یکشنبه, 09 دی 1397 ساعت 09:35

کم شدن تولید خاویار با افزایش فاضلاب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 مرضیه امیری

عصراقتصاد: امروزه آلودگی های زیست محیطی بیش از گذشته بلای جان تمامی شهرها و باعث از بین رفتن طبیعت شده به ویژه این آلودگی ها با ریختن زباله و فاضلاب به دریاها بیشتر و باعث شده تا سلامت گونه های مختلف آبزیان تهدید شود و حتی از بین برود، ریختن فاضلاب به دریای خزر در یک دهه اخیر از سوی کشورهای همسایه و ایران بیشتر شده و همین موضوع باعث شده تولید ماهی خاویار کم شود.

پرفسور کردوانی، پدر کویر شناسی ایران گفت: «آب اقیانوس ها به دلیل ریختن آب فاضلاب ها به رودها و سپس به دریا دیگر قابل استفاده نیست. این موضوع باعث شده آلودگی های آب زیاد شود. تمام کشورهای اطراف دریای خزر علاوه بر ایران، فاضلاب خود را به این دریا می ریزند؛ حتی به آلودگی های نفتی هم می توان اشاره کرد.»

وی خطر ریختن فاضلاب از کشورهای همسایه به دریای خزر را برای ایران بیشتر دانست و تصریح کرد: «در استان های مازندران و گیلان زمانی که فاضلاب به رودها و سپس به دریا می ریزد آب آلوده می شود و ماهی ها نمی توانند در این مکان تخم ریزی کنند به همین دلیل تولید خاویار کم می شود حتی اگر هم تخم ریزی داشته باشند لجن فاضلاب آنها را از بین می برد؛ در نتیجه تولید خاویار کم می شود.»

پرفسور کردوانی تصریح کرد: «پس یکی از دلایل کمبود خاویار تولید کم آن نیست. این یک خطر جدی برای از بین رفتن گونه های مختلف ماهی در دریای خزر می شود؛ همچنین در استان های گیلان و مازندران نباید سدهای زیادی ساخته شود زیرا باعث می شود به دلیل نبود آب کافی در رودها ماهی خاویار نتواند تخم ریزی کند.»

پدر کویرشناسی ایران اظهار کرد: «هیچ کشوری آب فاضلاب خود را به رودها و دریا نمی ریزد مگر آنکه تصفیه کند، متأسفانه در شمال کشور 15 سال است که تصفیه انجام نمی شود؛ به عنوان مثال در شهر رشت زباله و تمام فاضلاب ها به تالاب انزلی می ریزد به همین دلیل کف تالاب بالا آمده و به یک مرداب تبدیل شده است.»

وی ادامه داد: «مشکل مهم تالاب انزلی آلودگی روزافزون آب آن است، چرا که تقریباً فاضلاب تمام خانه‌های مسکونی و اغلب کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی واقع در اطراف تالاب به درون آن یا به داخل رودخانه‌هایی که به تالاب می‌ریزند سرازیر می‌شوند؛ تردیدی نیست که با آلوده شدن بیش از پیش آب‌ مرداب که در گذشته به منزله بزرگترین زایشگاه و پرورش انواع ماهی به‌شمار می‌رفت با خطر از بین رفتن انواع گونه های ماهی و آبزیان روبه رو شود.»

پرفسور کردوانی اظهار کرد: «از دیگر دلایلی که موجب تهدید تالاب انزلی شده، افزایش گیاه های «آزولا» که یک علف هرز مهم آبزی شناور به شمار می‌رود و سطح وسیعی از تالاب انزلی را اشغال کرده است. رشد بیش از اندازه این گیاه در تالاب انزلی،‏ موجب دخالت در استفاده از منابع آب توسط انسان،‏ تأثیر نامطلوب بر کیفیت آب و ایجاد مشکلات اکولوژیکی بر سایر گونه‌های گیاهی و جانوری شده است.»

وی ادامه داد: «آزولا با رشد سریع و در زمان کوتاه دو برابر می شود و دارای قدرت بالايي براي گرفتن نفس‌هاي آبزيان تالاب انزلي است. متأسفانه اين گياه غير بومي‏ اکوسیستم تالاب را به خطر انداخته است ‌و از رسيدن نور خورسيد به سطوح زيرين آب جلوگيري مي‌كند؛ همچنین تغییر کاربری زمین‌ها و تبدیل بخشی از «اراضی حاشیه تالاب» به زمین‌های کشاورزی و افزایش کودهای شیمیایی از مشکلات دیگر این تالاب است. در همین حال فاضلاب گوهررود و زرجوب بعد از ریخته‌شدن به رودخانه پیربازار، راهی تالاب انزلی می‌شود که وضعیت آلودگی مرداب انزلی را تشدید می‌کند.»

استاد دانشگاه تصریح کرد: «انسان ها علاوه بر آن که  آب رودها را آلوده می کنند بخش اعظمی از زباله های خود را به جنگل ها و زمین های کشاورزی می ریزند و همین موضوع باعث می شود تا آب های زیر زمینی هم آلوده شود و بازیافتی نداشته باشیم. در گذشته شمال بهترین نقطه ایران بود، متأسفانه امروز از نظر میزان آلودگی شرایط نامناسبی دارد.»

در بسیاری از کشور های جهان از فاضلاب تصفیه شده در آبیاری استفاده می شود. با افزایش کمبود آب، رقابت مصرف شهری و کشاورزی تشدید می شود به همین دلیل در آینده نه چندان دور باید برای مصارف کشاورزی از فاضلاب تصفیه شده استفاده شود؛ همچنین بهترین کاربرد آن برای آبیاری فضای سبز است.

خواندن 150 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395