چهارشنبه, 14 آذر 1397 ساعت 08:20

اطلاعات تکميلي

  • رییس HSE شرکت ملی گاز ایران

کاهش 23 درصدی حوادث گازگرفتگی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

 عصراقتصاد: رییس HSE شرکت ملی گاز ایران گفت: بر اساس آمار موجود، میزان تعداد حوادث مشترکین به ازای هر خانوار در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، در حوادث ناشی از گازگرفتگی، 23.03 درصد کاهش و در حوادث ناشی از آتش سوزی و انفجار، 0.86 درصد افزایش نشان داده است.

محمدرضا یوسفی پور در یک نشست خبری با بیان این که تعداد کل حواث مرتبط با گاز طبیعی در سال گذشته، یک هزار و 969 مورد بوده، اظهار کرد: از این تعداد 277 حادثه مربوط به خفگی با مونو اکسیدکربن با 19.24 درصد کاهش و 1692 حادثه مربوط به آتش سوزی و انفجار با 5.82 درصد افزایش نسبت به سال95 بوده است.

وی در ادامه افزود: بر اساس آمار موجود، میزان تعداد حوادث مشترکین به ازای هر خانوار در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، در حوادث ناشی از گازگرفتگی، 23.03 درصد کاهش و در حوادث ناشی از آتش سوزی و انفجار، 0.86 درصد افزایش نشان داده است.

به گفته یوسفی پور، با توجه به اینکه سالیانه حدود 4 درصد به تعداد مشترکین گاز طبیعی در کشور افزوده می شود، حوادث مشترکین نیز با شیب ملایمی در حال افزایش است.

رئیس HSE شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: متأسفانه، سال گذشته تعداد کل فوت شدگان مشترکین گاز طبیعی 311 مورد بوده که از این تعداد، 110 فوتی ناشي از  آتش سوزي و انفجار و  201 فوتی ناشي از گاز مونواكسيد كربن زدگي بوده است.

یوسفی پور در ادامه، بیشترین میزان فوت ناشی از حوادث مشترکین در سال گذشته را به ترتیب در استان های آذربایجان شرقی 45 مورد، تهران 34 مورد، اصفهان 23 مورد و استان های خراسان جنوبی، ایلام و هرمزگان را بدون فوت اعلام کرد.

وی در ادامه و در بخش دیگری از سخنان خود درباره عوامل مؤثر در تولید انتشار گاز مونو اکسید کربن در سال گذشته گفت: دودکش ها با سهم 59.57 درصد، نواقص وسایل گازسوز به میزان 25.61 درصد، نبود تهویه مناسب به میزان  9.88 درصد و استفاده از وسایل پخت و پز جهت گرم کردن محیط به میزان 4.94 درصد، شایع ترین عوامل مؤثر در انتشار گاز سمی مونواکسید کربن به شمار می روند.

این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین سال گذشته بیشترین حوادث مربوط به دودکش ها با 59.57 درصد بوده که از این میزان 14.51 درصد مربوط به عدم نصب اصولي دودكش است.

وی در ادامه با اشاره به عوامل منجر به حوادث آتش سوزي و انفجار در خصوص مشترکین گاز طبیعی اظهار کرد: بیشترین مورد مربوط به نواقص مربوط به وسایل گاز سوز با 318 مورد و کمترین مورد انفجار مربوط به نشت گاز  از شیر به علت عدم نصب درپوش به میزان 54 مورد است.

به گفته یوسفی پور، 6.45 درصد از مناطق کل کشور بسیار پرحادثه، 38.71 درصد پرحادثه، 25.81 درصد متوسط در حادثه،  25.81 درصد کم حادثه و 3.23 درصد بدون حادثه بوده است.

وی ادامه داد: بطور معمول استان های سردسیر در شمال غربی کشور در جایگاه های بالاتر و سایر استان ها در رتبه های بعدی قرار گرفته اند؛ در برخي موارد، استان هايي نظیر بوشهر و خوزستان با وجودي كه جزو مناطق گرمسیری محسوب مي شوند، در رتبه های بالا قرار می گيرند که می توان نتيجه گرفت، عدم فرهنگ سازی درست استفاده از گاز طبيعي در اين موارد، علت قالب بوده است.

یوسفی پور افزود: در همین حال استان های همدان و کردستان اگرچه جزو استان های سردسیر بوده، در سطوح پایین قرار گرفته اند و این موضوع نيز مبین ترويج فرهنگ ايمني و روش استفاده بهينه از گاز طبیعی در استان ها است.

رئیس HSE شركت ملي گاز ايران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: این شرکت پس از پنجاه سال خدمات مستمر، افتخار دارد كه مشتري مداري را حتي در بخش فرهنگ سازي و ايمني سيستم هاي داخلي (به رغم اينكه از سال 1382، اين مسئوليت به سازمان نظام مهندسي واگذار شده) در سرلوحه فعاليت هاي خود حفظ کند.

یوسفی پور افزود: در این راستا شرکت ملی گاز ایران هر ساله کتابچه هایی را هم از طرف وزیر نفت به وزارتخانه هاي بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، راه و شهرسازي، معدن، صنعت و تجارت، سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و هم از طرف مدیرعامل این شرکت به 31 استانداری کشور، سازمان نظام مهندسی تهران، اورژانس تهران، شرکت بیمه رازي، سازمان آتش نشانی و خدمات ايمني استان تهران ارسال می کند تا این مراکز در جریان حوادث ناشی از گاز گرفتگی در کشور قرار بگیرند و بتوانند حوادث را با برنامه ریزی و آموزش عموم به رعایت نکات ایمنی وسایل گازسوز، کاهش دهند.

رئیس HSE شركت ملي گاز ايران کاهش میزان آلاینده های هوا را یکی دیگر از کارهای مثبت انجام شده در این زمینه ذکر کرد و گفت: از ابتدای سال ۹۴ تا پایان سال ۹۶، حدود ۲۵۰۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از سوی این شرکت منتقل و توزیع شده که از این بابت، از انتشار حدود ۱۸۰۰ میلیون تن آلاینده در هوا، جلوگیری به عمل آمده است.

مدیر گاز رسانی شرکت ملی گاز ایران نیز در خلال این نشست گفت: بر اساس شبکه گذاری انجام شده در زاهدان، گازرسانی به این شهر تا اواسط سال ۹۹ به پایان می رسد.

سعید مومنی، در جمع خبرنگاران به تشریح وضع گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان و به ویژه شهر زاهدان پرداخت و گفت: سال ۹۵ مشعل گاز در زاهدان روشن شد و تاکنون روند گازرسانی به این شهر مطابق برنامه پیش رفته است.

وی افزود: اکنون مردم زاهدان با مشکل گاز طبیعی روبه رو نیستند و مشکل گاز مایع LPG نیز برعهده شرکت ملی گاز نیست.وی با بیان اینکه اکنون ۸۰۰ ظرفیت خالی اشتراک گاز در شهر زاهدان وجود دارد، ادامه داد: پس از این که طرح گازرسانی به شهر زاهدان با حضور رئیس جمهوری به  بهره برداری رسید، عملیات طراحی و گازرسانی به صورت همزمان آغاز و پنج فاز برای گازرسانی به سراسر شهر زاهدان در نظر گرفته شد.

مومنی طول شبکه مورد نیاز شهر زاهدان را یک هزار و ۳۵۰ کیلومتر عنوان کرد که از این میزان با توجه به ظرفیت شهر، اکنون ۴۵۰ کیلومتر شبکه گذاری انجام شده است.

به گفته مومنی، اکنون هفت هزار و ۶۰۰ انشعاب در زاهدان نصب شده و بیش از ۱۴ هزار مشترک، مصرف کننده گاز طبیعی هستند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، این شرکت را متولی اصلی تامین گاز طبیعی و اجرای پروژه ها دانست و ادامه داد: تامین گاز مایع یا سایر فرآورده ها برعهده شرکت ملی گاز نیست.

مومنی از افتتاح طرح گازرسانی به شهر زابل در آذر ماه خبر داد و گفت: عملیات نصب ایستگاه های سی ان جی در زابل به پایان رسیده و مراحل نهایی را سپری می کند، بنابراین به زودی تزریق گاز در این شهر نیز انجام خواهد شد.

وی افزود: شهر زابل به ۴۵۰ کیلومتر طراحی شبکه نیاز دارد که اکنون ۵۰ کیلومتر آن اجرایی شده و به زودی تزریق گاز آغاز خواهد شد. تا پیش از آن که خط انتقال گاز به زابل برسد، از طریق سی ان جی به این شهر گازرسانی می‎شود.

مومنی ادامه داد: بعد از اتمام پروژه خط انتقال گاز زابل، این شهر نیز از خط سراسری گاز استفاده خواهد کرد.

وی افزود: اکنون ۲ پروژه خط انتقال گاز در استان سیستان و بلوچستان اجرایی می شود؛ نخست خط انتقال گاز از زاهدان به سه راهی زابل با قطر ۳۶ اینچ است که پیمانکار در حال اجرای کار است. پیمان دیگری نیز از سه راهی زابل تا شهر زابل انجام می شود که اکنون در آستانه انتخاب سرمایه گذار است و مراحل نهایی را طی می کند. این پیمان برای اجرایی شدن حدود یک سال و نیم تا دو سال زمان نیاز دارد.

مومنی با بیان این که گازرسانی به همه شهر زاهدان انجام نشده، ادامه داد: ۲ پیمان برای فاز جدید گازرسانی زاهدان در نظر گرفته شده که برای پیمان نخست، پیمانکار کار خود را آغاز کرده است و پیمان بزرگ دیگری نیز برای انتخاب سرمایه گذار در دست اقدام است که فراخوان آن نوزدهم آذرماه در روزنامه ها منتشر خواهد شد تا باقی مانده حجم کار گازرسانی زاهدان با حضور سرمایه گذار اجرایی شود.

وی تأکید کرد: در صورتی که همه کارها مطابق برنامه و بدون مشکل پیش برود پیش بینی می کنیم تا اواسط سال ۹۹ همه امور مربوط به گازرسانی به زاهدان اجرا و تکمیل شود.

به گفته مومنی، اکنون در ایرانشهر حدود ۱۵ هزار مشترک و در زاهدان نیز نزدیک ۱۵ هزار مشترک گاز طبیعی از این نعمت خدادادی استفاده می کنند که با توجه به شبکه گذاری انجام شده پیش بینی می شود حجم مشترکان زاهدان تا پایان امسال به بیش از ۲۶ هزار مشترک برسد.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ادامه داد: در صورتی که زابل نیز به جمع مشترکان گاز طبیعی استان سیستان و بلوچستان اضافه شود، احتمال می دهیم تا پایان امسال تعداد مشترکان گاز این استان به ۵۰ هزار مشترک افزایش یابد.

وی تأکید کرد: ما از برنامه گازرسانی استان سیستان و بلوچستان عقب نیستیم، اما گاهی اوقات در زمان اجرا مشکلاتی پیش می آید که قابل پیش بینی نیستند و برای رفع این مشکلات به هماهنگی با سایر سازمان های خدماتی مثل شهرداری ها و راهنمایی و رانندگی نیاز داریم؛ زیرا گاهی از منظر ترافیکی ایرادهایی به روند احداث پروژه های گازرسانی گرفته می شود و حفاری می‎تواند در روند ترافیکی شهر اختلال ایجاد کند، بنابراین گازرسانی به زاهدان را فاز به فاز پیش می بریم و تأکید می کنیم که از برنامه گازرسانی عقب نیستیم.

 

 

خواندن 106 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395