چهارشنبه, 12 دی 1397 ساعت 08:29

پرداخت ۵۰ درصد هزینه ورود دانش بنیان‌ها به بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مرضیه صدری

عصراقتصاد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه سیاست‌های حمایتی خود از شرکت‌های دانش بنیان، در قالب سامانه تأمین مالی و سرمایه‌گذاری، خدماتی به منظور  کاهش ریسک و هزینه حضور این شرکت‌ها در بازار سرمایه در نظر گرفته است.

علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در مراسم رونمایی از این سامانه که روز گذشته در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، از پرداخت ۵۰ درصد هزینه اولیه ورود شرکت‌های دانش بنیان به بورس خبر داد.

دلیری، با اشاره به عرضه  ۱۲۰ خدمت در معاونت علم و فناوری در این زمینه افزود: این امر مهم سبب کاهش ریسک و کاهش هزینه را به همراه خواهد داشت.

وی ضمن اعلام رکود در سرمایه‌گذاری سنتی اظهار کرد: هم‌اکنون دنیا به سمت فعالیت فناورانه حرکت می‌کند، ما نباید از این قافله عقب بیفتیم؛ چرا که حرکت در این مسیر سبب کاهش هزینه‌ها در این عرصه خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی خاطر نشان کرد: این سامانه برای تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و برطرف کردن خلا موجود کار خود را آغاز می‌کند.

دلیری ادامه داد: صاحبان ایده و مخترعان با فضای اقتصادی آشنا نیستند، بر همین اساس باید فضایی را برای آنان فراهم کرد تا بتوانند به راحتی به سرمایه‌گذار بپیوندند.

وی با اشاره به چگونگی حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و آشنایی آن‌ها با سرمایه‌گذاران، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید بتوانند در فضایی منطقی به صندوق‌های بورس و سرمایه‌گذاران متصل شوند تا این نهادهای پولی، فضای مناسب کسب و کار را برای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها ایجاد کنند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی اظهار کرد: نگاه معاونت علمی و فناوری به بخش خصوصی است و صاحبان ایده به کمک این بخش می‌توانند ارزش‌گذاریی مناسب را در فضای کشور داشته باشند.

دلیری تاکید کرد: باید بتوانیم در فضای کنونی بخش خصوصی را به سمت شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها سوق دهیم . معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی درباره حمایت‌های معاونت از بخش استارت‌آپی کشور گفت: مشکل وام نداریم اما باید بدانیم که وام دادن راه حل درستی نیست، بلکه شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران باید خود با یکدیگر آشنا شوند.

صندوق نوآوری و شکوفایی به دنبال حضور فعال در بورس

مشاور سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی به دنبال حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و بهبود کسب و کار آنهاست، اظهار کرد: به دنبال گسترش فعالیت در صندوق‌های فاند اند فاند هستیم و بخش خصوصی می‌تواند اثرگذاری مناسبی را در این حوزه داشته باشد.

علی ناظمی ادامه داد: اولویت صندوق نوآوری و شکوفایی آن است که بتواند به طور مستقیم وارد عمل شود و سامانه مهمی که امروز آغاز به کار می‌کند، فضایی برای کمک به شرکت‌های دانش بنیان و بسترسازی آنها است.

مشاور سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه چاره‌ای جز حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها نداریم، اظهار کرد:‌ اولویت صندوق نوآوری و شکوفایی این است که نبود شفافیت از بین برود و نیازهای بازار به‌طور مناسبی تشخیص داده شود.

ناظمی اضافه کرد: این سامانه یک نهاد مهم است و امیدواریم بتوانیم از فرصت پیش آمده استفاده کنیم تا فضای اکوسیستم دانش‌بنیان تحقق یابد.

وی خاطرنشان کرد: طبق برنامه درنظرداریم تا نهادهای متکی بر بازار را شناسایی و نظارت‌ها روی آنها را افزایش دهیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور بتوانند فعالیت بیشتری داشته و ما نیز بتوانیم از آنها حمایت کنیم.

 مدیرعامل فرابورس ایران، تامین مالی با هزینه صفر و امکان وثیقه گذاری سهام را از مزیت‌های اصلی برای شرکت‌های دانش بنیانی دانست که به بازار سرمایه می پیوندند.  

امیرهامونی گفت: تا چندی پیش، شرکت‌ها می بایست حتما یک صورت مالی سودآور  از حداقل یک دوره  سه ساله ارائه می کردند تا  بتوانند وارد بازار سرمایه شوند، اما محدودیت‌هایی از این دست از سوی هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس برای ورود شرکت‌های دانش بنیان به ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط برداشته شده است.

وی اظهار کرد: دستاورد بسیار مهمی که در حوزه بازار سرمایه با ورود شرکت‌های دانش بنیان می تواند اتفاق بیفتد این است که دیگر نیازی به رجوع سهامداران عمده و شرکت‌ها برای دریافت تسهیلات مالی نیست.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات مالی برای ورود این شرکت‌ها در حوزه بازار پول، در بدو تاسیس هزینه مالی بسیار سنگینی از  بابت نرخ سود بانکی به آنها تحمیل می کند، افزود: وقتی شرکتی وارد بازار سرمایه می شود، از طریق عرضه سهام در بورس می تواند تامین مالی خود را با هزینه صفر انجام دهد؛ ضمن اینکه می تواند شرکای استراتژیکی را در حوزه سرمایه گذاری داخلی و خارجی داشته باشد.

مدیرعامل فرابورس ایران گفت: علاوه براین، امکان وثیقه گذاری سهام شرکت‌های دانش بنیان هم در بازار - اگر بخواهند بعد از بهره برداری تسهیلاتی دریافت کنند-  فراهم شده است ؛ ضمن اینکه این اقدام، به برندسازی این شرکت‌ها نیز کمک خواهد کرد.

 

 

خواندن 265 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395