دوشنبه, 10 دی 1397 ساعت 10:39

اطلاعات تکميلي

  • مدرسه ای که مجوز نداشت

عذر بدتر از گناه معاون وزیر برای حادثه زاهدان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: در دهه 60 و نخستین سال های پس از پایان جنگ تحمیلی بدلیل مواجه شدن سیستم آموزشی کشور با 18 میلیون دانش آموز و کسری بودجه در این زمینه، دولت برای کاهش فشارهای وارده بر پیکره آموزش و پرورش، مشارکت بخش غیردولتی در امر تعلیم و تربیت و به منظور صرفه جویی مالی و کاهش تصدی گری دولت در این زمینه و ایجاد رقابت هدفمند در جهت ارتقای کیفیت آموزشی مدارس و توسعه برنامه های بنیادی آموزش و پرورش از طریق تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزش و پرورش غیردولتی را در دستور کار خود قرار داد.

اکنون که حدود 25 سال از تاسیس اولین مدارس غیرانتفاعی در کشور می گذرد، بسیاری از مدارس غیردولتی در ساختمان هایی دایر شده اند که استانداردهای لازم برای فضای آموزشی را ندارند. ساختمان های مسکونی و اداری تغییر کاربری داده و با تبدیل اتاق ­های خواب به کلاس درس و با اخذ هزینه های کلان از والدین به امر آموزش فرزندان آنها می پردازند. معلمان بسیاری از این مدارس فارغ التحصیلان تازه کار و یا بیکار دانشگاه ها هستند که حتی تجربه لازم در امر آموزش را ندارند. صاحبان مدارس غیردولتی برای کاهش هزینه ها تلاش می کنند تا کادر آموزش خود را از بین این نیروها انتخاب کنند و کادر مذکور هم برای اینکه بتواند شغلی برای خود بیابد به ناچار تن به خواسته های مالکان این مدارس می دهند.

27 آذر ماه بود که در یک واحد آموزشی غیردولتی در زاهدان به دلیل عدم وجود سیستم گرمایشی استاندارد و ضعف نظارتی دچار حریق شد، آتشی که شعله‌های آن جان چهار نفر از دانش آموزان را گرفت.

به گفته رئیس سازمان مدارس غیردولتی که در این حادثه، از همان ساعات ابتدایی در زاهدان حضور داشت، در این مدرسه کوتاهی شده و فضا برای آموزش دانش‌آموزان مناسب نبوده و  مسئولان منطقه باید نظارت بیشتری می‌کردند.

به نظر می رسد اداره کل بازرسی آموزش و پرورش موظف است مدارس دولتی و غیردولتی را در تمام ابعاد بازرسی کند و طبیعتاً باید کیفیت ‌بخشی و نظارت بر حوزه‌های تحت تصدی خود را در دستور کار قرار دهد.

در همین راستا با مجتبی زینی وند،  معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی گفت و گو کردیم.

زینی وند ضمن بیان اینکه این مدرسه از سال 92 تا امسال مرکز قرآنی بوده است که فقط نوآموزان را در آنجا تحت پوشش داشته است، افزود: از ابتدای مهر ماه نیز تقاضای دریافت مجوز کرده اما هنوز آموزش و پرورش نه فضای این مدرسه را تایید کرده و نه مجوزی از حیث نوسازی، استحکام بنا و ظرفیت به این مدرسه داده است اما متاسفانه این مدرسه به صورت خودسر و بدون اخذ مجوز مرکز قرآنی را به پیش دبستانی تبدیل کرده و یک کلاس ضمیمه ابتدایی با هفت دانش آموز راه اندازی کرده بود.

وی افزود: مدارس غیردولتی برای راه اندازی حتماً باید تاییدیه استحکام بنا، ظرفیت و استاندارد فضای آموزشی را از سازمان نوسازی هر استان دریافت کنند، به گونه ای که در مدارس غیر دولتی تا زمانی که استاندا‌رهای لازم برای فضای آموزشی وجود نداشته باشد مجوز‌ی داده نخواهد شد و باید تمام شرایط برای تحصیل دانش‌آموزان فراهم باشد. در حال حاضر نیز این مدرسه چون مجوز و تاییدیه ای نگرفته است، نمی توانیم بگوییم که همه مدارس غیردولتی همین وضعیت را دارند؛ برخی کوتاهی یک مدرسه را به تمام مدارس غیر دولتی نسبت داده و مدعی می‌شوند که این مدارس کیفیت لازم را ندارند.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی  بیان کرد: طبیعتاً اگر سازمان نوسازی به این مدرسه مجوز می داد، مدیر مدرسه مجبور می شد در ابتدا استاندار های لازم را ایجاد کند و بعد به فعالیت بپردازد.

مدارس باید دو نوع مجوز بگیرند، یکی از این مجوز ها پروانه تاسیس و دیگری مجوز راه اندازی است که طبق مجوز راه اندازی، ادارات آموزش و پرورش زمانی به موسس اجازه شروع فعالیت می دهند که سازمان نوسازی فضای آموزشی را از حیث استانداردهای لازم تایید کند. در یک سال اخیر نیز سازمان نوسازی در این خصوص سختگیرانه برخورد می کند که ما از این موضوع استقبال کرده ایم.

وی از طرح بازرسی مدارس تهران خبرداد و گفت: در حال حاضر در تهران از همه مدارس غیردولتی بازدید می شود که وضعیت مدارس از نظر تاییدیه ها و مجوز هایی که باید داشته باشند، مورد بررسی قرار می گیرد.

زینی وند ضمن بیان اینکه نیروهای ما به اندازه ای نیست که بتوانیم تمامی مدارس کشور را تحت پوشش قرار دهیم، افزود: بازرسی ها توسط بازرسین ادارات کل آموزش و پرورش و ادارات آموزش و پرورش مناطق انجام می شود.

 

خواندن 900 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395