سه شنبه, 04 دی 1397 ساعت 10:39

اطلاعات تکميلي

  • معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور اعلام کرد

فروش چشمگیر دانش‌بنیان ها در شرایط بحران‌های اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصادمعاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور با اشاره به چالش‌های اقتصادی در کشور، گفت: علیرغم مشکلات در بخش‌های اقتصادی، ولی فروش شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار چشمگیر است که این امر نشان می‌دهد بخش‌های دانش‌بنیان جزو بخش‌های پویای کشور هستند.

دکتر سورنا ستاری در افتتاحیه نوزدهمین "نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار" و "ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران"، افزود: با تمام مشکلات و چالش‌های اقتصادی، حجم اقتصاد دانش‌بنیان به شدت در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه فروش شرکت‌های دانش‌بنیان روند افزایش را نشان می‌دهد، اظهار کرد: این امر نشان می‌دهد که شرکتهای دانش‌بنیان بخش پویایی هستند.

ستاری ادامه داد: امروز پارک‌های علم وفناروی و مراکز رشد در دانشگاه‌ها توسعه یافته‌اند، ولی باید فناوری‌هایی که از سوی این شرکت‌ها تولید می‌شوند، به زندگی مردم وارد شده تا آنها از شیرینی و حلاوت این فناوری‌ها بهره‌مند شوند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان اینکه این دو نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه فناوری در کشور محسوب می‌شوند، خاطر نشان کرد: این دوره از نمایشگاه با همکاری و هماهنگی دو نهاد معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و وزارت علوم برگزار شده و امیدواریم خروجی خوبی داشته باشند.

تولیدکنندگان به فضای فکری جامعه اطمینان داشته باشند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه این مراسم با بیان این که علی‌رغم این‌که این وزارتخانه سهم کمی از اعتبارات پژوهشی را در اختیار دارد، ولی حمایت از پژوهش و فناوری را در دستور کار دارد، گفت: از تولیدکنندگان داخلی درخواست دارم تا به فضای فکری ایجادشده داخلی اطمینان داشته باشند و با آنها همکاری کنند.

دکتر منصور غلامی با تاکید بر ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز علمی، افزود: در رتبه‌بندی‌های علمی انجام شده ایران از نظر تولید علم  رتبه شانزدهم دنیا را کسب کرده است و از نظر سرعت رشد تولیدات علمی در سال میلادی گذشته رتبه اول را  کسب کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که بعد از ایران، کشورهای چین و روسیه سرعت تولید علم بالایی دارند، در ادامه خاطر نشان کرد: ایران همچنین در منطقه رتبه اول تولید علمی را کسب کرده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که این اعداد ظرفیت علمی کشور را نشان می‌دهد، گفت: علاوه بر این در حوزه‌هایی مانند نانو تکنولوژی و بایو فناوری و برخی دیگر از رشته‌ها ایران رتبه‌های کمتر از 10 را کسب کرده است.

وی با اشاره به این‌که در حال‌ حاضر اساتید و محققان مراکز تحقیقاتی سایر دستگاه‌ها به ظرفیت‌های علمی کشور اضافه شده‌اند، در این باره توضیح داد: از این رو ظرفیت بزرگ علمی در کشور ایجاد شده است و بر این اساس رویکرد وزارت علوم در سال‌های اخیر  حرکت به سمت تولید فناوری و کاربرد دانش و فناوری ها در جامعه و همچنین تولید ثروت است.

غلامی در ادامه‌ با بیان این که در حال‌ حاضر 43 پارک علم و فناوری در کشور راه‌اندازی شده است، اضافه کرد: در کنار علم ‌و فناوری و مراکز رشد، شرکت‌های دانش‌بنیانی شکل گرفته‌اند و بر این اساس وزارت علوم در راستای حمایت از تبدیل دانش به فناوری و کاربردی کردن دستاوردهای علمی حمایت‌های مالی از بخش‌های پژوهشی داشته است.

وی با اشاره به این که حمایت‌های ما به سمت حمایت از شرکت‌های جوان دانش‌بنیان است، گفت: این‌ در حالی است که وزارت علوم سهم کمی از منابع پژوهشی را در اختیار دارد و اگر همه دستگاه‌ها این جهت را در برنامه‌های خود قرار دهند، طبعا منابع بیشتر مالی به حوزه‌های علمی و فناوری اختصاص خواهد یافت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به صندوق‌های حمایت از پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت: در این راه صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند نقش موثری در سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر ایفا کند.

وی ضمن ابراز امیدواری به این‌که به علم و فناوری کشور و همچنین اساتید خوش‌فکر و صاحب نظر علم توجه بیشتری صورت گیرد، گفت: هر چند که ما در این مسیر تجربه زیادی نداریم، ولی نمونه‌های موفقی در کشور ایجاد شده است و امیدوارم در جمعی که روزدوشنبه تشکیل شده است، در آینده نیز یک روند رو به رشدی داشته باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به تولیدکنندگان داخلی، تاکید کرد: از تولیدکنندگان داخلی درخواست دارم که به فضای فکری ایجادشده در کشور اطمینان کنند و در این صورت قطعا می‌توانند حمایت‌های مورد نیاز را دریافت کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: تلاش ما بر این است که خودباوری را در نسل جوان جامعه افزایش دهیم.

50 طرح فناوری به 100 سرمایه گذار معرفی می شود

همچنین معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در طول برگزاری نمایشگاه 50 طرح فناوری به یکصد سرمایه گذار معرفی می شود.

مسعود برومند، گفت: در این دو نمایشگاه به بخش های مختلفی پرداخته و از برخی فناوری های خاص با گرنت (اعتبار پزوهشی) حمایت می شود.

وی افزود: امسال 199 واحد فناوری و دانشگاهی در نمایشگاه شرکت کردند و از مجموع 3199 فناوری، تمام ارکان سیستم آموزش عالی در این فرایند حضور دارند. چرا که در کشور نیاز داریم طرح های کسب و کار دارای توجیه فنی و اقتصادی افزایش یابد.

وی گفت: نکته مهم این است که از تمام نقاط کشور با ما هستند و در هر نقطه دست اندرکاران حوزه فناوری در این نمایشگاه حاضر شدند. در این نمایشگاه ها از حوزه سلامت تا فناوری اطلاعات، فناوری های زیستی و مجموعه نوآوری کشور حضور دارند.

معاون پزوهشی وزیرعلوم اظهار کرد: در این چند روز کارگاه هایی برای آشنایی پژوهشگران با حوزه های فناوری برگزار می شود.

معاون پژوهشی وزیرعلوم با بیان اینکه این نمایشگاه یک دانشگاه است، ادامه داد: تستا از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در شرایط تحریم هستیم. افزون بر این، 900 نیاز در حوزه های مختلف در این نمایشگاه ارائه شده است.

وی اظهار کرد: یارانه ای تا سقف 2.5 میلیارد تومان به نوآوری های ارائه شده دراین نمایشگاه اختصاص می یابد ، همچنین، صندوق نوآوری و شکوفایی نیز تا 70 درصد هزینه های لازم برای تجاری سازی طرح های فناوری را تخصیص می دهد.

وی اظهار کرد: در نوردهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش‌، فناوری و فن‌ بازار بنا داریم به پژوهش‌ های کاربردی و تولیدی که توجیه اقتصادی دارند، توجه ویژه ‌ای کنیم. بر این اساس، تا سقف 2.5 میلیارد تومان از منابع مالی وزارت علوم در جهت تجاری ‌سازی اختصاص داده شده است.

برومند افزود: با برگزاری این نمایشگاه تلاش می‌ کنیم تجاری ‌سازی محصولات فناورانه توسعه پیدا کند. همچنین، کارگاه ‌هایی در این نمایشگاه برگزار می ‌شود.

وی با بیان اینکه 199 واحد فناور و دانشگاهی در نمایشگاه شرکت کردند و 100 سرمایه‌گذار حضور دارند، گفت: فناوری ‌ها در همه حوزه ‌ها از جمله انرژی، آب، سلامت، بیوتکنولوژی، محیط زیست در این دوره از نمایشگاه ارائه شده است.

«نمایشگاه تقاضا محور تستا توسط شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) برگزار می ‌شود که می ‌تواند محلی برای عرضه تقاضا باشد تا به واسطه فناوری ‌های داخلی در آینده برطرف شود.»

معاون پژوهشی وزیر علوم افزود: نوزدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری، زمینه سرمایه ‌گذاری و اشتغال دانش ‌بنیان را فراهم می ‌کند. در کشور نیاز داریم طرح ‌های کسب و کارِ دارای توجیه اقتصادی توسعه پیدا کند، از این رو طرحی مبنی بر اعطای گرنت را در نظر گرفته ‌ایم.

وی افزود: این گرنت به میزان 2.5 میلیارد تومان و حداکثر برای هر طرح 250 میلیون تومان اختصاص می ‌یابد. همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی در این دوره از نمایشگاه درصدد برآمده سهم موثری در فروش شرکت ها داشته باشد.

برومند خاطرنشان کرد: 70 درصد هزینه ‌های تجاری ‌سازی با بهره 11 درصد را صندوق نوآوری و شکوفایی برای سرعت دادن به تجاری‌ سازی طرح ‌ها در نظر گرفته همچنین 40 درخواست امضای تفاهم ‌نامه در ابتدای نمایشگاه تایید شده است

حمایت ۵۰ درصدی یارانه‌ای از فناوری‌های نو

معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری نیز با بیان اینکه فناوری‌های سطح یک که برای اولین بار عرضه می‌شوند، از حمایت یارانه‌ای ۵۰ درصدی برخوردار می‌شوند، گفت: تسهیلات لیزینگ برای حمایت از خریداران از خط اعتباری صندوق نوآوری‌وشکوفایی پراخت می‌شود.

پیمان صالحی، گفت: در این دوره از نمایشگاه ۳۵۰ شرکت حضور دارند و بیش از ۹ هزار مدل محصول را ارائه کرده‌اند.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به حمایت‌های معاونت علمی در این دوره از نمایشگاه، اظهار کرد: معاونت علمی ریاست‌جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را بر اساس سطح‌بندی محصولات پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: محصولات سطح اول که برای اولین بار در کشور تولید شده‌اند ۵۰ درصد، سطح اول عادی ۴۰ درصد، سطح دوم ۲۵ درصد، سطح سوم ۱۰ درصد و سطح چهارم بدون حمایت خواهند بود.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ادامه داد: ارزیابی و سطح‌بندی محصولات بر اساس سطح ذاتی فناوری و میزان داخلی سازی محصولات انجام می‌شود.

صالحی افزود: همچنین در نظر داریم تسهیلات لیزینگی ۸ تا ۱۰ درصد را برای خریداران بخش خصوصی از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دهیم. این لیزینگ توسط خط اعتباری ۲۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی از طریق صندوق توسعه فناوری نانو پرداخت می‌شود.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه برای تشویق شرکت‌ها به فروش بدون یارانه معاونت و ارائه تخفیف مناسب به خریداران که مشمول حمایت‌ها نمی‌شوند هم ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات وام با کارمزد کم توسط صندوق توسعه فناوری نانو پرداخت می‌شود، گفت: خریداران می‌توانند "خریداران حقوقی خصوصی"، "موسسات آموزشی و پژوهشی"، "غیر انتفاعی"، "بیمارستان‌ها"، "آزمایشگاه‌های خدماتی و تحقیقاتی"، "شرکت‌های دانش بنیان" و "شرکت‌های مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد" باشند.

وی افزود: با همکاری معاونت امور بین‌الملل معاونت علمی و بخش بین‌الملل وزارت علوم بنا داریم بازار بین‌المللی برای فناوری‌های ارائه شده در نمایشگاه داشته باشیم.

 

خواندن 313 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395