دوشنبه, 10 دی 1397 ساعت 10:14

اطلاعات تکميلي

  • کمبود عرضه دام و افزایش تقاضا باعث شد؛

گوشت گوسفندی به کیلویی ۷۲ هزارتومان رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عصراقتصاد: رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از افزایش قیمت این نوع گوشت در بازار خبر داد و گفت: قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه برای مصرف کنندگان به ۷۱ تا ۷۲ هزارتومان رسیده است.

علی اصغر ملکی از افزایش مجدد قیمت گوشت گوسفندی خبر داد و گفت: قیمت گوشت گوسفندی امروز نیز مقداری افزایش داشته و نرخ هر کیلوگرم شقه بدون دنبه برای مصرف کنندگان به ۷۱ هزارتومان تا ۷۲ هزارتومان رسیده است. 

وی افزود: همچنین قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه برای مغازه داران بین ۶۵ هزارتومان تا ۶۶ هزارتومان است که با ۱۰ درصد سود آن را به مصرف کننده عرضه می کنند. 

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره اینکه برخی دلیل کمبود دام را قاچاق و برخی کاهش تولید عنوان می کنند، اضافه کرد: بحث قاچاق در این زمینه مطرح است، قاچاق دام با افزایش نرخ دلار بسیار افزایش داشته و در کمبود بازار تاثیرگذار بوده است. 

ملکی درباره اینکه قرار است شرکت پشتیبانی امور دام، دام زنده از کشور رومانی وارد کند، گفت: این موضوع مطرح شده، باید راهکارها بررسی و رایزنی ها انجام شود، همچنین بودجه مورد نظر تامین گردد به عبارتی باید بستر لازم برای انجام این کار فراهم شود تا دام وارد کنند.

* توزیع گوشت گرم استرالیایی با قیمت 72 هزار تومان

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: در حال حاضر هر کیلو شقه بدون دنبه در خرده فروشی‌ها 71 تا 72 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و قیمت آن نسبت به روزهای گذشته افزایش داشته است.

وی تاکید کرد: نوسانات قیمت دلار در کشور از اوایل سال 97 تا کنون بر کمبود یا افزایش قیمت محصولات و کالا موثر بوده به نحوی که برخی محصولات کشاورزی و دامی مانند گوشت و دام زنده داخلی را با کمبود شدید مواجه کرده است.

درحالی که صادرات دام زنده ممنوع اعلام شده اما نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش ریال باعث شده این کالا باب طبع دلالان و سودجویان باشد و از غرب، جنوب غربی و جنوب کشور به کشورهایی همچون عراق و شیخ نشینان حاشیه خلیج فارس قاچاق شود.

دام زنده که در کشور قیمت آن هرکیلو حدود 28 هزار تومان است با افزایش نرخ ارز و با احتساب دلار به حدود 40 هزار تومان می‌رسد و این نرخ بسیاری را ترغیب به قاچاق این کالا به کشورهای دیگر می‌کند و در ازای آن در کشور قیمت گوشت داخلی بسیار بالا رفته است و نگرانی‌ها برای کمبود دام مولد هم وجود دارد.

علی‌اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در خصوص وضعیت گوشت و افزایش قیمت آن در بازار اظهار کرد: در حال حاضر هر کیلو شقه بدون دنبه در خرده فروشی‌ها 71 تا 72 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و قیمت آن نسبت به روزهای گذشته افزایش داشته است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به تاثیر توزیع گوشت منجمد بر بازار عنوان کرد: اگر این گوشت به بازار تزریق نمی‌شد اوضاع به مراتب بدتر از این بود. حدود دو سال است که این گوشت وارد می‌شود و بدون آن اوضاع بازار به شدت برهم می‌ریخت.

ملکی در رابطه با قاچاق دام اذعان داشت: مجوزی برای صادرات داده نشده اما همان میزان اندک تولید در حال قاچاق است که اصلی‌ترین دلیل آن تفاوت قیمت ریال و دلار است که منفعت بسیاری برای سودجویان دارد. وزارت جهاد کشاورزی هم به دنبال راهکار برای رفع این مشکل است.

وی افزود: قاچاق دام زنده بزرگترین ضربه را به شرایط فعلی بازار گوشت در کشور زده و هر روز هم میزان آن افزایش می‌یابد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به واردات گوشت گرم به کشور تصریح کرد: گوشت گرم هم از استرالیا و آسیای میانه به کشور وارد می‌شود و در حال توزیع در بازار است.

*کمبود عرضه دام و افزایش تقاضا عامل  گرانی گوشت

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران ، علت افزایش قیمت گوشت را کمبود عرضه دام در میادین و نیز افزایش تقاضا در بازار اعلام کرد.

علی اصغر ملکی اظهارداشت: مسئولان به منظور کنترل بازار و نیز پیشگیری از افزایش قیمت صحبت هایی را در زمینه ورود دام زنده به کشور مطرح کرده اند که در صورت اجرایی شدن آن شاهد تاثیر مثبت آن در بازار خواهیم بود.

وی دلیل اصلی کاهش عرضه گوشت در بازار را افزایش میزان قاچاق دام زنده عنوان کرد و افزود: نوسان قیمت ارز زمینه افزایش انگیزه برای قاچاق دام را فراهم کرد که این امر به تبع باعث افزایش قیمت گوشت در بازار داخلی شد.

ملکی گفت که با توجه به وضعیت حاکم در بازار ما خواستار رسیدگی هر چه زودتر به این وضعیت شده ایم اما به دلیل گستردگی مرز، سرعت در پیگیری های برای جلوگیری از قاچاق دام دیده نمی شود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران میزان واردات گوشت به کشور را بسیار بالا دانست و افزود: در صورتی که این اقدام انجام نمی شد وضعیت بازار از لحاظ قیمت و نیز پاسخ به تقاضا بسیار بدتر از وضع کنونی بود.

به گفته وی ،اکنون امور پشتیبانی دام به صورت روزانه 100 تا 150 تن گوشت وارداتی را به چرخه بازار وارد می کند.

ملکی اظهار داشت: مدت ها است که گوشت منجمد در بازار به مشتریان عرضه می شود اما به دلیل پایین بودن میزان عرضه تاثیر چندانی را در بازار ایجاد نکرده است .

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش قیمت گوشت و نیز کاهش توان خرید مردم بایستی با کاهش تقاضا در بازار روبرو شویم و اگر مسئولان قادر به بهبود وضعیت واردات و نیز برچیدن قاچاق در بازار این کالا باشند می توان امیدوار به تنظیم قیمت ها در بازار باشیم.

خواندن 168 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395