دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 09:55

اطلاعات تکميلي

  • فروش ۲۰۳ میلیارد تومانی سینمای ایران در 9 ماه؛

تحلیل مشاور اقتصادی رئیس جمهور محقق نشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: پاییز سینمای ایران نیز به پایان رسید و گیشه سینمای ایران با اکران 23 فیلم سینمایی از ابتدای مهرماه تا پایان آذرماه توانست حدود 49 میلیارد تومان عایدی به‌همراه داشته باشد که در مقایسه با سال گذشته همین موقع شاهد افزایش فروش هستیم.

در این فصل که با آغاز بازگشایی مدارس همراه است تنها سه فیلم سینمایی برای گروه سنی کودکان و نوجوانان به نمایش درآمد که در این میان دو انیمیشن و یک فیلم سینمایی موزیکال وجود دارد.با توجه به تاریخچه سینمای ایران و استقبال همیشگی مخاطبان از فیلم‌های کمدی و تعدد اکران این فیلم‌ها در گیشه سینما، در این فصل شاهد تناسب بهتری بین ژانر فیلم‌های سینمایی بودیم البته شاید همزمانی ماه محرم و صفر در این فصل هم بی‌تاثیر نبوده باشد.

اما باز هم بین پنج فیلم پرفروش این فصل، سه فیلم کمدی بودند.سینمای ایران در سال گذشته با اکران ۴۱ فیلم سینمایی و فروش بیش از ۳۶ میلیارد تومان گیشه اکران پاییزه‌اش را به پایان رساند که البته تعدادی از آنها اکران‌شان را پیش از شروع این فصل آغاز کرده بودند و نمایششان در این فصل ادامه داده‌اند و امسال نیز تنها در این فصل یعنی از ابتدای مهرماه تا پایان آذرماه ۲۳ فیلم سینمایی روی پرده رفتند که توانستند نزدیک به ۴۹ میلیارد تومان برای سینمای ایران عایدی داشته باشند.

در همین رابطه اول دی ماه محمود اربابی، معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی با اشاره به افزایش فروش سینماها اعلام کرد: سینمای ایران در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ به فروشی معادل ۲۰۳ میلیارد و ۷۰۴ میلیون و ۳۷ هزار تومان رسیده است و در طی این مدت ۲۳ میلیون و ۸۶ هزار و ۲۳۴ نفر به تماشای فیلم‌های در حال اکران نشستند.

وی ادامه داد: میزان فروش فیلم‌های سینمایی در ۹ ماه نخست سال ۹۶ نیز معادل ۱۴۲ میلیارد و ۴۷۴ میلیون و ۱۷۱ هزار تومان و تعداد تماشاگران ۱۸ میلیون و ۳۰ هزار و ۶۶۵ نفر بوده است.

اربابی با اشاره به افزایش مخاطبان و همچنین میزان فروش فیلم‌ها در سال ۹۷ عنوان کرد: بر اساس بررسی‌های معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، میزان افزایش فروش فیلم‌ها در ۹ ماهه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶، چهل و سه درصد و تعداد تماشاگران نیز در ۹ ماهه ابتدایی امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته ۲۸ درصد رشد داشته است.

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی با اشاره به فروش آذر نیز گفت: میزان فروش سینمای ایران در آذر سال ۹۷ معادل ۱۸ میلیارد و ۱۸۹ میلیون و ۸۹۷ هزار تومان بوده است و دو میلیون و ۸۵ هزار و ۱۶۴ نفر به تماشای فیلم‌های اکران شده نشستند.

وی با مقایسه آذر با مدت زمان مشابه سال ۹۶ اظهار کرد: این رقم در سال گذشته ۱۶ میلیارد و ۷۲۷ میلیون و ۵۴ هزار تومان بوده و دو میلیون و ۱۲۳ هزار و ۷۴ نفر به تماشای فیلم‌ها نشستند که بر این اساس در آذر ماه ۹۷ سینما ۹ درصد افزایش فروش و دو درصد کاهش بیننده را شاهد بوده است.

به این ترتیب هر سال شاهد رونق بیشتر در حوزه فرهنگ و سینما هستیم در حالیکه در اولین نشست هنرمندان و مدیران اقتصادی دولت، مسعود نیلی در اولین پنل سخنرانی خود مدعی بود فرهنگ در اولویت سبد مصرفی مردم نیست و هنرمندان باید برای مشاهده رونق در این حوزه منتظر باشند.

در همان پنل، رئیس خانه سینما طی آماری اینگونه مطرح کرد که طی 4 سال منتهی به پایان سال 95، فروش سینما از 34 میلیارد به 150 میلیارد تومان رسیده است و مدعی شد موضوع فرهنگ و سینما براساس تحلیل مشاور اقتصادی رئیس جمهور پیش نمی رود که با توجه به آمارها به نظر می رسد حق با رئیس خانه سینما بوده است.

 

 

 

 

خواندن 957 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395