یکشنبه, 09 دی 1397 ساعت 09:38

  استیضاح امنیت غذایی در سایه تحریم های جهانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عبدالحسین  طوطیایی  - پژوهشگر کشاورزی

در شرایطی که چنگال تحریم کرکس های جهانی بر پیکر جامعه ما قرار گرفته است گروهی از نمایندگان مجلس نیز  با مبادرت به استیضاح  مهندس حجتی، گویی فرش قرمزی را  برای آن ها پهن کرده اند به راستی مجلسی که در برابر فاجعه هایی چون سد گتوند و خشکیدن دریاچه ها ، تخریب شمال کشور تا کنون  مهر سکوتی نسبی  بر لب داشته است اکنون با کدام دغدغه ملی، مدیریت بخش کشاورزی را بر نتافته و هر از چندگاهی  به تیر استیضاح  تهدید می کند؟ مدیریتی که در بیش از پنج سال اخیر با گام های جسورانه بر خرابه های پیشین از اهریمن خشکسالی  و ازکاستی تحریم ها نهراسید، اما با شگفتی اکنون این مدیریت باید به پاس دستیابی کشورمان  به ارقامی درخشان و در اقلامی حیاتی چون گندم ،  شکر به پرسش هایی در بهارستان  پاسخ دهد که نشان از کارنامه سبز  و مثبت اوست.

وزیر پر تلاش و کم حرف بخش کشاورزی در این سال ها  چه  بسیار سرزنش ها  شنید و البته به شوق امنیت غذایی اندوهی به خود راه نداد.  او در همان آغازین و در هیاهوی سوت کشتی های  واردات  به جا مانده از دو دولت پیشین، کنترل پر چالش بازار را  در اختیار گرفت  تا تن به جدال  فرساینده با رسانه های خاصی را بدهد. رسانه هایی که به مثابه بلندگوی حلقه هایی چه به گاه  کمبود یا حتی بیش بود تولیدات  در صدد ستاندن کلید واردات از او بودند.  آن هنگام که به همراهی ارتش سبز کشاورزانش بر سکوی رکورد گندم ایستاد  به خاطر داریم  که گروهی ناشیانه  از کیفیت پایین گندم داخلی ناله سرداده  و جمعی به بهانه عدم صرفه اقتصادی  روی به سوی بنادر ، زانوی وابستگی بر زمین ساییدند.  هنگامی که حجتی  دیگر بار خبر از رکورد  شکنی شکر داد  به یاد داریم  که چگونه چون شرنگ بر کام آنانی نشست که مهربان تر از مادر  فریاد واعطشا سر داده و انگشت اتهام بحران آب به سوی بخش کشاورزی گرفتند. حجتی  و در این سنگلاخ ، اما صبورانه از کران شمال تا جنوب  کشور  و از  گسترش گلخانه تا آبزیان را در نوردید و همواره  بر دستان  پر تلاش  کار آفرینان و تولید کنندگان سر فرود آورد  تا که مردم کشورمان در سایه چکاچک تحریم ها سر به نا اهلان جهانی فرود  نیاورند.

متاسفانه  جمعی از نمایندگان مجلس و در  انقیادی از جزمیت جناحی خود شاید بی آنکه بخواهند  مدت هاست  با سلاح استیضاح به مصاف لشکریان جبهه تولید غذا آمده و آب در آسیاب تحریم کنندگان می ریزند.  تحریم کنندگانی که رونق  و اقتدار خود را در زردی رخسار  توده های مردمی می بینند که از سلطه آنان راه و عزم  به رهایی  دارند.  در انبوه بسیاری از پرسش و شگفتی ها  از این گروه از نمایندگان باید پرسید که  چرا  در این بزنگاه پر خطر و به جای همسازی و همراهی با کاروان  تولیدکنندگان  کشاورزی دست تهدید بسوی سلاح استیضاح  خود می برید؟ به عنوان یک متخصص و تحلیلگر بخش کشاورزی باور دارم اگر  نقد و خرده هایتان  حتی در این قالب های کلی گویانه  و مبهم هم نبود  این شیوه انتقامی  از استیضاح به برون رفت از تنگناهای موجود نمی انجامید. آنها که در عرصه دانش و تجربه با بخش  کشاورزی آشنا هستند تلاش  های جناحی  در تغییر مدیریت حال حاضر  این  بخش  را جز  افزایش و گسترانیدن غبار انزوا  و انفعال  بر آن نمی دانند. بخشی که هنوز با بوی نفت آغشته است  و آماج تیرهای بحران اقلیمی  و تحریم  کرکس ها  قرار دارد  با تغییر وزیر آن و در زمان  اندک از عمر این مجلس  چگونه می تواند  و انتظار دارید  این مطالبات کلی گویانه را  در جهت منافع ملی تامین کند که نخواهد کرد ؟   البته  ممکن است علایق مشترک  و فوریتی گروهی  خاص در این سو و آن سوی آب ها را  به رضایتی دلچسب برساند. آیا بیم از داوری آیندگان این سرزمین  نداریم؟  آیندگانی که از ما و شما ایراد خواهند گرفت که به گاه غرش رعد آسا سکوت پیشه کرده  و در شرایط ضرورت بردباری و تعامل ، بیهوده دست به ضامن استیضاح برده ایم.

 

خواندن 236 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395