شنبه, 08 دی 1397 ساعت 08:36

اطلاعات تکميلي

  • وزیر راه و شهرسازی خبر داد

اختصاص شش ردیف برای تکمیل مسکن مهر در بودجه ۹۸

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: وزیر راه و شهرسازی گفت: برای کل مسکن مهر شش ردیف بودجه در لایحه بودجه ۹۸ پیش‌بینی کردیم تا منابع لازم برای تولید مسکن در این لایحه لحاظ شود.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی در حاشیه بازدید از آخرین وضعیت پروژه‌های شهر جدید پردیس اظهار  کرد: شهر جدید پردیس یکی از شهرهای اقماری تهران است که قرار بود ۵۰ هزار واحد در آن احداث شود اما پس از آغاز اجرای طرح مسکن مهر، این برنامه‌ریزی به ۸۲ هزار واحد ارتقا یافت. در حال حاضر اکوسیستم، مشکلات آب، همچنین بافت زمین این منطقه سبب شد تا با رکود در احداث واحدهای مسکونی مهر مواجه شویم؛ البته در این مدت که به وزارت راه و شهرسازی آمده‌ام، مشکلات را پیگیری کرده‌ام و سه اقدام را در سه هفته اولیه انجام داده‌ایم؛ اولین اقدام تقویت مدیریتی شرکت عمران شهر جدید پردیس با رویکرد جدید در این شهر بود.

وی افزود: در اقدامات بعدی به سراغ حل و فصل مشکلات پیمانکاران با شرکت عمران شهر جدید پردیس رفتیم و قرار شد تا ۳۳ هزار و ۲۰۰ واحد مسکن مهر کوزو به عنوان بزرگترین پیمانکار شهر جدید پردیس که چهار سال اجرای پروژه‌های آن متوقف شده بود، از سر گرفته شود. اقدام دیگر ما در این مدت امضای قرارداد برای تکمیل تأسیسات زیربنایی، خیابان‌کشی، محوطه‌سازی، ساخت مساجد، مدارس و دیگر تأسیسات روبنایی مسکن مهر این شهر بود.

اسلامی به روش‌های جدید تأمین مالی تکمیل مسکن مهر اشاره کرد و یادآور شد: برای کل مسکن مهر ۶ ردیف بودجه در لایحه بودجه ۹۸ پیش‌بینی کردیم تا منابع لازم برای تولید مسکن در این لایحه لحاظ شود.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص وجود ۲۵۰۰ متقاضی خرید مسکن مهر در پردیس که علی‌رغم پرداخت آورده‌های خود، نتوانسته‌اند واحدی دریافت کنند، گفت: برای این ۲۵۰۰ متقاضی بدون واحد، اراضی را در داخل پروژه کوزو پیش‌بینی کرده‌ایم؛ پردیس دیگر بدون راه‌حل نیست و تکمیل آن را در دو سال آینده پیگیری می‌کنیم. اگر آنهایی که واحد ندارند، بپذیرند که به هشتگرد یا پرند بروند، زودتر خانه‌دار می‌شوند اما اگر نپذیرند، باید در ظرفیت موجود برای آن‌ها اقداماتی را انجام دهیم که در دست بررسی است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: ساخت مسکن صرف‌نظر از اینکه با چه پسوندی باشد، از نظر قانون اساسی وظیفه وزارت راه و شهرسازی است بخصوص با اولویت اقشار محروم جامعه تا بتوانند خانه‌دار شوند؛ به همین دلیل برای خانه‌دار شدن آنها در حال تلاش هستیم؛ از جمله این اقدامات ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی جدید به همراه تکمیل ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر باقی‌مانده تا سال ۹۹ است. به عبارت دیگر تا پایان سال ۹۹، ۹۰۰ هزار واحد مسکونی را به مردم تحویل خواهیم داد.

اسلامی در خصوص افزایش سقف تسهیلات مسکن نیز گفت: ما در وزارت راه و شهرسازی هیچ‌گاه برای هیچ کار بررسی نشده‌ای، تصمیم نمی‌گیریم چون اگر اعلام کنیم که به دنبال افزایش سقف تسهیلات مسکن هستیم، خود به خود قیمت مسکن افزایش می‌یابد.

وی گفت: بر اساس مطالعات ما در برخی از شهرها، دهک‌های ۸، ۹ و ۱۰ می‌توانند با پیگیری‌های خود ظرف ۲ سال خانه‌دار شوند. ما برای خانه‌دار شدن دهک‌های ۳ تا ۷ باید تسهیلات پرداخت کنیم. باید کاری کنیم که قدرت خرید مسکن مردم افزایش یابد؛ وام مسکن، تورم‌زا است اما به دنبال توزیع کارت اعتباری مصالح ساختمانی برای انبوه‌سازان هستیم.

آغاز عملیات اجرایی مترو پردیس در سال ۹۸

هم‌چنین در این بازدید مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اظهار کرد: متروی تهران - پردیس در لایحه بودجه سال آتی دیده شده و عملیات اجرایی آن قطعا در سال ۹۸ آغاز خواهد شد که در صورت بهره‌برداری تحول عمده‌ای در رفت و آمد مردم این منطقه ایجاد خواهد کردچراکه آزادراه فعلی پاسخگوی نیاز تردد مردم در بین تهران و پردیس نخواهد بود.

حبیب‌الله طاهرخانی، پروژه مترو شهرهای جدید به کلانشهرها را از اولویت‌های این شرکت اعلام کرد و گفت: خوشبختانه مترو شهر جدید هشتگرد پیشروترین پروژه قطار برقی ما در شهرهای جدید است که امید داریم هرچه سریعتر به نتیجه برسد.

وی با تاکید براینکه به دلیل حجم بارگذاری پروژه مسکن مهر پردیس از مقیاس یک طرح مسکن سازی عبور کرده و به یک پروژه شهرسازی تبدیل شده است گفت: وقتی ساخت بیش از ۸۰ هزار  واحد در یک منطقه برنامه‌ریزی می‌شود ما با جمعیت بالای ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار نفر روبرو خواهیم بود که این امر نیز با مشکلات بسیاری مواجه خواهد بود.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید نوع توپوگرافی و مکان یابی پردیس را یکی دیگر از مشکلات این طرح جدید اعلام کرد و گفت: این مسئله شرایط شهرسازی پردیس را با سایر شهرهای جدید متفاوت کرده و کار را برای ما سخت کرده است. به طور مثال ما در پردیس مجبور به ساخت ۵۷ کیلومتر دیوار حائل تنها در یکی از سایت‌ها بودیم که علاوه بر هزینه بالا، زمان طولانی را برای اجرای پروژه‌ها می‌طلبد.

طاهرخانی همچنین با اشاره به مشکلات موجود در تامین زیرساخت‌ها و دسترسی‌های شهر جدید پردیس نیز بیان کرد: خوشبختانه امروز موفق به انجام تمامی زیرساخت‌های لازم برای ورود خدمات به سایت‌ها شده‌ایم که خود موضوع چشمگیری محسوب می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: موضوع خاص اجتماعی که در این حوزه وجود دارد وعده‌ای است که ما به مردم داده‌ایم و در مقابل انتظاراتی که آن‌ها از ما خواهند داشت. مردم با توجه به شرایط ثبت نام اولیه مسکن مهر از ما انتظاراتی دارند که این موارد پروژه پردیس را از شرایط معمولی خارج کرده و آن را به یک پروژه خاص تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه مسکن مهر به دلیل برخورداری از یک دامنه گسترده از مخاطبان و متقاضیان علاوه بر این یک پروژه عمرانی محسوب می‌شود بعد اجتماعی بسیار بالایی دارد گفت: در این مرحله اتمام سایت مسکن مهر برای ما در اولویت قرار داشته و اولویت بعدی طبق برنامه ابلاغی وزیر راه و شهرسازی به رئیس‌جمهوری ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی است که بخشی از آن در شهرهای جدید آغاز شده است.

 

 

خواندن 329 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395