شنبه, 17 آذر 1397 ساعت 10:28

رشد 2.5 دلاری قیمت نفت با اجماع اوپک بر سر کاهش تولید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بازار نفت در روزهای گذشته باز هم با روندی کاهشی رو به رو شد و این مساله از تاخیر اوپکی ها در تصمیم گیری برای کاهش تولید و احتمال اشباع عرضه نشات می گرفت تا لحظه ای که اوپک تصمیم گرفت که تولید خود را کاهش دهد و این مساله قیمت ها را در حدود 4.5 درصد افزایش داد.

رویترز در این خصوص نوشت: پس از آن که اوپک و متحدانش نشست های خود را بدون اعلام تصمیمی برای کاهش تولید نفت پایان دادند و برای ادامه بحث ها در روز جمعه آماده شدند، قیمت نفت حدود ۳ درصد کاهش یافت.

این کاهش قیمت پس از افت حدود سه درصدی قیمت نفت در معاملات روز گذشته روی داد. اوپک روز پنجشنبه بدون اعلام تصمیمی درباره کاهش تولید نفت، به دیدار رسمی خود در بین پایان داد و قرار است مذاکرات درباره این موضوع را روز جمعه ادامه دهد.

خبرگزاری روسی ریا به نقل از منابع آگاه نوشت: روسیه خواهان کاهش تولید خود حداکثر به میزان ۱۵۰ هزار بشکه در روز برای سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ است.

تحلیلگران انتظار دارند اوپک کاهش تولید بیشتری را از روسیه بخواهد.

تولیدکنندگان نفت از کاهش ۳۰ درصدی قیمت نفت از اکتبر که به دنبال عرضه فزاینده و ضعیف شدن دورنمای تقاضا برای نفت در بحبوحه کندی اقتصادی جهانی روی داد، تحت فشار قرار گرفته اند.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز گزارش داد که بررسی معافیت ایران از کاهش تولید نفت و تعویق تصمیم گیری نهایی پیرامون آن در نشست وزیران اوپک سبب افت قیمت نفت در روز جمعه در بازارهای جهانی شد.

رویترز در این گزارش نوشت: در حالی که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) معافیت احتمالی ایران از تصمیم این سازمان برای کاهش تولید نفت را بررسی می کند، قیمت نفت در بازارهای جهانی با افت روبه رو شد.

معاملات آتی نفت خام برنت در ساعات آغازین صبح امروز (به وقت گرینویچ) با 66 سنت کاهش نسبت به آخرین قیمت روز گذشته، به مبلغ 59.40 به ازای هر بشکه انجام شد.

همچنین معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمیدیت با 50.97 دلار به ازای هر بشکه انجام شد که کاهشی 52 سنتی یا 1 درصدی را نشان می داد.

این کاهش قیمت در حالی است که روز گذشته نیز به دنبال نشست وزیران انرژی اوپک در وین که اعلانی پیرامون کاهش تولید در پی نداشت، بازارهای جهانی نفت با کاهش 3 درصد روبه رو شد.

اوپک همچنین پیشنهاد معافیت ایران از تصمیم این سازمان برای کاهش تولید نفت را بررسی و برای جلب رضایت روسیه برای مشارکت در این کاهش تلاش می کند.

روسیه تصمیم دارد تولید نفت خود را در سه ماهه اول سال 2019 به میزان حداکثر 150 هزار بشکه در روز کاهش دهد اما اوپک در حال بررسی کاهش بیشتری در تولید است.

با این وجود نکته مهمی که بازار نفت را تحت تاثیر قرار داده، افزایش تولید نفت اوپک و آمریکا در ماه های گذشته است.

طبق نظرسنجی ماهانه پلاتس، تولید نفت اوپک با تولید بالاتر عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در نوامبر نسبت به اکتبر ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۳۳.۰۸ میلیون بشکه در روز رسید.

بر اساس نوشته ایسنا، عربستان سعودی و متحدانش در خلیج فارس تولیدشان را در نوامبر و همزمان با آغاز تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران به رکورد بالایی افزایش دادند.

تولید عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است، در ماه میلادی گذشته ۳۵۰ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۱۱.۰۲ میلیون بشکه در روز رسید که یک میلیون بشکه در روز بالاتر از سطح تولید این کشور در ماه مه بود.

امارات متحده عربی نیز تولیدش را در نوامبر ۱۳۰ هزار بشکه در روز نسبت به اکتبر افزایش داد و ۳.۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۴۳۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سطح تولید ماه مه بود.

اما سطح تولید ایران برای نخستین بار از ژانویه سال ۲۰۱۶ که تحریمهای قبلی برچیده شده بودند، به پایین ۳ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. طبق نظرسنجی پلاتس، تولید ایران ۲.۹۸ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود که ۳۱۰ هزار بشکه در روز نسبت به اکتبر کاهش داشت.

تولید نفت عراق نیز ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۴.۵۷ میلیون بشکه در روز رسید که ناشی از شرایط جوی نامساعد بود که بارگیری در بنادر بصره را مختل کرد. تولید نفت ونزوئلا با اندکی کاهش، به ۱.۱۷ میلیون بشکه در روز رسید.

آمار شرکت کپلر نشان داد صادرات نفت اوپک در ماه میلادی گذشته ۶۱۹ هزار بشکه در روز افزایش یافت و ونزوئلا در ۳۵۸ هزار بشکه در روز از این افزایش سهیم بود اما عربستان سعودی با ۷۹۱ هزار بشکه در روز افزایش صادراتش، در جایگاه بالاتری ایستاد و پس از آن امارات متحده عربی با ۴۷۰ هزار بشکه در روز افزایش صادرات قرار گرفت.

با این وجود منابع آگاه عصر روز گذشته اعلام کردند که اوپک با کاهش تولید نفت در حدود 800 هزار بشکه موافقت کرد و این مساله قیمت نفت را به صورت قابل توجهی افزایش داد.

در نتیجه قیمت نفت خام برنت پس از اخبار با افزایشی در حدود 2.6 دلار به 62 دلار و 75 سنت به ازای هر بشکه رسید و نفت خام آمریکا نیز با 4 درصد افزایش به قیمت 53 دلار و 63 سنت رسید.

 

خواندن 94 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395