‌تواند کمک فراوانی کند در غیر این صورت تصمیم‌گیری جنبه آزمون و خطا خواهد داشت و باید توجه داشت که تصمیمات نادرست تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم مخربی در جامعه می‌گذارد برای نمونه ما در خزانه‌داری مصارف را رصد می‌کنیم و در این مورد از گزارشگری مالی استفاده می‌کنیم.

خزانه‌دار کل کشور با تاکید بر نقش شفافیت مالی گفت: اگر حسابدار به وظیفه ذاتی خود عمل کند و اطلاعات ناصحیح را تصحیح کند طبیعتا کار شفافی انجام داده و ما به شفافیت مالی رسیده‌ایم انتشار عمومی اطلاعات به صورت صریح و سریع، به موقع بودن و قابل اتکا بودن از ویژگی‌های شفافیت است. این شفافیت حتی در مورد هزینه‌های دولت نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: یکی از شاخص‌های مهم در جذب سرمایه‌گذاری خارجی همین شفافیت است و اگر شفافیت وجود نداشته باشد هیچ کس نمی‌تواند به این اطلاعات اتکا کند و تمامی این اقدامات توسط حسابداران صورت می‌گیرد بنا براین اگر گزارش‌های شفاف و به موقع ارائه نشوند زمینه‌ساز فساد می‌شوند و فساد زمانی اتفاق می‌افتد که آنها در اتاق شیشه‌ای نباشد در واقع ابزار شفافیت حسابداری و گزارشگری مالی است.

منبع: ایلنا

خواندن 110 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395