یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 15:10

اختصاص تسهیلات 2 هزار میلیارد تومانی برای نوسازی 100 هزار واحد مسکونی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری با بیان اینکه برای ساخت 100 هزار واحد مسکونی بیش از 2 هزار میلیارد تومان اختصاص داده شده است، گفت: مخاطبان این واحدها گروه‌های کم درآمد هستند.

 مجید روستا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اجرای برنامه نوسازی  برای سالانه ۲۷۰ محله در کشور امکان‌پذیر نیست، گفت: نوسازی و بازسازی‌ این محلات طبق قانون برنامه ششم بیش از یک سال زمان می‌برد و نوسازی و بازسازی محلات در مناطق بافت‌های فرسوده همانند یک کار اجتماعی نیازمند برنامه‌ریزی دقیقی‌ است

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری افزود: در بخش‌های آموزشی ساخت یک مدرسه کافی نیست، بلکه برای ارتقای سطح سواد باید علاوه بر ساخت مدارس سایر بخش‌ها و دوره‌های آموزشی را تکمیل کرد.

وی با بیان اینکه  ساخت فیزیکی ۲۷۰ محله برای توسعه بازآفرینی کافی نیست و باید اقدامات کمی و کیفی در کنار یکدیگر انجام شود، ادامه داد: ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد یک هدف‌گذاری خوبی است در صورتی که پیش زمینه‌های آن از سوی دولت و بخش خصوصی فراهم شود.

وی با بیان اینکه تسهیلات در نظر گرفته برای ساخت این واحدهای مسکونی ۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان است، افزود: این تسهیلات از صندوق توسعه ملی تأمین شده و به عنوان وجوه‌ ارائه شده در اختیار بانک‌های عامل قرار گرفته است.

روستا  با بیان اینکه در کلانشهر‌ها تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی  و در سایر شهرها تسهیلات 40 میلیون تومانی از این میزان اعتبارات در نظر گرفته شده است،  ادامه داد:  به دلیل آنکه بانک مسکن وام خرید را از صندوق‌های مسکن یکم برای متقاضیان در نظر گرفته است، بنابراین تسهیلات نوسازی‌ و بازسازی‌ همین میزان تعیین شده است.

وی با بیان اینکه در ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی زمین در اختیار مردم قرار گرفته و دولت در قالب ابزارهای مالی از بخش خصوصی در تمامی حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی استفاده کرده است، گفت: برای آگاه‌سازی مردم در این واحدها ابزارهای مدلی و تشویقی از جمله ارائه پروانه ساخت، تأمین تمامی انشعابات‌ را در نظر گرفته‌ایم و دولت هیچ نقش مداخله‌ گرانه‌ای در ساخت این واحدها ندارد در حالی که در طرح مسکن مهر دولت به صورت مستقیم مداخله‌گر بود.

وی ادامه داد: در طرح بازسازی محلات هدف دولت خود را درگیر نمی‌کند و شهرداری‌ها در نوسازی و ساخت این واحدها اثرگذار هستند.

روستا با بیان اینکه مخاطبان این واحدها گروه‌های کم درآمد هستند، افزود: به طور معمول در ایران بر خلاف سایر کشورهای‌ دنیا بخش خصوصی و انبوه سازان تجربه‌ای در ساخت واحدهای مسکونی برای گروه‌های کم درآمد ندارند و این بخش انتظار سود مطمئن‌ دارد.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران بازآفرینی‌ گفت: بخش خصوصی در ساخت مسکن برای گروه‌های درآمد نمی‌تواند ۱۵ یا ۱۷ سال منتظر باشد تا سود طرح‌های خود را باز پس گیرد، بنابراین دولت بازپرداخت و سود این طرح را به پیمانکاران‌ بازمی‌گرداند.

روستا با بیان اینکه ۳ هزار و ۲۰۰ بافت فرسوده در استان تهران وجود دارد، افزود: ۲۷۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده ساخته شده که تمامی این واحدها مشکلات بسیار زیادی در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارند.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران بازآفرینی‌ شهری اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ سال است که توسعه شهری به ویژه در تهران صورت گرفته، اما هیچ زمانی به بافت‌های فرسوده همانند توسعه مناطق ۲۲ و ۴ توجه نشده، بنابراین ما تصمیم گرفته‌ایم که توسعه و نوسازی این بافت‌ها را برای نخستین بار در دستور کار خود قرار دهیم.

روستا گفت: هر چند توسعه بافت‌های فرسوده امسال در برنامه در دستور کار بوده، اما هنوز منابع آن تخصیص نیافته است.

منبع: ایلنا

خواندن 80 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395