شنبه, 01 دی 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • سه شهر به عنوان پایلوت برای اجرای بازآفرینی شهری انتخاب شدند

شروع روند خروج اندیشه ایرانشهری از حوزه تئوری به عملی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمد ارفع

عصراقتصاد رییس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری ایران از انتخاب سه شهرهدف  سیرجان، نهاوند و دامغان برای اجرای پایلوت طرح بازآفرینی شهری خبر داد و گفت:اگر تصمیم داریم ایران‌شهر را از حوزه تئوری به حوزه عملیاتی تغییر حالت دهیم قطعا اعلام پایلوت همین سه شهر برای آغاز عملیات اجرایی شروع خوبی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد حبیب خراسانی در جلسه هماهنگی  معرفی سه شهر دامغان، نهاوند و سیرجان به عنوان شهرهای پایلوت اجرای برنامه بازآفرینی شهری که با حضور شهرداران و رؤسای شورای شهر سه شهر مذکور، معاونین بازآفرینی استان‌های مربوطه و مدیرکل دفتر معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجد ارزش وزارت راه و شهرسازی برگزار شد با بیان اینکه برای اجرای پایلوت طرح بازآفرینی شهری ۳ شهر سیرجان، نهاوند و دامغان انتخاب شده‌اند تصریح کرد: خوشبختانه امروز ظرفیت جدیدی با هدف اجرای برنامه بازآفرینی شهری با نگاه ایران‌شهری در وزارت راه و شهرسازی ایجاد شده است که اگرتصمیم داریم ایران‌شهر را از حوزه تئوری به حوزه عملیاتی تغییر حالت دهیم قطعا اعلام پایلوت همین سه شهر برای آغاز عملیات اجرایی شروع خوبی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه شهرداران سالانه بیش از ۴ هزار میلیارد تومان از اعتبارات خود را در محلات هدف بازآفرینی هزینه می‌کنند افزود:هم اکنون فرصت مطالعه، اجرا و پژوهش در برنامه بازآفرینی در اختیار شهرداران قرار داده شده است که از این پس قصد برآن است تا چگونگی هزینه کرد بررسی و برنامه ریزی شود.

خراسانی با طرح این پرسش که به واقع در برنامه بازآفرینی قصد توسعه فرهنگی، اجتماعی و یا اقتصادی داریم و اینکه الگوی اصلی ما در این اجرای این طرح چیست گفت: بدون شک موفقیت در اجرای این برنامه منوط به ارتباط تنگاتنگ بین دستگاه‌های ذیربط و در اختیار گذاشتن تمامی امکانات شهری برای اجرای آن خواهد بود.

وی ادامه داد:شرکت بازآفرینی شهری کاملادراختیارمجریان طرح درتمامی سطح کشوراست وبه همین علت ازشهرداران واستانداران تقاضا داریم تا برنامه بازآفرینی را دراولویت قرار داده و تلاش کنند تا با همکاری یکدیگر خروجی مناسبی از این طرح داشته باشیم.

این مقام مسئول با رد دخالت دولت در اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری گفت:دخالت مستقیم دولت در امور بازآفرینی تاکنون دلیل اصلی وضعیت کنونی شهرها است که باعث مشکلات فعلی شده و ما در این برنامه به دنبال به حداقل رساندن آن هستیم.

543شهر درگیر برنامه بازآفرینی شهری هستند

همچنین رییس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری ایران در انتهای جلسه در جمع خبرنگاران گفت:در ایران ۵۴۳ شهر درگیر برنامه بازآفرینی شهری هستند که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید  ۲ هزار و ۷۰۰ محله طی ۱۰ سال مورد بازآفرینی شهری قرار گیرد.

حبیب خراسانی با بیان اینکه سهم سالانه محلات برای بازآفرینی شهری ۲۷۰ محله است ادامه داد: تمامی این برنامه‌ها با مشارکت تمامی دستگاه‌های محلات انجام می‌شود و باید دانست که رویکرد جدید دولت در طرح بازآفرینی شهری متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه تمامی برنامه‌های بازآفرینی شهری باید توسط دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت آموزش و پرورش، شهرداری‌ها، وزارت بهداشت و درمان و سایر دستگاه‌ها انجام شود افزود: کنش‌گر اصلی اجرای این طرح شهرداران شهرها هستند زیرا شهرداران دبیر ستاد بازآفرینی، هماهنگی برنامه‌های بازآفرینی شهری را انجام داده و  فعالیت‌ها را اجرایی می‌ کنند.

وی تأکید کرد: با همکاری شهرداری‌ها، دوره‌های آموزشی را  آغاز کرده‌ایم تا هدف اصلی بازآفرینی شهری، جایگاه دولت و شهرداری‌های محلی  برای اجرا کنندگان این طرح مشخص شود.

خراسانی هدف اصلی برگزاری دوره‌های آموزشی را مشخص شدن رویکرد بازآفرینی شهری در توسعه شهرها دانست و اظهار کرد: این دوره های آموزشی با نگاه طرح جامع و تفضیلی است البته در این طرح‌ها ما نیازمند به یک الگو در تمامی ساخت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستیم تا بتوانیم ساخت کالبدی را پوشش دهیم.

وی با بیان اینکه مؤلفه‌های مورد توجه در طرح بازآفرینی شهری شامل ۵ بخش می شود تشریح کرد: بافت‌های تاریخی با پیشینه روستایی، بافت‌های فرسوده شهری، حاشیه نشینی و نقاط ناهمگون شهری از جمله این بخش ها هستند که با توجه به پراکندگی شهرها هر کدام از این مؤلفه‌ها با متد خاصی اجرا می‌شود.

رئیس مرکزمطالعات کاربردی وارتباطات شرکت بازآفرینی شهری بابیان اینکه طرح اولیه این پروژه در۱۰۰شهراجرامی‌شودگفت : سعی خواهیم کرد شهرهای واجد الشرایط را انتخاب کنیم و از آن‌ها به عنوان یک راهنمای توسعه شهری با رویکرد بازآفرینی بهره ببریم.

گام اول بازآفرینی در شهرهایی که در تمامی حوزه‌ها دارای پیشینه‌ای دیرینه هستند اجرایی می شود

خراسانی افزود: در گام اول شهرهایی که در حوزه‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی دارای پیشینه‌ای دیرینه هستند انتخاب شده و بازآفرینی در آن‌ها به صورت رویکرد تاریخی انجام خواهد شد.

رئیس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری با اشاره به اینکه اجرای پایلوت طرح بازآفرینی شهری در ۳ شهر هدف سیرجان، نهاوند و دامغان انتخاب شده‌اند افزود: شهرداران و شورایاران این شهرها اعلام آمادگی کرده‌اند و به زودی برنامه‌ها، کارهای مقدماتی و ارائه تسهیلات برای شروع طرح‌ به آن‌ها پرداخت می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه  از اجرای این طرح ها از هیچ مشاوری استفاده نشده است گفت: سعی کرده‌ایم در اجرای بازآفرینی این ۳ شهر، از مؤسسه پژوهش‌های فرهنگی که سابقه دیرینه‌ای در حوزه معماری، اجتماعی و شهرسازی دارد، استفاده کنیم.

خراسانی افزود: در طراحی این شهرها موضوع کالبدی در اولویت بوده و برای آن‌ که مطالعه تبدیل به مدل شود همچنین سعی کرده‌ایم از شهرداران و شورایاران در تمامی موضوعات کمک گرفته شود. سه شهر پایلوت دارای مشخصات نزدیک به هم ولی با شرایط اقلیمی متفاوت هستند

رئیس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری با بیان اینکه سه شهر دامغان، نهاوند و سیرجان مشخصات نزدیک به هم دارند ولی هر کدام از آن‌ها دارای شرایط اقلیمی متفاوتی هستند گفت: این سه شهر تمامی مشخصات پایلوت بازآفرینی شهری را دارا هستند؛ به طور مثال شهر دامغان در بخش کریدور شرقی و غربی جاده ابریشم قرار دارد و همین موضوع در بازآفرینی شهری شهرهای مشابه آن ملاک  عمل قرار گرفته شود. وی اظهار کرد: هر یک از این شهرها به عنوان مدلی در سیاست‌های بازآفرینی شهری انتخاب شده اند و ما تمامی فعالیت‌هایی که در این سه شهر انجام می‌دهیم در سایر شهرها و استان‌های اطراف این شهرها به کار خواهیم گرفت.

خراسانی با بیان اینکه امروزاز شهرداران ومعاونان شورای اسلامی شهرهای پایلوت دعوت کرده‌ایم گفت: دراین جلسه سعی خواهیم کردموانع سدراه طرح‌ بازآفرینی شهری برداشته شود ومعاونان بانگاه ویژه‌تری به مسائل مربوط به حوزه بازآفرینی شهری نگاه کنند.

رئیس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری با بیان اینکه بعضی از شهرها چندین بار از بین رفته‌ و دوباره بازآفرینی شده و زندگی مجدد در آن‌ها رونق گرفته است، افزود: به طور مثال شهر دامغان به عنوان شهر پارتی ایران شناخته می‌شود و چندین بار بر اثر زلزله و جنگ از بین رفته و دوباره از نو ساخته شده است.

وی تصریح کرد: باید مشخص شود که در بازآفرینی شهری دامغان چه مؤلفه‌هایی وجود داشته که باعث شده این شهر چنین بازسازی شود همچنین تلاش می شود تا تجربه این شهر در تمامی شهرها و روستاها پیاده سازی شود.

خواندن 234 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395