یکشنبه, 09 دی 1397 ساعت 09:28

اطلاعات تکميلي

  • مظاهریان اولویت دولت را اعلام کرد

ایجاد تعادل در بازار مسکن با استفاده از افزایش تولید مسکن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طبیعت بخش مسکن  تأثیرپذیری از شاخص‌های کلان اقتصادی است تصریح کرد: معاملات مسکن شیب کاهش داشته است به همین دلیل هدف دولت ایجاد تعادل در بازار مسکن با استفاده از افزایش تولید مسکن است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان گفت و گویی وضعیت بازار مسکن پایتخت را تشریح کرد و گفت: چهار شاخص بخشی مسکن در سال گذشته مثبت بودند تا اینکه تکانه‌های اقتصادی ناشی از افزایش قیمت ارز بر این بازار تأثیر گذاشت.

وی بابیان اینکه بازار مسکن تابعی از اقتصاد کلان است افزود: تأثیرات تکانه‌های اقتصادی باعث ایجاد تلاطم در بازار مسکن سال جاری‌شده که نتیجه این تلاطم در افزایش قیمت مسکن مشاهده می‌شود.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در ادامه به گزارش بازار مسکن در ۹ ماهه ابتدای امسال اشاره کرد و ادامه داد:  آمارهای ۹ ماهه ابتدای امسال در شهر تهران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۶۶.۳ درصد افزایش قیمت را نشان می‌دهد همچنین مطابق این آمار تعداد مبایعه‌نامه‌ها با عددی معادل ۲۴ درصد کاهش داشته است. از دیگر سو ارزش ریالی مبایعه ‌نامه‌ها ۱۷.۷ درصد افزایش‌یافته است.

وی امیدوارکننده‌ترین آمار این ۹ ماه را تعداد پروانه‌های صادرشده برای ساخت دانست و تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد که تعداد صدور پروانه‌های ساختمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۴ درصد افزایش داشته است که این مسئله با این معنی است که جذابیتی در بازار مسکن ایجادشده است که سرمایه‌گذاران به آن ورود کرده‌اند و پروانه‌های بیشتری گرفته‌اند و ساخت ساز در آینده بیشتر خواهد شد و از پی آن مهندسان و کارگران ساختمانی بیشتری به کار گمارده خواهند شد.

مظاهریان در بیان علت  شیب کاهشی معاملات مسکن بیان داشت: این مسئله به خاطر این است که در بازارهای موازی نیز یک آرامش نسبی برقرارشده و تمامی بازارها منتظر هستند تا شرایط جدید را ارزیابی کنند، البته تلاش‌های دولت نیز مؤثر بوده و توانسته از شتاب قیمت‌ها بکاهد.

معاون وزیر راه و  شهرسازی با اشاره به اینکه هدف دولت باید ایجاد تعادل در بازار مسکن باشد اظهار کرد: ثبات و سکون ناشی از رکود مناسب بازار نیست و موازنه‌ای در بازار مسکن وجود دارد که یک‌سوی آن رونق و سوی دیگر آن رکود است که رونق باعث می‌شود تا تعداد بیشتری از متخصصان، و مرتبط با بحث ساختمانی مشغول به کار شوند همچنین تولیدات محصولات ساختمانی افزایش یابد که در پی آن شاهد افزایش قیمت را به دنبال خواهد داشت بااین‌حال رکود ممکن است که سبب ثبات قیمتی شود ولی بازار را دچار کاهش تولید مصالح کرده که باعث به کار گمارده شدن افراد کمتر می‌شود.

وی ادامه داد: طبیعت بخش مسکن  تحت تأثیر شاخص‌های کلان اقتصادی است به این‌گونه که عموماً در کشورها با شرایط رونق اقتصادی شاخص‌های مسکن نیز تغییر می‌کنند.

مظاهریان با تأکید بر اینکه برنامه وزارت راه و  شهرسازی در دو سال آینده کمک به تولید مسکن است، افزود: این اعتقاد وجود دارد که اگر به‌اندازه کافی مسکن تولید شود بازار به تعادل می‌رسد وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد که با توجه به شرایط پیش‌آمده که به‌سوی رکود درحرکت است جریان مثبت تولید را حفظ کند تا همیشه واحد مسکونی به‌اندازه کافی برای متقاضیان وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: با همین رویکرد بود که طبق برنامه اعلامی وزیر راه و  شهرسازی قرار است تا برای ساخت و تجهیز ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور به همراه تکمیل مسکن مهر مبادرت شود.

مظاهریان جزئیات ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را اعلام کرد و اظهار داشت: در این برنامه در شهرهای جدید طی ۴ سال آینده ۵۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود  که برش‌های استانی آن نیز تهیه‌شده است، مثلاً از این تعداد ۳۲ هزار واحد در پایتخت، ۲۵ هزار واحد در استان البرز خواهد بود و بر طبق یک برش استانی و متناسب با شرایط استان‌ها و شهرهای جدیدی که در این استان‌ها وجود دارند تعداد این واحدها تغییر است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و  شهرسازی همچنین از ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر توسط بنیاد مسکن خبر داد و افزود: اگر بتوان در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت را تثبیت کنیم و از روند صعودی مهاجرت به شهرهای بزرگ جلوگیری به عمل آید باعث منفعت بزرگی نه‌تنها برای این شهرها بلکه برای شهرهای بزرگ و کشور می‌شویم.  طرح بنیاد مسکن در این راستا است تا باعرضه زمین  و پیش‌بینی تسهیلات بانکی به ساخت این واحدها سرعت دهد.

خواندن 329 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395