چهارشنبه, 21 آذر 1397 ساعت 09:18

اطلاعات تکميلي

  • ترک قلندری که شیرازی شد

عیّار ایرانی به از شوالیه فرانسوی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

ایرناپلاس از معرفی حسین علیزاده به‌عنوان شهروند افتخاری شهر شیراز خبرداد.

حسین علیزاده شامگاه جمعه 16 آذر ماه به‌عنوان شهروند افتخاری شهر شیراز معرفی شد و این خبر برای من جالب بود.

من موسیقدان نیستم و پدر بزرگم از عاشیق های آذربایجان بود و سربند همان یک ریشه و دلبستگی به موسیقی داشتم، اما توجه جدی به موسیقی را از بعد از فتوای امام خمینی در پاسخ وزیر ارشاد دوران دفاع مقدس داشتم.

سمفونی نی نوای حسین علیزاده باعث شناخت من از وی شد.

زمان مدیریت علی لاریجانی وقتی شبکه ۳ افتتاح شد یک شب کنسرت وی با ارشد طهماسبی با عنوان همنوایی را نیمه شب بطور کامل در شبکه ۳ دیدم و مدتی کاست آنرا و الان هم فایل الکترونیکی اش را در ماشین دارم. که براساس ذوق خودم آنرا بهترین اثر حسین علیزاده  از نظر یک شنونده عوام  میدانم.

از زیر دستی او یک خاطره دارم:

وی کنسرتی در تالار کشور داشت و دخترم که از علاقه من به ایشان خبرداشت بلیطش را برایم تهیه کرده بود. صندلی من در بالکن کناری تالار درست بالای سر نوازندگان بود و علیزاده در حال تکنواری با تار بود.

یک لحظه حس کردم که زیر دست چپ وی یک شیء ظریفی برق می زند، دوربین چشمی کوچکی همراه داشتم و با اون دقت کردم و دیدم یکی از سیم های دوی ریز تار پاره شده و زیر دستش آویزان است، ( کسانی که حداقل اطلاعات بدوی را از تار داشته باشند می دانند که دو سیم دوی ریز بیشترین سهم را در تار نوازی دارند) انتظار داشتم یک لحظه نوازندگی را قطع کند و از تار یدکی پشت سرش استفاده کند و یا فرصتی برای تعویض و یا ترمیم سیم بگیرد.

اما علیزاده با همان سیم پاره قطعه را کامل و بی نقص اجرا و به پایان رساند.

علیزاده سال ۱۳۳۰در منطقه سیدنصر الدین بازار تهران ازپدری اهل ارومیه ومادری اهل تهران متولد شد. پس از تحصیل درهنرستان موسیقی به دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت و هم‌زمان درمرکزحفظ و اشاعهٔ موسیقی به یادگیری و اجرای کنسرت پرداخت. او نزدهوشنگ ظریف،حبیب‌الله صالحی، محمود کریمی،علی اکبر شهنازی، داریوش صفوت، نورعلی برومند، سعید هرمزی، یوسف فروتن و عبدالله دوامی موسیقی آموخته‌است و در سال‌های آغازین دههٔ ۱۳۶۰ خورشیدی در دانشگاه آزاد برلین نیز تحصیل کرده‌است.

علیزاده در سال ۱۳۴۷ عضو ارکستر رودکی شد. او با عضویت در کانون چاووش همراه با دیگر استادان موسیقی ایران از جمله محمدرضا لطفی و پرویز مشکاتیان آثار جاودانه‌ای در موسیقی ایران به نام مجموعه آلبوم‌های چاووش اجرا کرد و نیز با آموزش به هنرجویان موسیقی تأثیر مهمی در تربیت موسیقی‌دانان و نوازندگان پس از انقلاب گذاشت. علیزاده در اوایل دههٔ هفتاد ریاست هنرستان موسیقی را بر عهده داشت.

وی تا سال ۱۳۸۴ با محمدرضا شجریان در قالب گروهی چهار نفره همراه با کیهان کلهر و همایون شجریان به برگزاری کنسرت و اجرای برنامه در کشورهای مختلف مشغول بود.

حسین علیزاده دارای دو فرزند به نام‌های صبا (نوازندهٔ کمانچه) و نیما (نوازندهٔ رباب و تار) است که هم‌اکنون در گروه هم‌آوایان زیر نظر علیزاده فعالیت دارند.

خواندن 435 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395