سه شنبه, 13 آذر 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • وزیر اقتصاد:

حکمرانی مطلوب، شفاف سازی و حسابداری استاندارد سه رکن بهم پیوسته اقتصاد است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی حسابداری را از ارکان اقتصاد دانست و گفت: حکمرانی خوب، شفافیت و استانداردهای حسابداری سه اصل بهم وابسته است.

فرهاد دژپسند در مراسم گرامیداشت روز حسابدار خاطر نشان کرد: نمی‌توان از حکمرانی خوب سخن بگوییم اما از شفافیت سخن نگوییم. همچنین نمی‌توانیم از شفافیت سخن بگوییم اما از استانداردهای حسابداری سخن نگوییم.

وی افزود: حسابداری یکی از ستون‌های اصلی حکمرانی خوب است و بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد یکی از خواسته‌های وزارت اقتصاد است که حسابداری تعهدی یکی از ارکان تحقق این مساله است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: حکومت و وزارت اقتصاد باید احساس کنند که با هم هستند و فاصله ای در اجرای ماموریت به شکل صحیح نداریم.

وی تصریح کرد: اقتصاد کشور به شدت به جامعه بزرگ و حرفه ای حسابداری نیاز دارد و این نیاز با گذر زمان ابعاد گسترده ای می یابد بنابراین باید پایه ها را خوب بسازیم.

دژپسند  همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران سال 98 را از سال های سخت پس از انقلاب از نظر بودجه ریزی دانست و افزود: با این حال بودجه سال آینده مورد استقبال جامعه حرفه ای قرار خواهد گرفت.

وی خاطر نشان کرد: طبق معمول درباره بودجه صحبت نمی کنیم تا رییس جمهوری در زمان ارائه به مجلس، بحث های اصلی را ارائه کنند.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: در بودجه سال آینده با وجود قابلیت های دولت و هم اندیشی سعی شد بودجه ای تنظیم شود که با وجود مشکلات، در ارائه خدمت به مردم خللی ایجاد نشود.

حیف و میل بیت المال سبب بی اعتمادی به دولت می شود

وزیر اقتصاد در جلسه معارفه معاون جدید امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی این وزارتخانه گفت: همانقدر که سوء استفاده یا «میل» کردن بیت المال عمل ناپسند و زیانباری به شمار می رود، «حیف» آن که از ناکارآمدی و بی تدبیری ناشی می شود امری غیرقابل چشم پوشی و از اسباب ایجاد بی اعتمادی به دولت نزد افکار عمومی است.

دژپسند تصریح کرد: مدیران اقتصادی کشور بویژه در این مجموعه باید نسبت به هر 2 عارضه (حیف و میل بیت المال) با حساسیت زیاد برخورد کنند.

وی از برخی در هم ریختگی ها و بی انضباطی های مالی در دستگاه های دولتی انتقاد کرد و نقش وزارت اقتصاد را در جلوگیری از حیف و میل منابع مهم خواند.

دژپسند تاکید کرد: نظام های بانکی و بیمه ای کشور به دلیل تحریم های ظالمانه و مشکلات ساختاری زیر فشار قرار دارند.

به گفته وی، حل این مشکلات در شرایطی که نظام تامین مالی کشور «بانک محور» است، عزم جدی معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد به عنوان نهاد ناظر و سیاستگذار را می طلبد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: علاوه بر وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، مجلس شورای اسلامی، دولت، شورای هماهنگی اقتصادی و حتی نهادهای فراملی آماده اند برای تامین مالیِ تحول در نظام بانکی کشور همکاری کنند.

شفافسازی از شاخص‌های مهم جذب سرمایه است

سیدرحمت‌الله اکرمی معاون نظارتی و خزانه دار کل کشور با بیان اینکه اطلاعات صریح، به موقع و قابل اتکا نشان‌دهنده میزان شفافیت اقتصادی است، ادامه داد: یکی از شاخص‌های مهم در جذب سرمایه ایجاد شفافیت است.

اگر گزارش‌های مالی شفاف نباشد موجبات فساد را ایجاد کرده‌ایم، چراکه فساد زمانی ایجاد می‌شود که در اتاق شیشه‌ای شفافیت نباشیم.

وی افزود: خروجی حسابدار، گزارشگری مالی است که نقش ویژه‌ای در بودجه عمومی دولت دارد و منجر به بهبود تصمیم‌گیری و شفافیت می‌شود.

اکرمی اظهار داشت: برای رسیدن به بودجه‌نویسی مبتنی بر عملکرد راهی جز استفاده از حسابداری تعهدی نداریم و نوع حسابداری باید عوض شود.

معاون نظارتی و خزانه دار کل کشور همچنین درخصوص شفافیت مالی، گفت: شفافیت مالی نقش مهمی در اقتصاد دارد و باید اطلاعات صریح و روشن در زمان معین در اختیار همگان قرار بگیرد و این اطلاعات، قابل اتکا باشند.

اکرمی گفت: این صورت‌های مالی که امروز داریم عملکرد دستگاه‌ها را به درستی نشان نمی‌دهد، چراکه معلوم نیست این خدماتی که در وزارتخانه‌های مختلف ارائه می‌شود متناسب با هزینه‌هایی که برای آن شده، هست یا خیر.

خواندن 108 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395