چهارشنبه, 14 آذر 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • به‌دلیل تعیین نرخ پایه گمرکی صورت گرفت؛

صادرات غیرقانونی زعفران با شیوه های مختلف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: زعفران یکی از محصولات صادراتی ایران است که اکنون کشورهایی مانند افغانستان به دلیل قاچاق پیاز زعفران ایرانی به این کشور به رقابت با آن پرداخته و بی‌ثباتی در قیمت‌ها و مشکلات سیاسی در ایران به این اتفاق دامن می‌زند.

غلامرضا میری، رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان زعفران درباره مشکلات صادرات زعفران اظهار کرد: صادرات زعقران در 7 ماهه گذشته 40 درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به 47 کشور مقصد صادرات زعفران ایران گفت: اسپانیا، چین، هنگ‌کنگ، ویتنام، امارات متحده عربی، قطر، دوبی، سوئد، استرالیا، آلمان، انگلستان و فرانسه از جمله این مقاصد است.

میری با بیان اینکه قانون پیمان‌سپاری ارزی مشکلاتی را برای صادرات زعفران کشور رقم زده است، افزود: اکنون زعفران ایران در بازارهای جهانی هر کیلوگرم معادل 700 الی یک هزار دلار به فروش می‌رسد این در حالی است که نرخ پایه گمرکی این محصول یک هزار و 450 دلار است و با پیگیری‌های صورت گرفته از اردیبهشت ماه امسال تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

وی ادامه داد: بر اساس ماده 12 قانون گمرکات هر کالا و محصولی باید با قیمت پایه گمرکی به فروش برسد و این در حالی است که باید نرخ روز محصول در بازار استعلام شده و در فاصله کوتاهی تعدیل قیمت در نرخ پایه گمرک صورت گیرد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان زعفران تاکید کرد: در صورتی که مشکلات صادراتی مرتفع شود دیگر کشور همسایه نمی‌تواند، زعفران ایران را به نام خود صادر کند.

به گفته میری بر اساس قانون پیمان‌سپاری ارزی صادرکننده موظف است ارز خود را به سامانه نیما بازگرداند که نرخ این سامانه با نرخ بازار آزاد فاصله زیادی دارد. این در حالی است که خریدار دلار را براساس نرخ روز بازار آزاد محاسبه می‌کند و با نرخ ارز نیمایی فعالیت نمی‌کند.

وی اظهار کرد: مشکلات ذکر شده در بالا باعث شده تا افرادی در این عرصه ورود پیدا کنند که یا برای خارج کردن پول از کشور به صادرات زعفران روی آورده‌اند و یا نیاز به ارز دارند و برایشان مهم نیست که زعفران در آن طرف مرز ایران با چه قیمتی به فروش می‌رسد و یا کیفت محصول چقدر است.

این صادرکننده زعفران با بیان اینکه ورود افراد غیرمتخصص دراین زمینه باعث افزایش صادرات زعفران شده است، افزود: این افزایش صادرات از سوی صادرکنندگان حرفه‌ای انجام نمی‌شود که امیدواریم با رفع مشکلات نرخ پایه گمرکی و همچنین تک نرخی شدن ارز شرایط مساعدی برای آنها فراهم شود تا به راحتی تولید و صادرات این محصول را دو دستی تقدیم تجار کشور همسایه نکنیم.

*وی درباره افراد غیرمتخصص صادرکننده زعفران نیز گفت: برخی از این افراد تابع کشور همسایه ما هستند که هم به صورت قاچاق و هم از طریق مبادی قانونی این کار را انجام می‌دهند و برخی دیگر، افرادی هستند که به عنوان مثال می‌خواهند کالایی را وارد کشور کنند و ارز در اختیارشان قرار نمی‌گیرد و از طرفی نمی‌توانند با نرخ آزاد محصولات خود را بفروش برسانند؛ بر این اساس برای تهیه ارز مورد نیاز خود، اقدام به صادرات زغفران می‌کنند و این محصول را در کشور مورد نظر خود به فروش می‌رساند و سپس با ارز حاصل شده کالای مورد نظر خود را وارد کشور می‌کنند.

میری ادامه داد: افرادی هم وجود دارند که می‌خواهند از کشور پول خارج کنند و این امکان برایشان فراهم نیست؛ از این رو زعفران را می‌خرند و در کشور مقصد تبدیل به ارز می‌کنند که یک نوع پول‌شویی به حساب می‌‌آید.

به گفته وی افرادی هم وجود دارند که با کارت بازرگانی خود زعفران را از تولیدکننده خریداری کرده و آن را صادر می‌کنند و به ازای هر دلاری که صادر می‌کنند، هزینه‌ای از تولیدکننده دریافت می‌کنند و زعفران را صادر می‌کنند که ممکن است در یک بازده زمانی چندین میلیارد دلار صادرات داشته باشند.

 او اضافه کرد: مشکل اصلی این صادرکنندگان آن است که زمانی که سازمان امور مالیاتی بعد از یک یا چند سال صادرات آنها را پیگیری می‌کند، امکان پیدا کردن این افراد را ندارند. چراکه به دلیل فعالیت مقطعی، یا از کشور خارج شده‌اند و یا اینکارت بازرگانی آنها به نام افرادی دیگری است که اساسا در این حوزه فعالیتی ندارند.

هر ساله 10 درصد به زمین‌های زیر‌کشت کشور همسایه افزوده می‌شود

میری با اشاره به پیازهای زعفرانی که از ایران به کشور همسایه قاچاق شده است، گفت: کشور همسایه ایران اکنون 7 هزار هکتار زمین زیرکشت پیاز زعفران دارد که تمام پیازهای زعفران آن از ایران رفته است و هر ساله 10 الی 20 درصد به سطح زیرکشت این محصول اضافه می‌شود.

 وی با تاکید بر اینکه قاچاق پیاز زعفران از ایران به کشور یاد شده ادامه دارد، افزود: با توجه به این حجم از قاچاق طبیعی است که تولید این محصول در کشور یاد شده به مرحله‌ای برسد که بتواند بخشی از بازار ایران را بگیرد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان زعفران تصریح کرد: از آنجا که تحریم زمینه حضور ما در بازارهای جهانی را دچار اخلال کرده است؛ این امکان برای سایر رقبا فراهم شده که به راحتی سهم ایران را در بازار جهانی از آن خود کنند.

وی اظهار کرد: اکنون کشور همسایه ایران با طرح ترجیحی که کشورها برای آن قائل شده‌اند، می‌تواند بدون عوارض زعفران را به هند، چین، امریکا و عربستان سعودی صادر کند این در حالی است که صادرکننده ایرانی باید 38 درصد عوارض به کشور هندوستان و چین پرداخت کند و بنا به دلایل تحریم به کشورهای عربستان سعودی و امریکا نیز نمی‌تواند صادرات داشته باشد.

میری با اشاره به امکانات کشور همسایه که ما از آنها محروم هستیم، گفت: با چنین شرایطی دست این کشور برای مدیریت بازار زعفران  باز است و از طرف دیگر تولید این محصول را روز به روز افزایش می‌دهد و می‌تواند هم در بخش تولید و هم صادرات مشکلاتی را برای کشور ما فراهم کند.

خواب خرگوشی در رقابت صادرات زعفران با کشور همسایه

وی در پاسخ به اینکه کشور همسایه تا چه میزان موفق به جذب بازارهای جهانی ایران شده است، گفت: تاثیر این حرکت در دراز مدت مشخص شده و بسیار مهم است. خلاف اینکه برخی معتقدند، میزان تولید آنها اندک است و اکنون ایران 400 تن تولید زعفران دارد و آنها تنها 7 تن تولید زعفران دارند، اینکه می‌گوییم مشکی وجود ندارد دقیقا همان خواب خرگوشی است و تا چند وقت دیگر برای ما مشکل ساز خواهد شد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان زعفران تاکید کرد: کشور مورد نظر با همان 7 تن تولید خود بازار کشورهای اروپایی را از آن خود کرده است.

وی تصریح کرد: افرادی که از ما زعفران می‌خرند به دلیل، شرایط نامساعد کنونی کشور ترجیح می‌دهند کشور مبدا خود را تغییر دهند چراکه آنها هیچ مشکلی ندارند و می‌توانند به راحتی ال سی (گشایش اعتبار) باز کرده و عوارض پرداخت نکنند.

میری با بیان اینکه در کشور همسایه ایران ثبات وجود دارد، افزود: اکنون از 25 مهرماه امسال تا کنون حدود 40 روز گذشته است و در این مدت زعفران ایران حدود 7 میلیون تومان نوسان قیمت داشته است. این نوسان عدد کوچکی نیست و صادرکننده و خریدار را با مشکل مواجه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بازرگانان ایران، در سال‌های گذشته قاچاق پیاز زعفران از ایران به کشور افغانستان انجام می‌شد که رقبایی برای کشور ما وارد بازار جهانی کرد. همچنین مشکلات پیمان‌سپاری ارزی و همچنین بخشنامه‌های متعدد پس از آن نیز دست و پای صادرکنندگان متخصص و حرفه‌ای را در این زمینه بسته است.

 

خواندن 128 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395