چهارشنبه, 14 آذر 1397 ساعت 10:22

اطلاعات تکميلي

  • وزیر نیرو در جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود:

راه‌حل مشکل آب، فقط تامین منابع آب‌ جدید نیست  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصادوزیر نیرو گفت: امروزه در دنیا، نوع حکمرانی در زمینه آب، شاخص توسعه‌یافتگی کشورها به‌ویژه در مناطق خشک و نیمه‌خشک است.

رضا اردکانیان به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری در جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود افزود: رتبه و شاخص توسعه‌یافتگی و عقب‌ماندگی کشورها بر اساس انتخاب مدل مدیریت منابع آب و چگونگی حکمرانی در زمینه آب صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اهمیت آب در زندگی اضافه کرد: برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری برای پروژه هایی که ثمره آن را سالیان آینده و نسل‌های بعدی خواهند دید، به لحاظ تاثیری که بر بخش‌های مختلف می‌گذارد، بیانگر آینده‌نگری و دوراندیشی حکومت‌ها و دولت ها، شاخص میزان درک و فهم آنها و خلاصه نشدن‌شان در دوره‌های مدیریتی کوتاه مدت است.

وزیر نیرو با بیان اینکه کشورهای پیشرفته در وهله اول میان‌بخشی و چند انضباطه بودن مدیریت آب را به رسمیت شناخته‌اند، تصریح کرد: این که گفته می‌شود همه عرصه‌ها با آب مرتبط است، به این معناست که مدیریت آب با همه عرصه‌ها ارتباط دارد.

وی زمان و فرصت فعلی را سرمایه تجدیدناپذیر و از دست‌رفتنی برای مدیران دانست و گفت: قطعا روش‌های مدیریتی نسل آینده کارآمدتر و تسلط آنها به دانش و فناوری بیش از زمان‌حاضر خواهد بود و تنها امتیاز مدیران کنونی "زمان"، "فرصت" و "چگونگی بهره‌مندی" از آن است و از این منظر در قبال آیندگان مسئول هستیم.

اردکانیان افزود: امروزه در دنیا دسته‌بندی "شهروند توسعه‌یافته" و "شهروند عقب‌افتاده" جایگزین تقسیم‌بندی کشور و منطقه شده و به‌دلیل گستردگی ارتباطات درآمیختگی مرزها، شهروندان واقعی‌ترین تقسیم‌بندی موجود هستند.

وزیر نیرو ادامه داد: بر اساس اطلاعات موجود، استان سمنان یکی از استان‌هایی است که در جهت مصرف آب عملکرد خوبی داشتند. یعنی دغدغه اهمیت موضوع آب را در عمل به اثبات رسانده‌اند.

وی تصریح کرد: راه‌حل مشکل آب، فقط تامین منابع آب جدید نیست، بلکه چگونگی مصرف آب‌های موجود هم هست و اگر ما برای چگونگی مصرف آب‌های محدود، روش و عادت صحیحی را انتخاب و وارد زندگی خود نکنیم، آب‌های جدید نیز بر فرض تامین پس از سال‌ها و صرف منابع مالی بسیار وسیع از بین خواهد رفت.

اردکانیان متولی امر آب بودن را به معنای اهتمام در مبدل کردن مقوله آب به دغدغه همگانی دانست و اظهار کرد: می‌بایست به منظور حفظ و پایداری حیات، تمدن، انقلاب، ارزش‌ها و برای نجات منطقه یک نهضت و حرکت ملی در جهت استفاده صحیح از فرصت‌ها در کشور راه‌اندازی شود تا در شرایط کم آبی موجود، از منابع زیست محیطی استفاده صحیح کنیم.

وی با اشاره به ارتقای فرودگاه شاهرود به سطح بین‌المللی که در نتیجه امکان ورود سرمایه‌گذاران، گردشگران و صادرات محصولات کشاورزی فراهم خواهد شد، عنوان کرد: در شرایط کم‌آبی ضروری است از منابع آبی محافظت کرده و از صادرات آب خودداری کنیم.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: مصرف حساب شده و منطقی منابع حیاتی کشور، عادت خوبی است که اگر وارد فرهنگ جامعه شد، حیات در آن منطقه پایدار خواهد شد و نسل‌های بعد بر آن اساس راه‌های مناسب‌تر و هموارتر را پیش خواهند گرفت.

اردکانیان با تاکید بر توصیه رئیس جمهور در تامین منابع پایدار آب استان سمنان اظهار امیدواری کرد این موضوع از نظر فنی، اقتصادی و زیست محیطی با جدیت پیگیری و وضعیت تامین انرژی استان به شکل مناسبی فراهم شود.

وی همچنین از درنظر گرفتن یک‌هزار و 466 میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های قابل اجرا در این استان از دستاوردهای سفر امروز هیئت دولت خبر داد و گفت: وزارت نیرو تنها برای اجرای دو طرح واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی در این استان که امروز عملیات اجرایی آنها آغاز شد، افزون بر 2 هزار و 800 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌ است.

وزیر نیرو ادامه داد: همچنین 9 پروژه دیگر در صنعت برق استان در شهرستان‌های مختلف و یک پروژه آبرسانی در این سفر افتتاح شده یا عملیات اجرایی آنها آغاز خواهد شد و تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری نهایی می‌رسد.

 

خواندن 126 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395