جمعه, 16 آذر 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • زنگنه مرد همیشه پیروز اوپک

معافیت ایران از کاهش تولید نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: نشست 175 اوپک روز پنجشنبه آغاز شد و وزیران این سازمان در نشستی 6 ساعته به نتیجه نرسیدند و ادامه این نشست در روز جمعه برگزار شد و در نهایت منابع آگاه خبر از این دادند که این سازمان با کاهش 800 هزار بشکه ای تولید نفت موافقت کرده است. علاوه بر این خبرها حاکی از این است که غیر اوپک نیز تولید خود را به میزان 400 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

اما در این میان مهم ترین خبری که می توان به آن اشاره کرد این است که ایران به گفته برخی منابع غیر رسمی از توافق کاهش تولید معاف شد، این در حالی است که رویترز پیش از این خبر داده بود که ایران نیز در توافق کاهش مشارکت خواهد کرد؛ خبری که توسط مقامات ایرانی تکذیب شد.

سهیل المزروعی رئیس دوره ای اجلاس اوپک در افتتاحیه صد و هفتاد و پنجمین نشست این سازمان بر ادامه تلاش های مشترک اعضای این سازمان برای حفظ توازن و ثبات بازار نفت تاکید کرد و گفت: در این مسیر، همکاری های مشترک با دوستان غیراوپکی نیز حائز اهمیت است.

وی با بیان این که همه می توانیم بگوییم سال ۲۰۱۸ سال مثبتی بوده است، ادامه داد: ما شاهد پیشرفت مثبت در حذف مازاد ذخیره سازی بودیم و بازار بازگشت بیشتری به توازن داشت و همکاری عالی میان اعضای اوپکی و غیر اوپکی توافق جهانی کاهش تولید نفت در جریان بود. موفقیت  این کشورها در خدمت منافع مصرف کنندگان، تولیدکنندگان، صنعت نفت و اقتصاد جهانی بوده است.

به گفته المزروعی، هیچ تردیدی نیست که توافق یادشده، یک موفقیت بوده است و خوش بینی و اعتمادبه نفس بیشتری در بازار نفت ایجاد کرده و از پشتیبانی دیگر تولیدکنندگان و همچنین مصرف کنندگان و سازمان های جهانی مختلف برخوردار شده است. با این همه، فکر می کنم می توانیم تأیید کنیم که کار ما پایان نیافته است.

رئیس دوره ای اجلاس اوپک تصریح کرد: با نگاه به سال ۲۰۱۹ میلادی، شاهد مجموعه ای جدید از چالش ها هستیم. از جمله این چالش ها، افزایش عرضه فراتر از تقاضای جهانی است و نشانه هایی از کند شدن رشد تقاضا مشاهده می شود.

وی افزود: امروز این حیاتی است که ما فاصله احتمالی میان عرضه و تقاضای نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی و چگونگی تأثیر آن بر سطح ذخیره سازی و توازن بازار را که در دو سال گذشته به سختی به آن دست یافته ایم، ارزیابی کنیم. مطمئنم که همه کشورهای عضو با دبیرخانه اوپک و شریکان غیراوپکی ما همکاری می کنند.

المزروعی ادامه داد: ما باید بر تلاش های مشترک مان برای توازن بازار که در سال ۲۰۱۸ به آن دست یافتیم، حفظ ثباتی که همه خواهان آن هستیم و تضمین این که بنیادی محکم وجود دارد که به صنعت نفت امکان سرمایه گذاری لازم برای تحقق تقاضای آینده نفت را می دهیم، تمرکز کنیم. این مستلزم آن است تا راهبردی را که در ژوئن ۲۰۱۸ اتخاذ کردیم، تغییر دهیم.

وزیر انرژی و صنعت امارات عنوان کرد: در این زمینه، باید اهمیت یک اوپک چابک و آینده نگر را به خود یادآوری کنیم و قدر تلاش های مشترک با دوستان غیر اوپکی را در قالب توافق جهانی کاهش تولید نفت بدانیم. تجربه بارها نشان داده است که اصل پایدار همکاری و شجاعت برای تجربه چیزهای جدید، همچون توافق جهانی کاهش تولید نفت، می تواند موفقیت های بزرگ به همراه داشته باشد.

وی اظهار کرد: بنابراین تلاش برای تداوم رابطه ای دائمی تر با تولیدکنندگان نفت غیرعضو اوپک مهم است تا به طور مستمر با متغیرهای مداوم بازار انطباق یابیم و به رویارویی با چالش ها و فرصت هایی که در ماه ها و سال های آینده در پیش داریم، کمک کنیم.

اما در روز نخست دیدار اوپکی ها، قطر به صورت رسمی اعلام کرد که از این سازمان خارج خواهد شد.

سعد الکعبی وزیر انرژی قطر با تاکید بر این که تصمیم این کشور مبنی بر خروج از اوپک به هیچ عنوان سیاسی نیست، گفت: حضور در اوپک هیچ ارزش افزوده ای برای قطر نداشته است.

اما مهم ترین موضوعی که در نشست 175 اوپک بررسی شد، این بود که آیا کشورهای صادرکننده نفت باید برای تواز بازار تولید خود را کاهش دهند، یا خیر؟

بیشتر وزیران اوپک بر این باورند که برای تثبیت قیمت ها این کاهش باید محقق شود، اما در این میان دیده می شود که یک اجماع کلی برای توافق جدیدی برای کاهش تولید وجود ندارد و این مساله بازار را با تنش های بسیاری همراه کرده است.

علاوه بر این ایران نیز حاضر نشده است که در توافق کاهش تولید مشارکت کند و این مساله نیز به خودی خود نشست را بیش از پیش دشوار کرده است.

بیژن رنگنه وزیر نفت در بدو ورود خود به وین در جمع خبرنگاران گفت: ایران همیشه از اوپک و مواضع آن برای ثبات بازار حمایت کرده است، اما در این مقطع همانطور که پیشتر نیز گفتم تا زمانی که ایران با تحریم روبه روست در هیچ توافقی برای تولید شرکت نمی کند.

وی با تاکید بر این که ایران باید از هر تصمیمی درباره سطح تولید مستثنا باشد،  تصریح کرد: پیشنهادهای زیادی درباره کاهش تولید مطرح است و اعضایی که می خواهند تولیدشان را کاهش دهند باید درباره آن تصمیم بگیرند.

زنگنه به این پرسش که تولید اوپک چه میزان کاهش می یابد،  پاسخ داد: عددهای مختلفی بیان شده است و باید منتظر ماند و دید اعضای اوپک در نشست این سازمان (۱۷۵) چه تصمیمی درباره آن خواهند گرفت.

وی قیمت مناسب برای هر بشکه نفت را ۶۰ تا ۷۰ دلار عنوان کرد و درباره دیدار نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با نمایندگان برخی کشورهای عضو اوپک هم گفت: اگر آقای هوک برای درخواست عضویت آمریکا در اوپک به وین آمده و به همین دلیل با اعضای اوپک ملاقات می کند این درخواست قابل بررسی است، اگر می خواهد از طریق اوپک فشار بیشتری به ایران وارد کند،  غیرحرفه ای است.

وی در واکنش به سوالی درباره خروج ایران از سازمان کشورهای صادرکننده نفت اظهار کرد: ایران از بنیانگذاران اوپک است و از این سازمان خارج نمی شود.

زنگنه درباره آینده همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در برنامه کاهش تولید موسوم به بیانیه همکاری (Declaration of Cooperation) گفت:  بیانیه همکاری تنها برای همکاری است نه موضوعی فراتر از آن. این بیانیه نباید یک سازمان جدید یا موضوعی شبیه آن تلقی شود.

زنگنه همچنین پیش از آغاز نشست اوپک نیز در جمع خبرنگاران گفت: اوپک این بلوغ را دارد که در جهت منافع اکثریت اعضای خود تصمیم گیری کند.

وزیر نفت افزود: گزارش هایی که ما از دبیرخانه اوپک دریافت کرده ایم، حاکی از مازاد عرضه بین ۱,۳ تا ۱.۴ میلیون بشکه است.

به گفته وی، کاهش ۱,۳ تا ۲.۴ میلیون بشکه ای سطح تولید، رقم هایی است که مطرح شده و قرار است درباره این ارقام بحث شود. سرانجام اوپک باید درباره ارقامی که برای اکثریت اعضا قابل قبول است، تصمیم بگیرد.

زنگنه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا ایران به دنبال معافیت است، عنوان کرد: طبیعی است. اگر غیر از این باشد و معافیت نداشته باشیم، غیرطبیعی است.

وی با بیان این که همه مبادلات مالی ما با ارزهایی غیر دلار است، گفت: با توجه به این که ایران در شرایط تحریم قرار داد و از کاهش تولید معاف خواهد بود، بنابراین در زمینه میزان کاهش تولید اظهار نظری نمی کنم.

وزیر نفت با بیان این که ایران با کاهش تولید اوپک مشکلی ندارد و این مسئله به تصمیم اکثریت اعضا وابسته است، یادآور شد: ایران تا زمان رفع کامل تحریم ها به هیچ توافقی برای کاهش تولید ملحق نمی شود.

زنگنه اظهار کرد: درباره تحریم ها یا ارقام تولید و صادرات نفت ایران در دوران تحریم چیزی نمی گویم.

وی قیمت مناسب برای هر بشکه نفت را ۶۰ تا ۷۰ دلار عنوان کرد و گفت: به نظرم این قیمت برای بیشتر اعضای اوپک قابل قبول است، اما این که روی چه میزان تولیدی توافق شود، در نشست پشت درهای بسته مشخص می شود.

وزیر نفت توضیح داد: بسیار روشن است در این وضعیت که ما با تحریم های وضع شده ضد نفت ایران مواجهیم، نمی توانیم نفت بیشتری از بازار کم کنیم و تولید خود را بیش از فشاری که دریافت کرده ایم، کاهش دهیم. فکر می کنم ونزوئلا هم درخواست دارد که مستثنا شود.

خبرنگاری از زنگنه پرسید آیا دیگر اعضای اوپک با مستثنا شدن شما موافق هستند، که وزیر پاسخ داد: آنها باید شرایط ما را درک کنند و انتظار داریم با ما همکاری کنند. این حداقل همکاری است. اما اگر آنها نخواهند این کار را انجام دهند، ما تصمیم دیگری را نمی پذیریم.

وزیر نفت در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: ما در گذشته هم از سوی برخی مسئولان آمریکایی تهدید شده ایم، اما این نخستین بار است که رئیس جمهوری آمریکا دستور می دهد که اوپک چطور کار کند؛ این روال جدیدی است و فکر می کنم اوپک با این رفتار موافق نیست.

زنگنه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا کشورهای دیگر نیز همانند ایران از دستور دادن کشورهای خارج از اوپک به این سازمان ناخشنود هستند، گفت: بله. همانطور که به خوبی اشاره کردید، آنها سیاست های خود را تحمیل می کنند و به اوپک دستور می دهند که چطور عمل کند. اما باید بدانند که اوپک بخشی از وزارت انرژی کشورشان نیست. اوپک یک سازمان مستقل است و برای حداکثر کردن منافع اعضای خود تلاش می کند. فکر می کنم بیشتر اعضا چنین احساسی دارند، اما متاسفانه برخی از اعضای اوپک با سیاست های آمریکا همراهی می کنند.

زنگنه در پاسخ به این که آیا از معافیت های ارائه شده به کشورها برای خرید نفت ایران راضی هستید، گفت: نه. ما اعتقادمان این است که بازار جهانی باید غیرسیاسی باشد تا این که به نفع مصرف کننده و تولیدکننده عمل کند. ما نباید فقط ۶ ماه و یک سال را ببینیم، بلکه باید نگاه دراز مدت داشته باشیم. این که چند کشور مؤسس اوپک تحت فشار تحریم ها قرار گیرند، قطعا در سال های آتی بازارهای جهانی را با کمبودهای جدی از نظر عرضه روبه رو خواهد کرد.

وزیر نفت به سوال مجددی مبنی بر این که آیا از میزان نفتی که با معافیت ها می فروشید راضی هستید؟ پاسخ منفی داد و گفت: ما وقتی راضی هستیم که بتوانیم بدون اعمال فشار نفت صادر کنیم.

وی پیش بینی کرد که سرانجام اوپک با روسیه به توافق برسد و گفت: فکر می کنم در نهایت روسیه با اوپک همکاری خواهد کرد.

زنگنه با بیان این که فکر می کنم اوپک به حصول توافق نزدیک است، ادامه داد: پیش از رسیدن به تصمیم نهایی، نمی توانم بگویم، اما فکر می کنم که به توافق نزدیک هستیم. البته زمان بندی ممکن است مورد بحث قرار گیرد.

خالد الفالح، وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان، نیز پیش از نشست اوپک گفت: نگرانی هایی در مورد عدم دستیابی به یک توافق نهایی در اوپک و تاثیر منفی آن بر قیمت ها وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد نشست اوپک بدون دستیابی به نتیجه ای در ارتباط با کاهش تولید پایان یابد، گفت: همه گزینه ها روی میز و در حال بررسی است. هم اکنون دستور کار ما توافق بر سر کاهشی میان ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه است، اما فارغ از نتیجه، همه تلاش ما متمرکز بر برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا خواهد بود. به این ترتیب می توانیم اطمینان یابیم که بازار به شرایط افزایش سطح ذخیره سازی نفت خام برنمی گردد.

الفالح در پاسخ به این که آیا سطح تولید ماه اکتبر برای اجرایی شدن کاهش تولید در نظر گرفته شده است، گفت: پیشنهادهایی مبنی بر این که بالاترین سطوح عرضه ماه های اکتبر و سپتامبر را در نظر بگیریم مطرح شده است، اما این به جزئیات مربوط می شود.

وی با بیان این که هدف اصلی ما کاهش عرضه به میزان کافی است نه به میزان خیلی زیاد که منجر به شوک در بازار شود، افزود: این کاهش عرضه باید در سطحی باشد که بتوانیم با مشارکت یکسان اعضا، بازار را به سوی تعادل سوق دهیم.

وی با اشاره به دیدار خود با برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران افزود: در این دیدار مسائل بسیاری مطرح شد و برنامه ها و دیدگاه های دولت آمریکا را در ارتباط با تحریم (ایران) دریافت کردم.

الفالح در پاسخ به این سوال که آیا برایان هوک درخواست رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر عدم کاهش عرضه را مطرح کرد، گفت: فرستاده آمریکا در جایگاهی نیست که بتواند موضوعی را به ما دیکته کند. سیاست ما مبنی بر کاهش عرضه نه تنها به نفع پادشاهی عربستان، بلکه به نفع تمامی مشارکت کننده ها خواهد بود.

با این وجود در پایان نشست دو روزه 175 اوپک، منابع آگاه خبر از این دادند که تولید کشور های اوپک در سال 2019 به میزان 800 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت. علاوه بر این منابع ایرانی نیز در خصوص مشارکت ایران در توافق کاهش تولید گفتند که ایران از این توافق معاف شده است.

خواندن 119 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395