یکشنبه, 09 دی 1397 ساعت 15:23

475 هزار تن بذر یارانه ای گندم بین کشاورزان توزیع شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال نزدیک به 475 هزار تن بذر یارانه ای گندم تهیه شد که عمده آن برای کشت پاییزه در اختیار کشاورزان قرار گرفت و مازاد آن نیز برای سال آینده استفاده خواهد شد.

به گزارش یکشنبه از وزارت جهاد کشاورزی، «اسماعیل اسفندیاری پور» با بیان این که امسال برای بذر گندم یارانه تخصیص یافته است، افزود: برای هر کیلوگرم بذر گندم آبی نزدیک به 150 تومان و گندم دیم 370 تومان یارانه پرداخت شده است.
وی کل بذر مورد نیاز گندم کشور را یک میلیون و 100 تا یک میلیون و 200 هزار تن عنوان کرد و اظهارداشت: نزدیک به 40 تا 45 درصد بذر گواهی شده گندم در اختیار کشاورزان قرار داده شده است؛ از این رو، ایران جزو کشورهای متوسط به بالا در زمینه تامین بذر گواهی شده این محصول است.
وی با اشاره به اینکه صد درصد تولید بذر گندم مصرفی در داخل تولید می شود، تصریح کرد: 90 رقم و لاین جدید گندم آبی و دیم در برنامه تکثیر و تولید بذر قرار دارد و در گندم دیم با همکاری موسسه تحقیقات دیم کشور، رقم «سرداری» به تدریج از گردونه کشت و کار خارج و ارقام کیفی تر در حال جایگزینی است.

** برآورد تولید 13.5 میلیون تن گندم در سال زراعی جاری
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای سال زراعی جاری (98- 97) تولید حدود 13 میلیون و 500 هزارتن گندم در کشور پیش بینی شده که علاوه بر تامین نیازهای داخلی، می تواند به عنوان ذخیره استراتژیک آن را نگهداری کرد.
وی مجموع تقاضاهای گندم کشور در بخش های مختلف را 13.2 تا 13.5میلیون تن عنوان کرد و افزود: برنامه کشت و تولید گندم در سال زراعی جاری به استان های کشور ابلاع شده است و با مجموعه اقدامات فنی صورت گرفته، به دنبال رشد عملکرد تولید از طریق افزایش بهره وری هستیم.
وی درباره سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جاری اظهار داشت: آخرین آمارها از استان های کشور نشان می دهد تا 28 آذر ماه امسال از 2 میلیون هکتار برنامه کشت گندم آبی، یک میلیون و 850 هزار هکتار اراضی زیر کشت رفته و امیدواریم با تکمیل و دریافت آمار نهایی برنامه 2 میلیون هکتار محقق شود.
وی، سطح زیر کشت گندم دیم را تا همین تاریخ سه میلیون و 850 هزار هکتار دانست و گفت: این سطح زیر کشت 50 هزار هکتار بیش از برنامه تولید است.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، وضعیت بارندگی پاییز امسال را برای کشت گندم به ویژه گندم دیم مطلوب عنوان کرد و افزود: تا هشتم دی ماه امسال مجموع ارتفاع بارش کشور 93.5 میلی متر بوده در حالی که در مدت زمان مشابه سال گذشته میزان بارندگی ها 29.6 میلی متر و در دوره بلندمدت 68.1 میلی متر بوده است.
وی ادامه داد: میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته 216 درصد و نسبت به دوره بلند مدت 37.2 درصد رشد داشته و امسال جزو سال های بسیار خوب برای تولید گندم است.
اسفندیاری پور تصریح کرد: نمونه خاک هایی که دریافت کرده ایم نشان می دهد که ذخیره و نفوذ ناشی از بارندگی ها در خاک 70 تا 80 سانتی متر است و امیدواریم در ادامه سال زراعی جاری به ویژه در بهار، این شرایط ادامه پیدا کند.
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی بیشترین میزان تولید گندم در سال زراعی جاری را مربوط به استان های خوزستان، گلستان، کردستان و فارس برآورد کرد و افزود: به نظر می رسد تولید در استان های کرمانشاه، همدان، آذربایجان غربی و شرقی، خراسان رضوی، اردبیل، زنجان، لرستان و مرکز از وضعیت خوبی برخوردار باشد.
بر اساس سیاست وزارت جهادکشاورزی برای این دوره تولید حدود 14 میلیون تن گندم هدفگذاری شده که از سوی شورای اقتصاد، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی 87- 97، یک هزار و 600 تومان تعیین شده است.
در سال زراعی 97-96 نزدیک به 9 میلیون و 500 هزار تن گندم به ارزش 12 هزار و 51 میلیارد تومان و دوره پیش از آن، نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال خریداری شد.
در سال زراعی 95 - 94 نیز 14 میلیون و 590 هزار تن گندم تولید شده بود که دولت 11 میلیون و 525 هزار تن را به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خرید.
طبق قانون، وزارت جهادکشاورزی هر سال باید اواخر مردادماه نرخ خرید تضمینی کارشناسی شده خود را به دولت ارایه کند تا قبل از آغاز فصل زراعی جدید (تا پایان شهریورماه) نرخ ها به کشاورزان اعلام شود.
براساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97-96 هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (یک هزار و 300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (یک هزار و 330 تومان) خریداری شد.
خرید تضمینی گندم هر سال از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز و تا روزهای پایانی مهرماه در دیگر استان های کشور (از سواحل خزر تا مناطق سردسیر) ادامه می یابد.

منبع: ایرنا

خواندن 322 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395