سه شنبه, 13 آذر 1397 ساعت 12:04

«فرصت های شغلی از دست رفته در آمریکا» مهمترین چالش نفتا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تکاپوی «دونالد ترامپ» با هدف خروج آمریکا از «پیمان تجارت آزاد آمریکایی شمالی» (نفتا) سرانجام نتیجه داد و در روزهای گذشته به توافقی جدید بین سه کشور آمریکای شمالی ختم شد؛ توافقی که روسای جمهوری آمریکا، کانادا و مکزیک به آن خوشبین هستند.

رئیس جمهوری آمریکا در روزهای اخیر پس از شرکت در نشستی که با مقامات و رهبران کشورهای «گروه 20» (G20) در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین داشت، خروج این کشور را از پیمان نفتا اعلام کرد. انتشار این خبر در حالی صورت گرفت که یک روز پیش از آن توافقی جدید تحت عنوان «پیمان ایالات متحده آمریکا- مکزیک - کانادا» (USMCA) میان این سه کشور همجوار به امضا رسیده بود.
بنابراین پس از ماه ها رایزنی و گفت وگو، سرانجام ترامپ، «انریکه پنا نیه تو» و «جاستین ترودو» روسای جمهوری آمریکا، مکزیک و کانادا روز جمعه هفته گذشته با امضای توافقی جدید با نفتا (NAFTA) خداحافظی کردند.
توافق جدید که «توافقنامه آمریکا-مکزیک-کانادا» (USMCA) نام دارد باید به تایید پارلمان هر سه کشور برسد. این توافقنامه در آخرین روز ریاست جمهوری پنا نیه تو به امضا رسید.
رئیس جمهوری آمریکا در شرح رایزنی ها برای به نتیجه رسیدن این توافق، روند مذاکرات را به «نبرد» تشبیه کرد. از نظر وی این توافق می تواند چشم انداز تجاری را برای همیشه تغییر دهد.
ترودو نیز معتقد است که این توافق جایگزین، می تواند ابهامات اقتصادی که بیش از یک سال (15 ماه) میان سه کشور در جریان بود را پایان دهد چرا که در صورت عدم حصول به نتیجه، اوضاع وخیم تر از گذشته می شد. رئیس جمهوری مکزیک نیز که در آخرین روز ریاست جمهوری خود، بانی امضای این توافق بود از رویداد یاد شده به عنوان چارچوب مدرنی برای مروادات تجاری آتی سه کشور یاد کرد.
در دستیابی به توافق مذکور بیش از هر کسی اهمیت «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ برجسته بود و دولت مکزیک به پاس تلاش های وی برای به نتیجه رسیدن این توافق «نشان عقاب آزتک» یعنی بالاترین نشان افتخاری که مکزیک به خارجی ها می دهد را به وی اعطا کرد.
همچنین پس از برقراری پیمان جدید، «رابرت لایت هایزر» نماینده تجاری ایالات متحده و «کریستیا فریلند» وزیر خارجه کانادا در بیانیه این توافق را برای کارگران این دو کشور برد- برد خواندند. در این بیانیه، از پیمان ایالات متحده آمریکا- مکزیک - کانادا به عنوان توافقی با استانداردهای بالا برای کارگران، کشاورزان، مزرعه داران و کسب وکارها یاد شده است. توافقی که از نگاه آنان می تواند دستیابی به بازارهای آزادتر، تجارت منصفانه تر و رشد اقتصادی قوی در منطقه را به دنبال داشته باشد.
به باور این سیاستمداران، پیمان تازه به امضا رسیده زمینه را برای تقویت طبقه متوسط مهیا خواهد کرد و همچنین می تواند برای نیم میلیارد جمعیت آمریکای شمالی فرصت های جدید و مشاغل خوب با دستمزدهای بالا را به همراه داشته باشد.
افزون بر آن، پیمان جدیدی که میان سه کشور برقرار شده در برخی موارد مشابهت هایی با نفتا دارد. به عنوان نمونه فصل شانزدهم قرارداد جدید که به موضوع ورود موقتی صاحبان کسب و کار و حرفه می پردازد، در اصل هیچ تفاوتی با متن اصلی نفتا ندارد. در این فصل نیز همچون قرارداد پیشین، کارفرمایان داخل کانادا، ایالات متحده و مکزیک مجازند تا نیروی کار حرفه ای را از هر سه کشور انتخاب کنند.
حال این پرسش به ذهن می رسد که پیمان نفتا چه بود و چرا ترامپ با آن به شدت مخالفت می کرد؟.
در ارتباط با پیمان نفتا نیاز به یادآوری است با وجود اینکه پیمان اشاره شده بیش از دو دهه میان این سه کشور بر قرار بود اما ترامپ یکی از منتقدان سرسخت این توافق به شمار می رفت به گونه ای که بارها با جملاتی تهدید آمیز از خروج کاخ سفید از این توافق سخن گفته بود.
توافق نفتا در دوره ریاست جمهوری «بیل کلینتون» رئیس جمهور وقت آمریکا در سال 1994 به امضای رسید. به موجب این پیمان، تقریبا همه موانع گمرکی میان سه کشور حذف شد و آنها اجازه یافتند بدون پرداخت گمرک به صورت نامحدود کالاهای خود را بین مرزهای خود جابه جا کنند. به گونه ای که در زمان روی کار آمدن ترامپ حدود یک و نیم میلیارد دلار کالا از مرزهای آمریکا و مکزیک مبادله می شد. این پیمان همچنین زمینه را برای انتقال فعالیت شرکت های تجاری از آمریکا به مکزیک فراهم ساخت.
نفتا، به عنوان پیمانی با پیشینه ای طولانی بر زندگی بیش از نیم میلیارد نفر سایه افکند و در حال حاضر منطقه‌ ای با تولید اقتصادی تقریبی 23 تریلیون دلار را شامل می شود. با وجود اینکه حجم مبادلات تجاری آمریکا با دو همسایه خود از ابتدای اجرای نفتا تاکنون به حدود چهار برابر رسیده اما ترامپ از بدو ورود به کاخ سفید آن را برخلاف منافع آمریکا دانست و از کشورهای عضو پیمان خواست تا هر چه سریع تر اصلاحاتی را در آن صورت دهند.
ترامپ کسری تجاری آمریکا در مبادله با کانادا و مکزیک را بسیار زیاد می دانست و در همین راستا رایزنی هایی را برای اعمال اصلاحات از حدود یک سال پیش میان این کشورها آغاز کرد؛ مذاکراتی که به دلیل اختلاف نظرهای شدید میان اتاوا و واشنگتن چندین بار با وقفه مواجه شد اما سرانجام در روزهای گذشته این سه کشور به نتیجه ای واحد دست یافتند.
«فرصت های شغلی از دست رفته در آمریکا» را شاید بتوان مهمترین دلیل ترامپ برای به چالش کشیدن نفتا ارزیابی کرد. به عقیده رئیس جمهوری آمریکا این موافقتنامه موجب از دست رفتن فرصت های شغلی بسیاری در آمریکا و ایالت های صنعتی این کشور می شود. در حالی که یکی از مهمترین دلایل رای دادن مردم این ایالت ها به ترامپ ،وعده ایجاد فرصت های شغلی بیشتر برای آنان بود.
ترامپ در دوره رقابت های انتخاباتی با مقصر جلوه دادن بیل و هیلاری کلینتون در امضای نفتا تصریح کرد که آنان با انعقاد این قرارداد به کارگران آمریکایی خیانت کردند.
بر پایه برخی گزارش ها حدود 800 هزار فرصت شغلی بین سال های 1997 تا 2013 از آمریکا به مکزیک منتقل شده اند. این در حالی است که کنگره آمریکا معتقد است نفتا تاثیر منفی بر فرصت های شغلی نداشته و اتاق بازرگانی آمریکا نیز تاکید دارد که نزدیک به شش میلیون دلار از ارزش فرصت های شغلی کنونی آمریکا وابسته به تجارت با مکزیک است.
در مجموع با امضای توافق جدید بجای نفتا، اینک چشم ها به پارلمان های سه کشور آمریکای شمالی دوخته شده و پیمان ایالات متحده آمریکا- مکزیک - کانادا برای نهایی شدن باید به تایید پارلمان آنها نیاز دارد. ضمن این که توافق جایگزین نفتا، 16 سال اعتبار اجرایی دارد اما باید هر شش سال مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز تغییراتی در آن اعمال شود.

منبع: ایرنا
خواندن 917 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395