سه شنبه, 13 آذر 1397 ساعت 10:38

افزایش 2 دلاری نفت، با آتش بس تجاری پکن و واشنگتن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: قیمت نفت روز گذشته به تاثیر از توافق آمریکا و چین برای آتش بس ۹۰ روزه در جنگ تجاری خود و در آستانه نشست هفته جاری اوپک، افزایش یافت.

چین و آمریکا در جریان دیدار سران گروه ۲۰ در آرژانتین توافق کردند به مدت ۹۰ روز روی واردات کالاهای یکدیگر تعرفه بیشتری وضع نکنند و برای حل اختلافات فعلی خود مذاکره کنند.

جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان روی تجارت جهانی تاثیر منفی گذاشته و نگرانی‌ها نسبت به کندی اقتصادی را برانگیخته است.

نفت خام در فهرست کالاهایی که مشمول تعرفه سنگین آمریکا و چین شده اند قرار ندارد اما معامله‌گران اظهار کردند این آتش بس جو مثبتی را در بازارهای نفت ایجاد کرد.

بانک مورگان استنلی آمریکا در یادداشتی برای مشتریانش نوشت: این آتش بس به مدت ۹۰ روز شگفتی مثبتی برای قیمت نفت است، اما مذاکرات تجاری پرچالش خواهد بود.

معامله‌گران نفت همچنین به دیدار اوپک در پنج شنبه هفته جاری چشم دوخته‌اند. انتظار می‌رود در این دیدار اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک شامل روسیه کاهش تولید را به منظور مقابله با اشباع عرضه اعلام کنند. عرضه فزاینده به بازار باعث شده قیمت نفت ۳۰ درصد از اوج خود در اکتبر سقوط کند.

اما در کنار این عامل، پدیده های دیگری نیز باعث شدند، قیمت ها تا حدودی افزایش یابد.

قیمت نفت آمریکا پس از این که کانادا اعلام کرد ایالت آلبرتا به دلیل محدودیت‌های خطوط لوله و افزایش سطح ذخایر نفت، تولیدکنندگان را وادار خواهد کرد تولیدشان را ۸.۷ درصد یا معادل ۳۲۵ هزار بشکه در روز کاهش دهند، افزایش بیشتری پیدا کرد.

استفن اینس، مدیر معاملات منطقه آسیا-اقیانوسیه در شرکت OANDA در این باره گفت: تصمیم آلبرتا اقدام کم سابقه‌ای برای رفع بحران در صنعت انرژی آمریکا بوده است.

این در حالی است که گفته می شود، بزرگترین ایالت تولیدکننده نفت کانادا با هدف کاستن از بحران صنعت انرژی این کشور، کاهش تولید کم‌سابقه ای را دستور داد و به اقدامات جهانی برای مبارزه با ریزش قیمت نفت افزود.

طبق این طرح، تولید نفت خام و قیر طبیعی از آلبرتا به میزان ۳۲۵ هزار بشکه در روز یا معادل ۸.۷ درصد از ژانویه کاهش خواهد یافت تا مازاد ذخایر نفت کاهش پیدا کند. سپس این کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۹ به ۹۵ هزار بشکه در روز محدود خواهد شد.

بر اساس نوشته ایسنا، کاهش تولید از سوی کانادا که پنجمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان است همزمان با توافق عربستان سعودی و روسیه برای ادامه پیمانشان برای مدیریت بازار نفت صورت می‌گیرد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا بدنبال اعلام تصمیم کانادا روز دوشنبه حداکثر ۵.۷ درصد صعود کرد. قیمت نفت ماه گذشته با بزرگترین کاهش ماهانه در بیش از یک دهه گذشته روبرو شد و این کاهش قیمت مسلما به تولیدکنندگان در آلبرتا ضرر شدیدی زده است. این تولیدکنندگان در بحبوحه افزایش تولید نفت ماسه‌ای، با کمبود ظرفیت خط لوله و فعالیت تعمیراتی پالایشگاه‌های آمریکا مواجه شدند.

دولت آلبرتا به توصیه تولیدکنندگانی نظیر شرکت "سنووس انرژی" و "کانادین نچرال ریسورسز" گوش کرده که از قیمت پایین نفت سنگین کانادا به شدت آسیب دیده‌اند. برخی از تولیدکنندگان آلبرتا ناچار شده اند تولیدشان و همچنین سود سهام پرداختی به سهامداران را کاهش داده و برنامه‌های حفاری خود در سال آینده را به تعویق بیاندازند.

میزان کاهش تولیدی که اعلام شده است بیشتر از مجموع کاهش تولید هر یک از سه عضو کوچک اوپک شامل گینه استوایی، گابن و جمهوری کنگو است.

برنامه محدودیت تولید که شامل تولید مرسوم و نفت ماسه‌ای می‌شود کمک خواهد کرد اختلاف قیمت نفت "وسترن کانادا سلکت" و شاخص قیمت نفت آمریکا حداقل ۴ دلار در هر بشکه کمتر شود و به ۱.۱ میلیارد دلار کانادا (۸۳۰ میلیون دلار آمریکا) به درآمد دولتی در سال مالی آینده که از آوریل ۲۰۱۹ آغاز می‌شود اضافه می‌کند.

دولت آلبرتا اعلام کرده بر مبنای شرایط بازار این طرح ممکن است زودتر از اواخر سال ۲۰۱۹ برداشته شود و این ایالت انتظار دارد ۳۲۵ هزار بشکه در روز کاهش در سه ماه نخست این برنامه اجرا شود و سطح ذخایر نفت به میانگین معمول خود بازگردد. پس از آن دولت ظرفیت را با تولید تطبیق خواهد داد و در پاییز و زمستان که ظرفیت ریلی افزایش پیدا می‌کند، این محدودیت تولید، کاهش بیشتری خواهد یافت.

دولت کانادا همچنین اعلام کرد این اقدام به حفظ مشاغل کمک خواهد کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، برای نخستین بار از دهه ۱۹۸۰ است که دولت ایالتی دستور کاهش تولید را صادر کرده است و در آن زمان دولت به منظور اعتراض به سیاستهای انرژی دولت فدرال به چنین اقدامی دست زده بود و هدفش تقویت قیمت نفت نبود.

اما در این میان تفاهم کاهش تولید نفت میان روسیه و عربستان نیز عاملی دیگر شده است برای افزایش قیمت نفت.

آمار وزارت انرژی روسیه نشان داد تولید نفت این کشور در نوامبر به ۱۱.۳۷ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با رکورد ۱۱.۴۱ میلیون بشکه در روز در اکتبر، کاهش داشت.

از این رو پیش بینی می شود که کشور های اوپک و غیر اوپک در نشست آتی این سازمان تصمیم بگیرند که تولید نفت را برای تثبیت بازار کاهش دهند.

وزیر انرژی عمان در این راستا اظهار کرد که معتقد است یک تفاهم نظر در میان تولیدکنندگان نفت اوپک برای ضرورت کاهش تولید نفت وجود دارد.

محمد بن حمد الرومهی، وزیر انرژی عمان در پاسخ به این که آیا برای کاهش تولید تفاهم نظر وجود دارد، گفت: تصور می‌کنم بله چنین است و ما از مزایای کاهش تولید بهره مند شده‌ایم.

وی در ادامه افزود: عمان آماده است به هر گونه کاهش تولید که در نشست هفته جاری اوپک و متحدانش تصمیم گیری می‌شود، ملحق شود و البته ما همیشه موافق کاهش تولید بوده‌ایم.

گفتنی است، وزیران نفت اوپک روز پنج شنبه برای تصمیم گیری درباره سیاست تولید در وین دیدار می‌کنند و روز جمعه مذاکرات آنها با تولیدکنندگان غیراوپک انجام خواهد گرفت.

در نتیجه قیمت نفت برنت در معاملات روز گذشته با 2.31 دلار افزایش به 61 دلار و 77 سنت به ازای هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 2.11 دلار افزایش به قیمت 53 دلار و 3 سنت به ازای هر بشکه رسید.

 

 

 

 

 

خواندن 144 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395