شنبه, 17 آذر 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • راغفر : فقر و نابرابری ناشی از سیاست های آزادی اقتصاد در 3 دهه گذشته است

  سلطه سرمایه های تجاری و مالی بر اقتصاد ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مصطفی کمالو

عصراقتصاد- راغفر اظهار داشت: متوسط درآمد سرانه ایرانیان درسطح کشورهای فقیر آفریقایی است و این ناشی از نابرابری و سیاست های غلط اقتصادی دولت است. قیمت ها حداقل بین ۳ تا ۴ برابر افزایش پیدا کرده است و هیچ نظارتی بر این افزایش قیمت ها وجود ندارد. در این اقتصاد کاملاً انحصاری دولت نقش بسیار تعیین کننده دارد و متاسفانه شعارهایی مانند بازار آزاد و آزادی اقتصادی سر می دهد که دروغی بیش نیست.

حسین راغفر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا در در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد که به موضوع «مروری بر مسائل ارزی کشور و چشم انداز بازار ارز» اختصاص داشت، گفت: فقر و نابرابری ناشی از سیاست های آزادی اقتصاد در 3 دهه گذشته است،آزادی اقتصادی و خصوصی سازی عامل ایجاد فساد گسترده می شود و آنچه که بر اقتصاد ایران حاکم است، ،سلطه سرمایه های تجاری و مالی است.

وی تاکید کرد:  بانک ها و کسانی که سرمایه تجاری دارند و منتفعین قدرتمندی که در نظام تصمیم‌گیری حضور دارند، سیاست‌هایی که اتخاذ می‌کنند که به نفع خود و به زیان مردم است. متاسفانه تنها صدای اصحاب قدرت و ثروت در کریدور‌های مجلس امکان شنیده شدن را دارد. وی با تاکید بر اینکه بانک ها کشور بنگاهداری می کنند و به دنبال حداکثر کردن سود خود هستند، گفت: بانک‌ها در شرایطی نیستند که از تولیدکنندگان حمایت کنند؛ چراکه به شدت به بانک مرکزی و دولت وابسته هستند و بسیاری از این‌ها بدون دریافت وام از بانک مرکزی نمی‌توانند به حیات روزمره خود ادامه دهند. از این رو مسئله جدی است و در نهایت دامن کل اقتصاد را می‌گیرد و تنها شاهد نابودی تولیدکنندگان نخواهیم بود.

راغفر با بیان اینکه از شوک قیمتی ارز ناشی از کسری بودجه و بی انضباطی دولت است، گفت: زمانی هم که بیان کردیم این افزایش قیمت اخیر ارز توسط دولت و مجلس با هماهنگی هم انجام گرفته، آقای رئیس جمهور گفتند؛ این بی انصافی است که دولت را محکوم می‌کنید در حالیکه روز گذشته رئیس جمهور محترم در سمنان رسما اعلام کردند که برای پرداخت مطالبات موسسات مالی واعتباری ورشکسته حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان از اعتبارات بانک مرکزی استفاده کردیم، این جز مواردی بود که ما همراه آن را به دولت تذکر می دادیم.

وی ادامه داد: بعضی از اقتصاددانان معتقد بودند که اگر قیمت ارز به ۴۲۰۰ تومان افزایش یابد ایران گلستان می شود و باعث افزایش صادرات می شود این توهم طبق پیش بینی ما محقق نشد و خود رئیس جمهور هم بیان کردند که این تفکر شکست خورده است.

استاد دانشگاه الزهرا متذکر شد:  دولت در بودجه سال آینده نرخ ارز را 5۸۰۰ تومان اعلام کرده است، این در حالی است که رئیس سازمان برنامه اعلام کردند که ۱۴ میلیارد دلار با ارز ۴200 تومانی برای کالاهای ضروری اختصاص داده شده است اما حرفی از کالاهای ضروری دیگری که با ارز۵۷۰۰ تومان قیمت گذاری می کنند، نمی زنند.

وی با بیان اینکه دولت و مجلس با هماهنگی یکدیگر در افزایش نرخ ارز دست داشتند، گفت: از جمله این موارد می توان به بازار ثانویه ارز اشاره کرد که ظرف سه روز تصویب و ابلاغ شد و این  یکی از سریع ترین اقداماتی است که مجلس تا به حال انجام داده است و بعد از مدتی بازار آزاد ارز را مطرح می کنند، یعنی  بازار سوم دیگری را به رسمیت می شناختند که در آن به تعبیر خود رئیس بانک مرکزی فقط ۳ درصد از کل معاملات ارزی کشور در آنجا عرضه می شود و تنها از طریق این سه درصد، قیمت بازار را کشف می‌کند و بعد اعلام می کنند که حدود ۸۰۰ میلیون یورو در این بازار عرضه شد، اما تقاضا نداشت. این بدان معنی است که ما قیمت ارز در بازار آزاد را آنقدر بالا تعیین کردیم که کسی توان خرید آن را نداشت. مفهوم بازار این است که اگر تقاضا برای کالا نباشد باید قیمت برای آن کاهش پیدا کند تا تقاضا برای آن ایجاد شود، ولی این انحصاری در عرضه ارز توسط دولت وجود دارد مانع از این می شود که قیمت پایین بیاید.

این کارشناس اقتصادی افزود: علاوه بر کسری بودجه دولت حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی های خود دولت است که در چند ماه گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است اما  رئیس جمهور محترم  اظهار می‌کند که افتخار دولت این است که از بانک مرکزی وام گرفته نشده است. ولی دولت از بانک ها وام گرفته و بانک‌ها را برای دریافت بدهی دولت به سراغ بانک مرکزی فرستاد، یعنی دولت یک مسیر زیگزاگی را ایجاد کردند. وی ادامه داد: بانک ها و دولت درباره مبلغ  بدهی اختلاف دارند، بانک ها معتقدند بدهی دولت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است ولی دولت مبلغ این بدهی را صد هزار میلیارد تومان عنوان می کند.

استاد دانشگاه الزهرا متذکر شد: متوسط درآمد سرانه ایرانیان درسطح کشورهای فقیر آفریقایی است و این فقط محصول نابرابری و سیاست های غلط اقتصادی دولت است. قیمت ها حداقل بین ۳ تا ۴ برابر افزایش پیدا کرده است و هیچ نظارتی بر این افزایش

قیمت ها وجود ندارد. در این اقتصاد کاملاً انحصاری دولت نقش بسیار تعیین کننده و کلیدی دارد و شعارهایی مانند بازار آزاد و آزادی اقتصادی سر می دهد که دروغی بیش نیست.

راغفر اظهار داشت: در کتاب «به‌دام ‌انداختنِ صیدها: اقتصادِ فریبکاری و تقلب» نوشتۀ جورج آکرلوف و رابرت شیلر، که از برندگان جایزۀ نوبلِ اقتصاد هستند در این کتاب بیان می کنند که ما از ستایشگران بازار آزاد هستیم، اما بازار فرصت های فریب هم فراهم می کند و در جامعه‌ای که نهادهای مدنی در آن نقش و حضور جدی ندارند و رسانه و احزاب آزاد وجود ندارد، این فریب ها بشدت گسترده است.

وی افزود: کتاب «به‌دام‌انداختنِ صیدها: اقتصادِ فریبکاری و تقلب» نشان می دهد چگونه می توان با فریب و کلاهبرداری به اسم آزادی و اقتصاد آزاد آن چیزی که مصرف‌کننده نیاز ندارند به او تحمیل کرد و اضافه تقاضاهای جدید به وجود آورد.

راغفر تاکید کرد: اساتید برجسته علم اقتصاد به بازنگری علم اقتصاد در حوزه نظری معتقد هستند و محورهای آن را اینگونه بیان می کنند که دیگر نباید رشد اقتصادی به عنوان هدف نهایی فعالیت اقتصادی و سیاست اقتصادی باشد و باید حداکثر کردن ثبات محور سیاست های باشد و اثبات در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظام مالی مطرح می شود.

راغفر با بیان اینکه تنها 13 درصد اشتغال کشور در بنگاه‌های کوچک و متوسط است، گفت: بنگاه‌های بزرگ ۲۰ درصد و بنگاه های خرد (بنگاه های که تعداد افراد شاغل در آن ۱ تا ۵ نفر است) ۶۲ درصد اشتغال کشور را تامین می کنند که این یک فاجعه است. کشورهای صنعتی مثل آلمان و ژاپن سهم بنگاههای  کوچک و متوسط در اقتصاد بسیار بزرگ است و حتی در صادرات نقش اصلی را بنگاه های کوچک و متوسط بازی میکنند  ولی در ایران به دلیل اینکه ما منابع بسیار بزرگی را در اختیار مافیاهای فولاد و پتروشیمی خودروسازی معادن بزرگ قرار دادیم و تمام این کار را دولت انجام دادند.این نشان دهنده تسخیر شدگی دولت است، دولتی که در جیب صاحبان سرمایه های بزرگ است.

راغفر اظهار داشت:  بانک‌ها در شرایطی نیستند که از تولیدکنندگان حمایت کنند؛ چراکه به شدت به بانک مرکزی و دولت وابسته هستند و بسیاری از این‌ها بدون دریافت وام از بانک مرکزی نمی‌توانند به حیات روزمره خود ادامه دهند. از این رو مسئله جدی است و در نهایت دامن کل اقتصاد را می‌گیرد و تنها شاهد نابودی تولیدکنندگان نخواهیم بود.

 

خواندن 144 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395