شنبه, 17 آذر 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • در مراسم روزجهانی خاک عنوان شد؛

فرسایش خاک ایران بالاتر از متوسط جهانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: خوشبختانه، آگاهی جامعه بین‌المللی درباره تهدیدات مرتبط با خاک و نیز چالش‌های پیش روی بشریت در حال افزایش است. بزرگترین نشانه این امر نیز تأسیس برنامه مشارکت جهانی خاک توسط فائو است.»

دستورالعمل‌های داوطلبانه فائو برای مدیریت پایدار خاک که سال گذشته در کنفرانس این سازمان تصویب شد، چارچوبی برای مدیریت پایدار و بهبودیافته خاک در تمام کشورها شامل جمهوری اسلامی ایران ارائه می‌کند.

نماینده موقت فائو مدتی قبل در سخنانش اعلام کرد که جلوگیری از آلودگی خاک بهترین روش برای تضمین امنیت غذایی و  بهداشت خاک به عنوان منبع اصلی زندگی نسل‌های آتی محسوب می‌شود. 

فائو هر ساله و در اقصی‌نقاط جهان به منظور تأکید بر اهمیت خاک سالم و نیز مدیریت پایدار منابع خاک اقدام به برگزاری روز جهانی خاک در 5 دسامبر (14 آذر) با همکاری ذینفعان و شرکای ملی خود می‌کند.
علی مراد اکبری در مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک گفت: در حال حاضر، لایحه حفاظت از خاک در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و به زودی نهایی و تقدیم دولت می شود.

وی اضافه کرد: در این لایحه، به مباحثی از جمله جلوگیری از تخریب، آلودگی و اصلاح خاک و نیز بهره برداری بهینه و مدیریت خاک پرداخته شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده که سالانه در سطح ۵۰۰ هزار هکتار توان حاصل‌خیزی خاک اراضی کشور را بهبود دهد.

اکبری ادامه داد: در حال حاضر، میزان مواد آلی موجود در ۶۰ درصد خاک کشاورزی کشور، زیر یک درصد است که باید برای افزایش مواد آلی خاک تلاش کنیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ۱۸.۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور در چرخه تولید قرار دارد که رصد، پایش و اصلاح آن از نظر شوری، آلودگی و مواردی از این دست ضروری است.

وی افزود: از این میزان اراضی، بیش از ۶ میلیون هکتار، مستعد توسعه سامانه های نوین آبیاری هستند. معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: طرح پایش خاک در تمام نقاط کشور انجام شده که باید هر ۳ تا ۵ سال اجرا شود؛ ضمن اینکه طرح شورزدایی خاک، با همکاری کشور هلند در کرمان آغاز شده است.

اکبری ادامه داد: با توجه به عضویت ایران در مجمع جهانی خاک، پیشنهاداتی به این مجمع به منظور تشکیل بانک داده های توان ملی و تجهیزات در مورد خاک و ارتقای دانش و توانایی لازم در سطح منطقه ای، داده ایم.

وی اضافه کرد: با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، دفتر خاک کشاورزی با هدف پیگیری مسائل خاک در معاونت آب و خاک راه اندازی می شود.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود درباره چاه‌های غیرمجاز نیز اظهار داشت: در رابطه با چاه‌های غیرمجاز، وزارت نیرو باید پاسخگو باشد؛ اما به طور کلی ما با رویکرد این وزارتخانه موافق هستیم و از آن حمایت می‌کنیم؛ ضمن اینکه معتقدیم که وزارت نیرو به تنهایی نمی‌تواند از پس این کار بربیاید و باید از سوی تمام قوا حمایت شود.

اکبری همچنین با بیان اینکه فرسایش خاک در ایران از متوسط جهانی بسیار بالاتر است، افزود: همین موضوع موجب شده بارش‌های شدید و رگباری تبدیل به سیلاب شود که باید به آن، بیشتر پرداخته و بررسی شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: به منظور استفاده از تجارب بین‌المللی، در پی ایجاد هماهنگی هایی با  فائو هستیم ضمن اینکه در سفر وزیرجهاد به ایتالیا و ملاقات وی با مسئولان سازمان فائو، بحث و تبادل نظراتی درباره خاک انجام شد.

اکبری همچنین ادامه داد: ما تاکنون بر روی کربن آلی خاک کار نکرده‌ایم و باید این موضوع پیگیری شود؛ اما به هر حال ما برگزاری دوره ای آموزشی مدیریت خاک را از هفته آینده داریم.

نرخ مناسب ۱۶۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم

عباس کشاورز در حاشیه مراسم روز جهانی خاک درباره تغییر نرخ خرید تضمینی گندم از ۱۴۷۰ به ۱۶۰۰ تومان و نظر وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه اظهار داشت: ابتدا جا دارد که بنده از رئیس جمهور و اعضای شورای اقتصاد به دلیل اینکه این درخواست به حق کشاورزان را اجابت کردند، تشکر کنم.

وی با بیان اینکه درباره قیمت، نظرات متفاوتی ممکن است وجود داشته باشد، گفت: ما باید در این زمینه مسائل مختلف از جمله منافع ملی کشور، شرایط کشاورزان و غیره را در نظر بگیریم و هم مراقب تولیدکننده و هم مصرف کننده باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: با توجه به تورم و افزایش هزینه های تولید و نیز نظر به اینکه نهادهای تولید و اقلام اساسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین می شود، از نظر بنده نرخ ۱۶۰۰ تومان برای گندم مناسب است و اگر تغییرات احتمالی در هزینه ها پیش بیاید، دولت به آن توجه می کند؛ ضمن اینکه کشاورزان نیز از این قیمت راضی هستند.

کشاورز درباره پیش بینی میزان تولید نیز با اشاره به اینکه برآورد میزان تولید معمولاً در اسفندماه امکان پذیر است، گفت: میزان سطح زیرکشت حدود ۲ درصد از برنامه جلوتر است و تاکنون حدود ۲ میلیون هکتار کشت آبی و ۳.۹ میلیون هکتار کشت دیم انجام شده که این میزان بیش از برنامه پیش بینی شده است.

به گفته وی: سطح بارندگی در ۳ استان کشور کمتر از حد متوسط و در ۲۸ الی ۲۹ استان میزان بارندگی بیش از متوسط آن بوده است.

وزارت صنعت ذخیره‌سازی میوه عید را بر عهده گرفت

معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه امسال تولید مرکبات و کیوی به اندازه‌ای است که باغداران با کاهش قیمت محصولات خود مواجه شده اند، گفت: ذخیره‌سازی میوه عید را وزارت صمت بر عهده گرفته است.

محمدعلی طهماسبی درپاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت ذخیره‌سازی میوه شب عید گفت: ذخیره‌سازی میوه شب عید را وزارت صمت بر عهده گرفته است.

وی اظهارداشت: امسال تولید میوه و به ویژه مرکبات و کیوی به حدی  زیاد است که باغداران با کاهش قیمت در باغات روبه‌رو شده‌اند و در حال حاضر نیز سازمان مرکزی  تعاون روستایی برای جلوگیری از کاهش قیمت وارد میدان شده اند ضمن اینکه تا زمانی که بازار به تعادل برسد خرید ادامه دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین  از اختلاف قیمت میوه از سر باغ تا خرده‌فروشی‌ها انتقاد کرد و  گفت: متأسفانه همیشه از این  فاصله چند برابری قیمت‌ها دو گروه تولیدکننده و مصرف‌کننده متضرر هستند که به نظر می‌رسد باغداران و تولیدکنندگان باید خود چاره‌ای برای این مساله بیندیشند.

طهماسبی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد:با توجه به محدودیت منابع آبی وزارت جهاد با اجرای طرح‌هایی در نظر دارد علاوه بر ایجاد اشتغال مصرف آب را کاهش دهد، که از جمله این طرح ها می توان به توسعه کشت های گلخانه ای، آبیاری تحت فشار، توسعه اراضی شیب‌دار و استفاده از سایبان‌ها اشاره کرد. معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه انتقال محصولات آب‌بر به گلخانه  یکی از سیاست‌های اصلی وزارت جهاد است، افزود:این امر صرفه‌جویی ۹۵ درصدی آب را به دنبال دارد.

طهماسبی با اشاره به  محدودیت کشت خیار و فلفل در فضای آزاد، ادامه داد:طبق  دستور وزیر جهادکشاورزی، کشت این  دو محصول تا سال ۱۴۰۰ در فضای باز با محدودیت‌های جدی روبه‌رو خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: درحال حاضر نیز درختانی مانند انار، لیموترش و... در گلخانه پرورش  داده می شود چرا که باید به حفاظت از خاک توجه کنیم و چاره ای جز این نداریم.

 

 

 

خواندن 144 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395