شنبه, 17 آذر 1397 ساعت 09:40

اثرات مثبت سیاست های بانک مرکزی در ثبات بازار ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

احمد حاتمی یزد/ کارشناس بانکی

عصراقتصاد: عامل مهمي که در چند ماه گذشته باعث شده بود بازار ارز با نوسانات زیادی روبرو شود تحریم‌های 13 آبان بود و این موضوع در افزایش مخرب نوسانات نرخ ارز تأثیرگذار بود و باعث شد تا مردم از این موضوع وحشت کنند و حتی سرمایه‌های خودشان را به خارج از کشور منتقل کنند.

در واقع در آن شرايط جو به‌گونه‌ای پیش رفت و این‌گونه القاء شد که با آغاز دور دوم تحریم‌ها، وارد بن‌بست اقتصادی خواهیم شد، اما بعد از سیزده آبان آن بن‌بستی که مورد انتظار امریکا و دیگران بود از بین رفت و هیمنه آن‌ها شکسته شد و زمانی که عرصه واقعی تحریم‌ها مشخص شد مردم متوجه شدند آن‌چنان هم انتظاراتی که از تحریم‌ها مدنظر بود، تاثيرگذار نبود.

 در هفته‌های اخیر شاهد کاهش نرخ دلار در بازار هستیم که این کاهش، حاصل تلاش هم‌زمان قوه قضائیه، مجریه و سیاست‌های بانک مرکزی است، علاوه بر اين سیاست‌هایی که در این مورد اتخاذ شد باعث شد به این هدف دست یابيم.

در تشریح علت‌های این کاهش باید گفت دلایل مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آن حضور مؤثر مقام ناظر در بازار است. بانک مرکزی در دو ماه گذشته عرضه ارز در بازار را در کنترل خود قرار داده است و این مسئله باعث شده تا تحرکات دلالان برای افزایش مجدد نرخ ارز خنثی شود. در روزهای گذشته شاهد بودیم که بعضاً اقدامات جدیدی از سوی سفته‌بازان برای افزایش نرخ ارز انجام شد اما بانک مرکزی با هوشمندی کامل در این زمینه مانع از تکرار تجربه تلخ نوسانات ارزی شد.

 اتخاذ محدودیت‌های جدید بانک مرکزی در خصوص نقل و انتقالات پول‌های کلان و قوانین جدید در خصوص چک تضمینی از دیگر اقدامات مؤثر در بازار ارز بوده است.

 از سویی دیگر مقابله با دلالان ارز توسط نیروی انتظامی و همچنین اعدام دو نفر از مفسدین فی‌الارض نیز از دیگر موارد تأثیرگذار بر کاهش نرخ ارز و ثبات در این بازار بوده است.

با انجام این اقدامات ، جذابیت بازار ارز برای سرمایه‌گذاری از بین رفته است و تعداد فروشندگان در این بازار افزایش‌یافته است.

 روند کاهشی نرخ ارز باعث شد تا آن‌هایی که در پی گرانی دلار اقدام به خرید کرده بودند در جریان کاهش نرخ دلار فروشنده شدند و این موضوع هم به کاهش نرخ دلار کمک کرده است.

 درمجموع، نتیجه این اقدامات، مؤثر واقع‌شده است و بازار ارز در شرایط ثبات به سر می‌برد و این مسئله از مواردی است که انتظارات تورمی در بازار را کاهش می‌دهد.

در این شرایط البته برخی نگرانی‌هایی نیز در بازار همچنان وجود دارد که مهم‌ترین آن به موضوع کاهش درآمدهای ارزی کشور براثر تحریم‌ها بازمی‌گردد.

در حال حاضر ، آمریکا هشت کشور را از تحریم نفت ایران معاف کرده و البته این موضوع تا  چند ماه آینده است و این مسئله تحلیل‌های مختلفی پیش روی بازار ارز قرار می‌دهد؛ چراکه در این شرایط، محدودیت‌هایی برای بانک مرکزی برای عرضه ارز در بازار ایجاد می‌شود.

همچنین افزایش نرخ ارز که هرساله به دلیل افزایش تقاضا در پایان سال میلادی شاهد هستیم نیز از دیگر مواردی است که احتمال افزایش جزئی نرخ ارز را افزایش می‌دهد.

در اين ميان آنچه از اهمیت زیادی در این شرایط برخوردار است اصلاح نظام بانکی و حل مشکلات زیرساختی در حوزه پولی و بانکی است که تنها تضمین محکم ثبات بازار ارز است.

 سیاست‌های ارزی اگرچه مفید، مؤثر و قابل‌توجه است اما همچنان برای دلگرمی بیشتر و چشم‌انداز بازاری باثبات در طولانی‌مدت، نیازمند اصلاحات زیرساختی هستیم تا از تکرار تجربه تلخ نوسانات ارزی و جهش ارزی جلوگیری کنیم.

 

 

خواندن 86 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395