سه شنبه, 13 آذر 1397 ساعت 10:36

اطلاعات تکميلي

  •   معاون اول رئیس جمهوری:

کشور از تنش آبی عبور نکرده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای عالی آب گفت: با وجود بارندگي هاي خوب اخير همچنان بايد به مديريت مصرف دقت نظر داشته باشيم و نبايد تصور شود كه كشور از تنش آبي عبور كرده است.

اسحاق جهانگيري در اين جلسه بر ضرورت اجراي پروژه هاي مرتبط با ارتقای كيفيت آب شرب تاكيد كرد و گفت: پايش و مديريت كيفيت آب و تلاش براي ارتقاء كيفي منابع آب امري ضروري است چرا كه مردم با اطمينان از عملكرد دولت و وزارت نيرو، نسبت به كيفيت آب شرب آسوده خاطر هستند.

معاون اول رييس جمهور با اشاره به برنامه ريزي و اقدامات وزارت نيرو براي مديريت تأمين آب شرب در تابستان سال جاري تصريح كرد: تأمين آب شرب در تابستان امسال كاري سخت بود كه خوشبختانه با برنامه ريزي دقيق وزارت نيرو مشكل جدي در كشور به وجود نيامد و اميدوارم با برنامه ريزي اين وزارتخانه كه براي سه سال آينده انجام شده، در تابستان سال هاي آينده نيز مشكلي در تامين آب شرب نداشته باشيم.

وي همچنين با تاكيد بر اهميت مديريت مصرف آب از رسانه ها و به خصوص صدا و سيما خواست با آگاهي بخشي به جامعه، مردم را به مشاركت در مديريت مصرف ترغيب و تشويق كنند زيرا با وجود بارندگي هاي خوب اخير همچنان بايد به مديريت مصرف دقت نظر داشته باشيم و نبايد تصور شود كه كشور از تنش آبي عبور كرده است.

جهانگيري همچنين ضرورت توجه ويژه براي تامين آب شرب مناسب در شهرهاي بزرگ و پرجمعيت كشور نظير اهواز، مشهد، اصفهان، شيراز و كرمان كه با مشكل مواجه هستند را مورد تاكيد قرار داد و گفت: تامين آب شرب اين گونه شهرها بايد در اولويت قرار گيرد و بايد راهكارهاي اطمينان بخشي براي حل و فصل مشكلات تامين آب شرب اين مناطق تهيه شود.

در اين جلسه كه وزير نيرو و رييس سازمان حفاظت محيط زيست نيز حضور داشتند مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور گزارشي از برنامه هاي بخش آب و آبفا در سال 98 در جهت تامين پايدار آب ارائه كرد و گفت: در اين راستا برنامه اي سه ساله براي مديريت تنش آب شرب تا سال 1400 با رويكرد افزايش تاب آوري و پايداري خدمات تدوين شده است.

در ابتدای این جلسه نیز رییس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از تحلیل بارش و دمای کشور از ابتدای مهر تا 11 آذر 1397 و پیش بینی بارش و دما برای سه ماه آینده ارائه کرد و گفت: بارش های پاییزی امسال به جز در چند استان کشور در سایر مناطق کشور در حد نرمال و بالاتر از نرمال بوده است و پیش بینی ها نشان می دهد که در زمستان سال جاری میزان بارش ها در حد نرمال و پایین تر از نرمال خواهد بود.

براساس اين گزارش، برنامه مديريت تنش آب شرب با فرض بارندگي مشابه سال آبي گذشته و كمبود آب در تابستان سال 1400 پيش بيني شده و براي مديريت تنش آبي شهرها و روستاهاي كشور راهكارهايي در قالب افزايش تأمين و توليد آب، ارتقاي كيفي آب، افزايش توان ذخيره سازي آب، ارتقاي مديريت و بهره وري منابع تأمين،  تاسيسات و شبكه ها و نيز مديريت مصرف در نظر گرفته شده است.

جلسه شوراي عالي آب روز گذشته به رياست معاون اول رييس جمهور برگزار شد.

در همین راستا مدیر مرکز مدیریت نیروگاه های نیز برق آبی کشور کفت: با وجود بارندگی های مناسب دو ماه اخیر، افت بی سابقه بارش های سال آبی گذشته موجب شده است تا انرژی تولید شده از واحدهای برق آبی از ابتدای سال جاری تا دهم آذرماه به هفت هزار و 738 گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 40 درصد کاهش یافته است.

فربد استیری، به تشریح آخرین وضعیت بارندگی مناطق تحت پوشش واحدهای برق آبی پرداخت و افزود: بیش از 85 پتانسیل نیروگاه های برق آبی در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان واقع شده است که میزان بارش های این حوضه از ابتدای سال آبی تاکنون به 148 میلیمتر رسیده است که در مقایسه با سال آبی گذشته 398 درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت حدود 205 درصد افزایش پیدا کرده است که از این حیث حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان تاکنون پربارش ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را تجربه می کند.

وی با اشاره به اینکه بیش از هشت هزار و 500 مگاوات ظرفیت نیروگاه های برق آبی در حوضه کارون بزرگ نصب شده است، گفت: در ابتدای سال آبی جاری پیش بینی شده بود که آورد این حوضه تا دهم آذرماه حداکثر به 1088 میلیون مترمکعب برسد که خوشبختانه تاکنون بیش از دو میلیارد و 500 میلیون مترمکعب در حوضه آبریز کارون بزرگ آورد داشته ایم.

استیری تاکید کرد: ذخیره آب در سدهای حوضه های کارون بزرگ، کرخه و مارون از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به حدود 14 میلیارد مترمکعب رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است؛ از این رو امیدواریم با ادامه بارندگی ها تا پایان سال  جاری میزان ذخیره آب پشت سدها به گونه ای باشد که تولید انرژی توسط واحدهای برق آبی کشور با حداکثر ظرفیت در پیک سال آینده صورت پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود بارندگی های مناسب دو ماه اخیر، افت بی سابقه بارش های سال آبی گذشته موجب شده است تا انرژی تولید شده از واحدهای برق آبی از ابتدای سال جاری تا دهم آذرماه به هفت هزار و 738 گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 40 درصد کاهش یافته است.

استیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هم اکنون جهت ذخیره آب پشت سدها برای تولید انرژی حداکثری و مشارکت تأسیسات برق آبی در پیک سال 98 برنامه تعمیرات نیروگاه های برق  آبی در نیمه دوم سال جاری در دست انجام است.

مدیر مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی کشور تاکید کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته از تعداد 129 واحد برق آبی در دست بهره برداری با ظرفیت 12011 مگاوات، 127 واحد به ظرفیت 12010 مگاوات دارای برنامه تعمیرات بوده و دو واحد به ظرفیت یک مگاوات در اختیار پیمانکار است.

استیری با اشاره به اینکه تعمیرات 18 واحد به ظرفیت دو هزار و 272 مگاوات در دست انجام است، ادامه داد: تعمیرات 74 واحد به ظرفیت پنج هزار و 833 مگاوات به اتمام رسیده است و تعمیرات 36 واحد باقی مانده به ظرفیت سه هزار و 904 مگاوات در زمان باقی مانده تا انتهای سال جهت آمادگی حداکثری پیک در تابستان سال آینده انجام خواهد شد.

همچنین در آمار های شرکت مدیریت منابع آب ایران آمده است که به رغم بارش های مناسب امسال، در حالی که 66 روز از آغاز سال آبی 98-97 سپری شده است، هنوز 54 درصد از سدهای کشور 40 درصد کمتر آب در مخزن خود ذخیره دارند.

تعداد 178 سد بزرگ در کشور وجود دارد که بر اساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب ایران به رغم بارش های مناسب از ابتدای مهرماه تا ششم آذرماه امسال، هنوز تعداد 96 سد (معادل 54 درصد) کمتر از 40 درصد آب ذخیره شده دارند.

بر اساس ارزیابی صورت گرفته از میزان ورود روان آب ها به سدهای کشور در آذرماه سال جاری، 5.61 میلیارد متر مکعب میزان ورودی به مخزن سدهای کشور در سال آبی 98-97 بوده که نسبت به سال آبی 97-96 از رشد 105 درصدی برخوردار بوده است.

بر همین اساس، حجم ذخیره مخازن سدها در سال آبی  98-97 به میزان 21.94 میلیارد مترمکعب گزارش شده که در مقایسه با سال قبل 5 درصد افزایش یافته است.

 

 

 

خواندن 126 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395