چهارشنبه, 12 دی 1397 ساعت 08:44

اطلاعات تکميلي

  • حجتی در مراسم معرفی و تجلیل از نمونه های ملی کشاورزی؛

در شرایط تحریم نمی‌توانیم به بازارهای جهانی چشم داشته باشیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: 158 کشاورز نمونه در بخش‌های زراعی، باغی، دام، طیور و آبزیان، بازرگانی و کشاورزی، زنان روستایی در سی و سومین در مراسم انتخاب نمونه های ملی کشاورزی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی در سالن فجر سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی تهران روز گذشته برگزار شد، معرفی شدند.

معرفی نمونه‌های بخش کشاورزی هرساله انجام می شود تا از اقدام های موثر تولیدکنندگان در عرصه های مختلف تامین امنیت غذایی قدردانی شود؛ این کار کشاورزان را در ادامه راه با انگیزه و مصمم می‌کند و سبب می‌شود سایر فعالان بخش کشاورزی هم آنها را به عنوان نمونه و الگوی کار بدانند که همین امر در افزایش عملکرد تولیدات بخش کشاورزی موثر است.

محمود حجتی در این مراسم اظهار داشت: امروز نمونه‌های بخش کشاورزی دوباره به ما ثابت کردند که اگر یک سوم رکورد تولید آنها در واحد سطح در کشور به طور متوسط تولید شود نه تنها از نظر تولید محصولات کشاورزی هیچ مشکلی نداریم، بلکه بهره وری افزایش یافته و مصرف آب در بخش کشاورزی نیز کاهش پیدا می‌کند و هیچ مشکلی در کشور نخواهیم داشت.

وی افزود: در سال جاری شاخص انتخاب کشاورزان نمونه فقط بحث کمیت نبود و مسائلی مانند مباحث محیط زیستی، بهره وری آب، کیفیت و غیره نیز بعنوان شاخص انتخاب مطرح بود.

حجتی خاطرنشان کرد: زمانی که ما می گفتیم محدودیت آب نداریم و بحث چگونگی مدیریت مصرف مطرح است، برخی گمان می کردند به دنبال فشار بیشتر بر منابع آب هستیم. در حالی که کشاورزان نمونه ثابت کردند ما مشکلی در کشور نداریم و این امر تحقق یافتنی است.

وی یادآور شد: برخی از سر دلسوزی برای محیط زیست و مسائل مربوط به آب مباحثی را درباره محدودیت تولید و یا نبود تولید مطرح می کنند در حالی که اگر ما از کشاورزان نمونه الگوبرداری کنیم، مشکل آب نخواهیم داشت و این نگرانی ها نیز بی مورد است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در شرایطی که برخی کشورها چشم دیدن ایران را ندارند. چرا باید به جای تلاش بیشتر برای تقویت تولید داخلی،  به دنبال غذا در بازارهای خارجی بگردیم؟

حجتی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه گندمکار نمونه کشور امسال موفق شده ۱۳ هزار و ۵۷۱ کیلوگرم گندم در هکتار تولید کند، تصریح کرد: این در حالی است که متوسط گندم دیم و آبی در کشور ۳ هزار و ۱۰۰ کیلوگرم است. برای گندم دیم انتظار نداریم که بتوان کاری انجام داد اما ما دو میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار گندم آبی داریم که می توانیم افزایش تولید در واحد سطح را ارتقا دهیم و آن را به میزان نمونه کشوری نزدیک کنیم. بنابراین مطالبی که همواره بزرگان حکومت و از جمله رهبر انقلاب بر آن تأکید دارند، تحقق یافتنی است و ما می توانیم در تولید محصولات استراتژیک خودکفا شویم.

ابتدای دهه ۹۰  سالانه ۷ میلیون تن گندم وارد می‌کردیم

وی گفت: در سالهای ابتدایی دهه ۹۰، سالانه ۶ تا ۷ میلیون گندم وارد کشور می شد اما اکنون ما وارداتی نداریم و نیازی هم به این کار نیست. امسال نیز با توجه به شرایط امیدوار هستیم که وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته در زمینه تولید داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه کشاورز نمونه چغندرکار کشور امسال ۱۴۳ تن چغندر در هکتار تولید کرده است، گفت: در سال ۹۱ چغندرکار نمونه ۱۳۶ تن چغندر تولید کرده بود.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ حدود ۴ میلیون تن چغندر در کشور تولید شد و سال گذشته این عدد به ۸ میلیون تن رسید که باعث شد مشکل شکر کشور حل شود و با افزایش بهره وری آب، ما به مرز خودکفایی در این زمینه رسیدیم.

حجتی با تأکید بر اینکه موفقیت کشاورزان نمونه به ما می گوید اهداف خودکفایی و تأمین امنیت قضایی تحقق یافتنی است، تصریح کرد: اینها آرزوهای دور و دراز و عبثی نیست. ما «نه» و «نمی شود» نداریم.  به همکارانم نیز می گویم که از واژه های نه و نمی شود استفاده نکنند و این واژه ها را باید از فرهنگ لغاتمان حذف کنیم. ما همواره باید به ارباب رجوع پاسخ مثبت بدهیم.

باید تولید و تولید کننده را قبل از هر چیزی مورد توجه قرار دهیم

وی ادامه داد: همواره تلاش می کنیم قیمت محصولات از حداقل نرخ تمام شده پائین تر نیاید که تولید کننده آسیب نبیند، گفت: ما باید تولید کننده، مصرف کننده و همه را با هم ببینیم تا مشکلی ایجاد نشود.

حجتی افزود: ما قیمت ها را روزانه و لحظه ای ارزیابی و پیگیری می کنیم و بنده و همکارانم و همچنین دولت و رئیس جمهور و حتی شخص رئیس جمهور بالا و پائین رفتن قیمت ها را پیگیری می کنیم اما باید به این مسئله توجه کرد که محدودیت ها و گرفتاری ها بسیار زیاد است.

وی یادآور شد: زمانی که در موضع مدیریت یک کشور پهناور هستیم، محدودیت های زیادی داریم و باید با مدنظر قرار دادن همه، کشور را اداره کنیم.

حجتی اظهار داشت: با این حال باید تولید و تولید کننده را قبل از هر چیزی مورد توجه قرار بدهیم چرا که اگر اتفاقی برای تولید کننده بیفتد، دست نیاز ما به سمت خارجی ها دراز می شود و گرفتاری ها بسیار بیشتر خواهد بود.

نیاز به واردات روغن کاهش می یابد

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کلزا کار نمونه کشور امسال ۷ هزار و ۱۰۰ کیلوگرم کلزا تولید کرده است، گفت: متوسط کشوری دو هزار و ۱۰۰ کیلوگرم است. این در حالی است که ما بیشترین وابستگی را در زمینه روغن داریم.

وی افزود: خوشبختانه امسال وضعیت بسیار خوبی در زمینه تولید کلزا داشته ایم به طوری که تولید این محصول نسبت به دو سال قبل ۶ برابر و نسبت به سال قبل دو برابر شد.

حجتی خاطرنشان کرد: با ادامه این روند بعد از چند سال نگرانی زیادی که در زمینه وابستگی روغن وجود دارد، از بین می رود و عمل و تجربه کشاورزان این مسئله را به ما ثابت کرده است.

وی به رکورد شکنی باغداران نمونه در زمینه تولید پسته و زیتون اشاره کرد و گفت: پسته کار نمونه ما 15 تن در هکتار تولید داشته که متوسط آن 89 کیلو بوده و 20 برابر متوسط محسوب می‌شود. پسته که یک محصول صادراتی است با تولید بالاتر می‌تواند توان کشاورزان را افزایش دهد و ثروت ملی به بار آورد. تولید سیب درختی هم 165 تن در هکتار بوده که 10 برابر متوسط محسوب می‌شود در زیتون هم 15 برابر متوسط تولید داریم. ظرفیت و توانایی که انسان دارد محدودیت ندارد.

حجتی در خصوص کاشت خارشتر خاطرنشان کرد: تمام بستر بیابانی کشور برای کاشت خارشتر مناسب است و می‌توان توسط آن بیابان‌ها را حفظ کرد. تمام امکانات در اختیار ما است و نیاز به هیچ چیز نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: هم اکنون در کشور ظرفیت تولید ۲ میلیون تن پرورش ماهی در دریا وجود دارد که حتی اگر بتوانیم یک میلیون تن آن را تولید کنیم این میزان با کل صید و صیادی ما که به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن می رسد، برابری می‌کند. بنابراین در چنین شرایطی نباید سواحل کشور ما به ویژه سواحل جنوب شرق توسعه نیابد.

وی با بیان اینکه نباید کم کاری ها و تنبلی های خود را گردن کمبود ظرفیت و اقلیم بیندازیم، تصریح کرد: برخی مطرح می کنند که متوسط الگوی بارش ما از متوسط جهانی کمتر است. در این مواقع باید سوال کرد در جاهایی که میزان بارش بالاست، چه اقداماتی انجام داده اید؟

حجتی با ابراز تشکر از کشاورزان نمونه ، ابراز امیدواری کرد همکارانش در بخش تحقیقات، واحدهای تولیدی کشاورزان نمونه را به عنوان مراکز نمونه ترویجی و آموزشی برای سایر کشاورزان تبدیل کنند.

رشد 5 برابری در جنگل، مرتع و آبزیان

کاظم خاوازی، معاون وزیرجهادکشاورزی در ادامه افزود: امسال حدود ۱۵۰۰ نفر برای انتخاب نمونه های کشاورزی داوطلب شدند که از میان آنها ۱۵۸ نفر در زیربخش های مختلف دام و طیور، زراعت و باغبانی، شیلات و آبزیان، ترویج و آموزش کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری، مکانیزاسیون، آب و خاک، تشکل های بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی و بازرگانی بوده است.

وی با بیان اینکه در سالجاری علاوه بر عملکرد تولید، رعایت اصول بهداشتی و اصول فنی برای ما اهمیت داشته است، گفت: امسال نسبت به پنج سال قبل رشته های جدیدی برای انتخاب اضافه شدند به عنوان مثال در رشته های آب و خاک و سایر رشته های تخصصی ۷.۵ برابر رشد اتفاق افتاده است.

خاوازی با بیان اینکه در گرایش زراعت، باغبانی، دام و طیور رشد دو برابری اتفاق افتاده است، افزود:در گرایش صنایع تبدیلی و تکمیلی، بازرگانی، جنگل و مرتع و آبزیان با ۴ تا ۵ برابر رشد مواجه بوده ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در گذشته باغبانی و زعفران کاری، باغات مادری، قارچ و گیاهان دارویی مورد توجه نبوده که امسال این رشته ها اضافه شدند.

خاوازی افزود: در زیر بخش شیلات در گذشته فقط رشته پرورش ماهی داشتیم که با تحولی که ستاد انتخاب نمونه ها ایجاد کردند، رشته های مربوط به پرورش میگو، ماهیان گرم آبی، ماهیان سردآبی و پرورش ماهی در قفس نیز افزوده شدند.

معاون وزیر جهاد با بیان اینکه امسال در انتخاب نمونه های بخش زراعت کشاورزی حفاظتی، کشت نشایی و تولید بذر گندم مورد توجه قرار گرفت، ادامه داد: همچنین در ستاد انتخاب نمونه های کشاورزی توجه ویژه ای به زنان و رشته های مربوط به زنان کارآفرین، مشاغل خانگی و صندوق های خرد شد.

وجود بیش از یک هزار و 400 مرکز خدمات کشاورزی در دهستان ها

علی اکبر مؤیدی، رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی کشور درباره برگزاری این مراسم به اهمیت کشاورزی در موضوع امنیت غذایی و نقش محوری تولید کنندگان و بهره برداران کشاورزی اشاره کرد و گفت: امسال براساس شاخص ها و برنامه ها در سطح کمیته های فنی که در استان ها تشکیل شده کشاورزان نمونه معرفی شدند.

وی افزود: نمونه های بخش کشاورزی هر استان به کمیته ملی کشوری راه یافتند و امروز در این مراسم از این قهرمانان تولید کشاورزی کشور تقدیر شد.

مؤیدی با بیان اینکه کشاورزان نمونه در 150 رشته تخصصی کشاورزی مورد ارزیابی قرار گرفتند، گفت: از میان تمام کشاورزان 158 نفر به عنوان قهرمان تولید و نمونه های ملی انتخاب شدند.

وی عملکرد بالا، تولید مناسب، مدیریت آب، بهره وری خوب آب و منابع آبی، بهره وری از خاک و نیز حفظ محیط زیست را از جمله ملاک های کشاورزان نمونه برشمرد.

رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی کشور به دو نمونه از تولیدات کشاورزان نمونه اشاره کرد و گفت: کشاورز نمونه در بخش گندم آبی بیش از 13 تن در هکتار تولید کرده و کشاورز نمونه در بخش برنج بیش از 12 تن در هکتار تولید داشته است.

مؤیدی تبادل نظر با مسئولان کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، بیان نظرات و استفاده از کشاورزان نمونه برای آموزش و ترویج کشاورزی دیگر کشاورزان را از جمله اهداف برگزاری این مراسم بیان کرد.

وی در خصوص علت تفاوت میزان تولید میان کشاورزان نمونه و متوسط تولید کشاورزان افزود: برنامه ریزی خوبی در چند سال گذشته صورت گرفته و یکی از مهمترین اقدامات، انتقال دانش فنی به کشاورزان است.

رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی کشور اضافه کرد: ما سعی کردیم در حوزه های آموزش ارتباط میان تحقیق، آموزش و ترویج را به خوبی انجام دهیم.

مؤیدی افزود: هم اکنون بخش ترویج کشاورزی تعداد زیادی از نشریات و بروشورهای کشاورزی را به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار می دهد.

وی مدیریت دانش در سطح مراکز خدمات کشاورزی را از دیگر اقدامات بیان کرد و گفت: بیش از هزار و 400 مرکز خدمات کشاورزی در دهستان ها وجود دارد و برای هر یک از این مراکز یک محقق معین مشخص شده و این افراد با کشاورزان تعامل خوبی دارند و سعی می کنند دستاوردهای پژوهشی را در کمترین زمان ممکن به کشاورزان منتقل کنند.

رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی کشور افزود: هدف وزارت جهاد کشاورزی این است که مدیریت دانش را در سراسر کشور به کشاورزان منتقل کند.

مؤیدی ابراز امیدواری کرد: بخش عمده ای از کشاورزان کشور بتوانند به رکوردهای خوبی در تولید دست یابند.

در پایان این مراسم ۱۵۸ نفر از کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی در ۹ گروه تخصصی انتخاب شدند و از چند نفر آنها در حضور وزیر جهاد کشاورزی به عنوان بهره بردار نمونه تجلیل شد همچنین از ۱۰۰ اپلیکیشن تولید شده در بخش کشاورزی ۱۳۰ نشریه در این حوزه و تمبر سومین سه دوره تجلیل از کشاورزان نمونه رونمایی شد.

 

 

خواندن 187 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395