دوشنبه, 10 دی 1397 ساعت 06:00

محدود شدن اعتبارات عمرانی کشاورزی به 60 هزار میلیارد تومان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد بودجه سال ١٣٩٨ کل‌ کشور از حیث منابع بالغ بر هفده میلیون و سی و دو هزار و سیصد و سی و دو میلیارد و دویست و هفتاد میلیون (١٧.٠٣٢.٣٣٢.٢٧٠.٠٠٠.٠٠٠ )ریال و از حیث مصارف بالغ بر هفده میلیون و سی و دو هزار و سیصد و سی و دو میلیارد و دویست و هفتاد میلیون ( ١٧.٠٣٢.٣٣٢.٢٧٠.٠٠٠.٠٠٠ ) ریال است.

میزان بودجه تخصیص یافته توسط دولت به وزارت جهاد کشاورزی در لایحه سال 98 نسبت به سال گذشته هزار و 352 میلیارد و 594میلیون ریال کاهش یافته است. این بودجه از 22 هزار و 926 میلیارد ریال در سال 97 به 21هزار و 573میلیارد و 447 میلیون ریال رسیده است.

بودجه وزارت جهاد کشاورزی شامل 21 هزار و 573 میلیارد و 447 میلیون ریال است که از این رقم 16 هزار و 189 میلیارد و 549 میلیون ریال آن مربوط به تملک دارایی های سرمایه ای (بودجه عمرانی) بوده و بقیه به مبلغ 5 هزارو 383 میلیارد و 898 میلیون ریال به بودجه هزینه ای این وزارتخانه اختصاص دارد.

هرچند بودجه بخش هزینه ای این وزارتخانه نسبت به قانون بودجه امسال افزایش نشان می دهد اما در بخش بودجه های عمرانی شاهد کاهش ارقام بودجه هستیم به طوری که یک هزار و 726 میلیارد و 340 میلیون ریال از بودجه عمرانی آن در مقایسه با امسال کم شده است.

شمس الله شریعت نژاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره بودجه کشاورزی سال 98 گفت: «بودجه ای که دولت امسال به مجلس ارایه کرده سعی شده میزان اعتبارات هزینه ای رشد قابل ملاحظه ای نداشته باشد یعنی دولت از محل صرفه جویی ها هزینه ها را پایین بیاورد و از سوی دیگر اعتبارات عمرانی را محدود کند، حدود 60 هزار میلیارد تومان برای این بخش در نظر گرفته است.»

وی افزود: «با توجه به سابقه کاری که در گذشته در بخش اعتبارات عمرانی وجود داشته است تحقق این اعتبارات در حدی که پیش بینی شده قابل انجام نیست؛ به طور یقین بر اساس پیش بینی های درآمدی که برای سال 98 پیش رو داریم در زمینه تخصیص اعتبارات و در اولویت بندی آن با مشکل روبه رو هستیم.»

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد درمجلس تصریح کرد: «اعتبارات عمرانی بعد از اعتبارات هزینه ای شکل می گیرد و سپس بر این اساس در بخش های دیگر اولویت تخصیص داده می شود. بنابراین رقم پیش بینی شده مانند سال گذشته تخصیص داده نشده است.»

شریعت نژاد افزود: «نکته مهم دیگر مربوط به اقتصاد مقاوتی بوده که در تمامی برنامه ها به آن تأکید شده و دولت هم برای ارایه بودجه این موضوع را در نظر گرفته و برنامه ریزی کرده است؛ در بودجه تأکید شده بخش های تولیدی کشور مانند کشاورزی که رقم قابل توجهی از اشتغال را با هزینه کم به خود اختصاص داده حمایت کند.»

در بودجه سال 98، یارانه نان و خریدتضمینی گندم 6145  میلیارد تومان تعیین شد که نسبت به سال گذشته که این رقم  در لایحه بودجه 5 هزار میلیارد تومان بود افزایش داشته است.

دولت برای سال آینده یک هزار و 460 میلیارد و 255 میلیون ریال برای بخش شیلات، 13 هزارو 227 میلیارد و 145 میلیون ریال برای بخش سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، هفت هزار و 476 میلیارد و 200 میلیون ریال برای بخش سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، سه هزار و 718 میلیارد و 873 میلیون ریال برای بخش موسسه رازی، سه هزارو 40 مییلیارد و 622 میلیون ریال برای بخش دامپزشکی، یک هزار و 522 میلیارد و 764 میلیون ریال برای سازمان مرکزی تعاون روستایی و 228 میلیارد و 529 میلیون ریال برای شرکت شهرک های کشاورزی بودجه پیش بینی کرده است.

این در حالی است که در  بودجه سال 97 بخش کشاورزی 18 درصد رشد داشته و 7 هزار و 200 میلیارد تومان برآورد شده بود. بخش کشاورزی از 11 فصل لایحه بودجه سال 97 از جمله منابع طبیعی، کشاورزی، حمل‌ونقل، آب، محیط زیست سهم دارد. در بودجه پیشنهادی دولت مبلغ 2 میلیارد دلار اعتبار برای محیط زیست، آبخیزداری و پسماند اختصاص داده شد.

بر اساس این گزارش، کل بودجه پیشنهادی تملک دارایی و سرمایه ای بخش کشاورزی شامل ردیف های ملی و استانی 60 هزار میلیارد تومان بوده است، در وزارت جهادکشاوری، اعتبارات تملک دارایی ملی سرمایه اعم از ستاد وزارتخانه و دستگاه های تابعه (سازمان تحقیقات، جنگل ها، امور اراضی و عشایری و ... ) در قالب 10 فصل 31 برنامه و 117 طرح 23 هزار و 400 میلیارد ریال است.

در بودجه پیشنهادی 97 از محل منابع صندوق توسعه ملی نزدیک 300میلیون دلار معادل 10 هزار و 500 میلیارد ریال برای توسعه آبیاری نوین (تحت فشار) در نظر گرفته شده است.

همچنین برای اتمام شبکه آبیاری دشت سیستان و بلوچستان دولت 350 میلیون دلار معادل 12 هزار و 250 میلیارد ریال است و از محل منابع صندوق توسعه ملی 100 میلیون دلار معادل 3500 میلیارد ریال برای مبارزه با پدیده بیابان زایی و ریزگردهای خوزستان پیشنهاد شده است. برای بازسازی و نوسازی قنوات کشور مبلغ 96 میلیارد دلار در بودجه پیشنهادی 97 در نظر گرفته شده است.

بنابراین گزارش در سال 97، تجهیز و نوسازی زیرمجموعه سدهای مخزنی بندهای انحرافی مستقل و اراضی شالیزاری در شمال کشور در بودجه 97 نزدیک 46 درصد نسبت به بودجه 96 رشد داشته است.

مبلغ 900 میلیارد ریال نیز برای واکسن و واکسیناسیون دامی در نظر گرفته شد که 36 درصد رشد داشته است و در بودجه اعتبار لازم برای کودهای شیمیایی، بذر، واکسن، نهال، سموم عمومی 5400 میلیارد ریال پیشنهاد شده بود.

برای خرید تضمینی برگ سبز چای مبلغ 2 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده بود و 50 هزار میلیارد ریال نیز در ردیف های مختلف برای خرید تضمینی گندم در سال 97 پیش بینی شده که 33 هزار میلیارد ریال آن از محل درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها و 17 هزار میلیارد ریال از ردیف های عمومی پیش بینی  است.

برای بررسی جزییات بیشتر بودجه کشاورزی در سال 98 اعضا کمیسیون کشاورزی 10 روز برای ارایه پیشنهادها، مطالعه دقیق بودجه فرصت دارند تا کمبودها، مزایا و معایب آن را بررسی کنند، به همین دلیل تمامی موارد از سوی نمایندگان در کمیسیون های تخصصی به بحث گذاشته می شود سپس به کمیسیون های تلفیق برای جمع بندی می رود و در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته می شود.

خواندن 307 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395