سه شنبه, 27 آذر 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات:

اطلس فرهنگی ایرانیان تهیه می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت: از جمله دستاوردهای برگزاری 14 دوره جشنواره پژوهش فرهنگی سال، کلید خوردن 10 طرح ملی از جمله طرح مصرف فرهنگی، پیمایش ها و نگرش ایرانیان، خلقیات ایرانیان و مشاغل فرهنگی است و در نظر داریم از مجموع این طرح ها اطلس فرهنگی ایرانیان را تهیه کنیم.

«محمد سلگی» روز سه شنبه در نشست خبری پانزدهمین جشنواره «پژوهش فرهنگی سال» در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات اظهار داشت: جشنواره پژوهش فرهنگی از سال 75 آغاز شده و بیش از 14 دوره را گذرانده اما در چند سال اخیر با کارکرد درون وزارتخانه ای و محدودتر برگزار می شد اما امسال جشنواره به رویکرد گذشته و با حضور دانشگاه ها، پژوهشکده ها و شرکت کنندگان آزاد برگشته است.
وی اهداف برگزاری این جشنواره را تشویق پژوهشگران و اندیشمندان داخلی و خارجی به تحقیق در ابعاد مختلف فرهنگ، هنر و ارتباطات، شناسایی و معرفی آثار برتر در حوزه پژوهش های فرهنگی، زمینه سازی در زمینه پژوهش های فرهنگ بومی در جهت نیازهای فرهنگی جامعه و گسترش و توسعه آنها، شناسایی و تقویت جنبه های کارکردی پژوهش های موثر و آشنایی با تاثیرگذاری متقابل فرهنگ ایران و اسلام در جهان عنوان کرد.
سلگی گفت: هدف جشنواره ها عموما معرفی آثار مهم در یک عرصه است تا بتواند به رونق آن عرصه کمک کنند و آثاری که توسط محققان مختلف چاپ می شود مورد ارزیابی قرار بگیرد در این جشنواره نیز آثار در قالب های طرح پژوهشی، پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و کتاب برگرفته از طرح پژوهشی آثار پژوهشی می توانند در جشنواره شرکت کنند.
رئیس پژوهشکده فرهنگ، هنر و ارتباطات با بیان اینکه این جشنواره پتانسیل برگزاری به صورت بین المللی هم دارد، افزود: تحقیقاتی که به ویژه در مورد ایران شناسی و اسلام شناسی در کشورهای دیگر انجام شود می تواند در جشنواره شرکت کنند، البته موانعی در مسیر برگزاری بین المللی داریم که اگر رفع شوند جشنواره بعدی به صورت بین المللی برگزار خواهد شد ولی تاکنون به نتیجه نرسیده ایم.
وی نتایج و دستاوردهای برگزاری جشنواره های گذشته را کلید خوردن 10 طرح ملی از جمله طرح مصرف فرهنگی، پیمایش ها و نگرش ایرانیان، خلقیات ایرانیان و مشاغل فرهنگی عنوان کرد و گفت: در نظر داریم از مجموع این طرح ها اطلس فرهنگی ایرانیان را تهیه کنیم.
 تمدید مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره پژوهش فرهنگی سال
دبیر علمی جشنواره نیز در این نشست، ضمن تشریح برنامه‌های پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال گفت: آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره تا پایان آذرماه اعلام شده بود.
حسین دهقان افزود: به منظور امکان شرکت تعداد بیشتری از پژوهشگران کشور در پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال در راستای تشویق و ارتقای فرهنگ پژوهش، مهلت ارسال آثار تا 15 دی تمدید شد.
وی در معرفی محورهای دهگانه جشنواره پانزدهم به «مطالعات دین، آئین‌ها و مناسک»، «ابعاد اجتماعی فرهنگ و دین»، «مطالعات انتقادی فرهنگ» و «مطالعات هنری» اشاره کرد.
دهقان افزود: «سیاستگذاری فرهنگی»، «مطالعات رسانه»، «صنایع فرهنگی و رسانه‌ای»، «ابعاد فرهنگی مطالعات ادبی و زبان»، «ابعاد فرهنگی مطالعات علم و آموزش و پرورش» و «ابعاد فرهنگی مسائل زنان و جوانان» از دیگر محورهای این جشنواره هستند که هرکدام شامل چند زیر محور بوده و از برترین ها در اختتامیه تجلیل خواهد شد.
وی تصریح کرد: پوشش حداکثری در حوزه های مختلف مدنظر ما در روند جشنواره است و ایجاد انگیزه کردن برای افراد جهت مراجعه مجدد به حوزه پژوهش های فرهنگی تا بتوانیم فرهنگ پژوهش را در حوزه فرهنگی جامعه جا بیندازیم چون مسیر درست و قابل قبولی برای برنامه ریزی است.
 ارسال 120 اثر به دبیرخانه جشنواره پژوهش فرهنگی سال
وی افزود: تاکنون 120 اثر شامل 70 کتاب، 16 طرح پژوهشی و 34 عنوان پایان نامه بوده به دبیرخانه جشنواره رسیده که بررسی اولیه روی آنها انجام شده است.
دهقان گفت: فرایند درونی داوری آثار جشنواره توسط استادان صاحب نام و برجسته در چند مرحله انجام می گیرد و پیش بینی ما این است که در هر گروه یک برگزیده و یک اثر شایسته تقدیر داشته باشیم.
دبیر اجرایی جشنواره نیز در این نشست گفت: دبیرخانه از مهرماه 97 کار خود را آغاز کرده است و فراخوان از سوم آذر ماه اعلام شد و پژوهش هایی که در بازه زمانی 95 تا 97 تهیه شده اند امکان ارسال دارند.
زهره سعیدی از راه اندازی سایت جشنواره هم خبر داد و گفت: از اول دی ماه نحوه ارسال آثار از طریق سایت خواهد بود.
پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال اواخر بهمن ماه 97 با معرفی برترین ها خاتمه می یابد.

منبع: ایرنا
خواندن 416 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395