چهارشنبه, 14 آذر 1397 ساعت 10:27

اطلاعات تکميلي

  • با رسیدن تولید برق تجدیدپذیر به هزار مگاوات؛

۲۵ درصد کسری برق جران می‌‎شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

عصراقتصاد: عضو هیات مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران روز گذشته در اولین نشست خبری این انجمن گفت: براساس برنامه، تا سال ۱۳۹۸ هزار مگاوات به تولید برق ایران، از طریق تجدیدپذیرها اضافه می‌شود که این میزان می‌تواند تا ۲۵ درصد کسری تولید برق را جبران کند.

سیدمحمدجواد موسوی با اشاره به ظرفیت منصوبه انرژی‌های تجدیدپذیر اظهار کرد: تاکنون ۶۵۰ مگاوایت انرژی تجدیدپذیر در ایران نصب شده که براساس برنامه پنج ساله ششم توسعه، ۵۰۰ مگاوات به این مجموعه اضافه می‌شود.

او با تاکید بر لزوم افزایش صادرات انرژی‌های تجدیدپذیر ابراز کرد: تاکنون اقدامات متعددی دراین راستا انجام و قرار شده تا با کشورهای عمان، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، عراق و افغانستان صادرات برق تجدیدپذیرها صورت بگیرد.

وی افزود: براساس امضای تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به زودی مرکز توسعه فناورری‌های انرژزی تجدیدپذیر ایجاد می‌شود که اکنون مراحل اجرای این طرح در حال انجام است.

در ادامه، نیما نظامی کارشناس آب با اشاره به وضعیت قراگیری نیروگاه‌های تولید انرژی در دشت‌های آبی ایران گفت: بسیاری از نیروگاه‌های سوخت فسیلی ایران، در دشت‌های ممنوعه قرار دارد، درنتیجه منابع آبی زیرزمینی مطمنی که این نیروگاه‌ها در سال‌های گذشته مورد استفاده قرار می‌دادند، در سالهای آینده همانند سابق، قابل اطمینان نخواهد بود.

وی افزود: وزارت نیرو در دوره جدید رویکردی تحت عنوان آمایش آب محور را درنظر دارد که طرح‌های توسعه جدید برمبنای منابع آبی موجود، بیش‌تر ارائه می‌شود و این رویکرد می‌تواند در توسعه نیروگاه‌ها و به‌روزرسانی آن‌ها مدنظر قرار بگیرد.

وی با تاکید به این مساله که نیروگاه‌های تجدیدپذیر مانند بادی و خورشیدی، مصرف آبی بسیار کم و نزدیک به صفر دارند تصریح کرد: در مقابل نیروگاه‌های حرارتی و سوخت فسیلی به خصوص نیروگاه‌های بخاری برای خنک کردن، مقدار زیادی آب مصرف می‌کنند که با توجه به شرایط منابع آبی کشور نیازمند تجدیدنظر برروی این نیروگاه‌ها هستیم.

 به گفته وی با نگاه به جانمایی نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ایران و مناطقی که پتاسیلی بالای برای احداث نیروگاه‌های جدید دارند، مشاهده می‌شود که این مناطق منطبق بر مناطق خشک و دشت‌های ممنوعه ایران هستند که این مساله نشان می‌دهد پتانسیل خوبی وجود دارد تا به‌جای برداشت آب زیرزمینی و احداث نیروگاه‌های آب‌بر، نیروگاه‌های با مصرف پایین‌تر آب احداث کنیم.

احسان لیوانی معاون گروه انرژی‌های تجدیدپذیر پژوهشگاه وزارت نیرو نیز در این نشست گفت: در حال حاضر انرژی‌های تجدیدپذیر توسعه خوبی در دنیا پیدا کرده و در این شرایط در ایران تاکنون ۶۵۴ مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های تجیدپذیر تولید شده که این میزان کمتر از یک درصد کل ظرفیت برق ایران است.

امروز در نشست خبری درباره وضعیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشورهای اروپایی اظهار کرد: بیش از ۵۰ درصد از ظرفیت نیروگاه‌های نصب شده برق در آلمان تجدیدپذیر است و با وجود پیشرفتی که این کشور تاکنون در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر داشته، قصد دارد تا سال ۲۰۳۰، ظرفیت نیروگاهی تجدیدپذیر خود را به بیش از ۶۵ درصد برساند.

وی افزود: حدود ۴۰ درصد ظرفیت نیروگاه‌های نصب شده برق انگلستان هم تجدیدپذیر است و در نظر دارد تا دو سال دیگر ۳۰ درصد کل انرژی خود را از طریق تجدیدپذیرها تولید کند.

 معاون گروه انرژی‌های تجدیدپذیر پژوهشگاه وزارت نیرو با بیان این‌که در حال حاضر ۳۰ درصد ظرفیت نیروگاهی نصب شده در اسپانیا نیز انرژی‌های تجدیدپذیر است گفت: تا سال ۲۰۵۰ این عدد به ۱۰۰ درصد می‌رسد، علاوه بر این در کشور شیلی تا سال ۲۰۵۰، ظرفیت نیروگاه‌های نصب شده تجدیدپذیر به ۷۰ درصد خواهد رسید.

لیوانی درباره ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشورهای آسیایی ابزار کرد: در حال حاضر، دو درصد از ظرفیت نیروگاه‌های نصب شده در مالزی را نیروگاه‌های تجدیدپذیر تشکیل می‌دهند و قرار است تا سال ۲۰۳۰ ظرفیت این نیروگاه‌ها به ۲۰ درصد برسد.

وی افزود: در ژاپن نیز ۳۲ هزار گیگاوات برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود که تا سال ۲۰۳۰، ظرفیت این نیروگاه‌ها به ۲۴ درصد می‌رسد. هم‌چنین باید گفت کشورهای همسایه در توسعه تجدیدپذیرها غافل نبودند و پیشرفت خوبی در این حوزه داشته‌اند.

 به گفته معاون گروه انرژی‌های تجدیدپذیر پژوهشگاه وزارت نیرو، ترکیه در میان کشورهای همسایه ایران در زمینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر پیشروتر بوده تا جایی که در حال حاضر این کشور بدون محاسبه نیروگاه‌های برق آبی، ۱۲.۵ گیگاوات از نیروگاه‌های تجدیدپذیر تولید کرده که ۱۵ درصد از ظرفیت کل برق تولید شده در تمام نیروگاه‌ها را شامل می‌شود.

لیوانی با بیان این‌که ترکیه در نظر دارد تا سال ۲۰۲۳ ظرفیت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر را به بیش از دو برابر تولید کنونی، یعنی ۲۷گیگاوات یا ۲۵ درصد برساند اظهار کرد: عراق در حال حاضر ۱۰۰ مگاوات برق از طریق نصب نیروگاه‌های تجدیدپذیر به ویژه نیروگاه خورشیدی تولید کرده است و بنابر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر خود را به ۱۰ درصد معادل ۳۵ گیگاوات برساند.

معاون گروه انرژی‌های تجدیدپذیر پژوهشگاه وزارت نیرو با بیان این‌که کویت در حال حاضر ۷۰مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تولید کرده، ادامه داد: این کشور بنا دارد که تا سال ۲۰۳۰ ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر خود را به ۱۵ درصد معادل دو گیگاوات برساند و در نظر دارد برای این کار ۸ میلیارد هزینه کند.

لیوانی با تاکید بر این مساله که دبی ۱۵ درصد از برق خود را از طریق تجدیدپذیرها تولید کرده که معادل ۷.۸ گیگاوات برق است، ابراز کرد: علاوه بر این، عربستان در حال حاضر ۹۲ مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های تجیدپذیر تولید کرده و در نظر دارد تا سال ۲۰۳۲ میزان برق تولیدی خود از نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به ۵۴ گیگاوات برساند که این رقم ۸۰ درصد برق تولیدی ایران در حال حاضر را شامل می‌شود.

به گفته وی، اردن نیز در حال حاضر ۶۴۶ مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تولید کرده و بنا دارد تا سال ۲۰۲۰ ظرفیت نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر خود را به ۱۰ درصد برساند و ۱۸ گیگاوات برق تولید کند. 

اکبر ادیب فر رئیس هیات مدیره انجمن صنفی انرژی های تجدیدپذیر پاک نیز در این نشست در سخنانی با بیان اینکه، بحث خرید تضمینی و حمایت از انرژی های تجدید پذیر حدود 20 سالی است که در جریان است گفت: اما بحث اصلی جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بخش خصوصی است که در طول چهارسال اخیر اتفاق افتاده است.

وی با تاکید براینکه انرژی تجدیدپذیرپاک به طور حتم منافعی همچون به صرفه بودن مصرف سوخت، عدم تولید آلایندگی و کاهش مصرف آب درکنار آن ایجاد اشتغال را برای جامعه به ارمغان خواهد داشت.

ادیب فر بیان اینکه، دولت در اقدامی صحیح این حوزه را به سرمایه گذاری خصوصی واگذار کرده است گفت: این کار عین حال به دلیل اینکه این سرمایه گذاران بایستی یک سری تجهیزات باید وارد کشور و نصب کنند و به مدت چندین سال بهره برداری کنند و از محل فروش برق تولیدی به بازگشت سرمایه و کسب سود برسند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی انرژی های تجدیدپذیر گفت: برای سرمایه گذاران پارامترهای اقتصادی مهمی همچون بحث بودجه، نرخ ارز، ضریب تعدیل وجوددارد که می تواند باعث ترغیب هرچه بیشتر آنان به سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدید پذیر شود.

وی ضمن تاکید بر حمایت هرچه بیشتر دولت از انرژی های تجدید پذیر گفت: باوجود اینکه برخی منابع دولتی و قانون ماده 12 و همچنین بحث عوارض محیط زیست در این خصوص که تاکنون اتفاق نیافتاده است، این بودجه بیشتر از طریق همان 8 درصد قبوض برق مصرفی از طریق مردم تامین می شود.

ادیب فر گفت:از هنگامی که وزارت نیرو در دولت یازدهم بحث تامین سرمایه و تامین پرداخت خرید برق را به صورت رسمی به صورت قراردادهایی با قیمت تفکیک شده مطرح کرد، میزان بازگشت سرمایه با میران سرمایه گذاری ارتباط معناداری پیدا کرد.

وی ادامه داد:این پول ها به سرمایه گذاران رسید و این یک حرکت حمایتی به منظور دلگرم شدن سرمایه گذاران بابت تضمین اجرایی قوانین بود و در ادامه به میزان قابل توجهی به ورود بیشتر سرمایه گذران به این بخش کمک کرد و حتی در این برهه تولید بزرگترین تولید توربین های خاورمیانه را شاهد بودیم.

ادیب فر افزود:اما از اواخر سال 1396 با تغییر قوانین وکاهش بودجه و تغییرات نرخ ارز، معضالت و مشکلات عدیده ای ایجاد شد که نیازمند رسیدگی دولت برای بازگشت به شرایط حداقل یکسال پیش است.

به اعتقاد رئیس هیات مدیره انجمن صنفی انرژی های تجدیدپذیر، هنگامی که بخش خصوصی در کشور با قراردادهای مشخص و قابل توجیه در حوزه انرژی های تجدیدپذیر به کار دعوت شد این صنعت توانست جان دوباره ای به خود گیرد و موفق عمل کند.

 

خواندن 129 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395