یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 02:00

مدیریت آشفته بازار گوشت قرمز گریبانگیر مردم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: طی چند ماه اخیر قیمت گوشت به طور پیوسته افزایش داشته و با نوسان قیمت همراه بوده است هر چند ارگان های مسئول در این زمینه با واردات تنها توانسته اند قیمت آن را کمی پایین بیاورند، اما چشمگیر نبوده و در کنار آن قیمت گوشت مرغ نیز افزایش داشته است، این ماده پروتئینی از سبد غذایی بسیاری از خانواده های ایرانی حذف شده است، هر مسئول دلیلی را برای نوسان های قیمت گوشت مطرح می کند؛ برخی عرضه کم و عده ای نیز قاچاق گوشت را از دلایل اصلی افزایش قیمت می دانند.

قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز که در هفته سوم آبان ماه امسال حدود ۵۰ هزار تومان بود هفته به هفته روند صعودی به خود گرفت و در آذرماه به حدود ۷۰ هزار تومان رسید تا رکورد جدید برای خود ثبت کند و بی ثباتی در این بازار به اوج خود برسد، همچنین قیمت هر کیلوگرم دام زنده نیز به دلیل کمبود در میادین به ۳۰ هزار تومان رسید.

فعالان این بخش افزایش نرخ ارز و خروج غیرقانونی دام زنده از مرزهای غربی و جنوبی کشور را از جمله دلایل این افزایش قیمت عنوان می‌کنند.

احمد احدی، رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز مشهد، علت افزایش قیمت گوشت قرمز را در ماه آذر سردی هوا و عرضه کم آن دانست و تصریح کرد: در چند روزی که هوا سرد بود دام کمتر عرضه شده و خللی در بازار ایجاد کرده تا گوشت گران شود.

وی ادامه داد: چند روزی بود که دام کمتری به بازار عرضه شده بود و قیمت دام زنده نیز سه هزار تومان گران‌تر شد و این عوامل سبب افزایش قیمت گوشت شد؛ همچنین دام زنده بارگیری شده از کشتارگاه برای قصاب در ماه آذر هر کیلو ۳۱ هزار تومان شده بود.

بر اساس آمار مرکز آمار ایران، نرخ تورم 12 ماهه منتهی به آذر 97، با 2.4 درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به 18 درصد رسید، بررسی جزئیات قیمت گروه خوراکی‌ها نشان می‌دهد، گوشت قرمز و سفید در آذرماه نسبت به آذر 96 بالغ بر 60 درصد گران شده است.

بر همین اساس قیمت گوشت طی چند هفته اخیر بنا به گفته مسئولان به دلیل قاچاق و کمبود دام روند رو به رشدی داشته است.

در همین خصوص نیز منصور پوریان، رئیس شورای تأمین کنندگان دام کشور گفت: لاشه‌های گوسفندی برای قصاب کیلویی حدود ۵۵ هزار تومان تمام می‌شود و باید با قیمت ۵۸ تا ۵۹ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

رئیس شورای تأمین کنندگان دام کشور با بیان اینکه قاچاق دام به‌ویژه دام‌های مولد به‌صورت گسترده در حال انجام است، اظهار کرده بود: همزمان با ممنوعیت صادرات، پدیده شوم قاچاق در دام ایجاد شد، برای جلوگیری از قاچاق باید ممنوعیت صادرات برداشته شود.

پوریان درباره کاهش عرضه گوشت تنظیم بازاری در فروشگاه های زنجیره ای طی روزهای اخیر گفت: واردات مسیر عادی خود را طی می کند و هیچ کمبودی در تامین و عرضه گوشت وارداتی نداریم.
وی علت تاخیر در توزیع گوشت های وارداتی در سطح فروشگاه های زنجیره ای را شرایط نامساعد آب و هوایی دانست و اظهار کرد: در روزهای اخیر به دلیل بارش های برف و باران در محورهای مواصلاتی کشور، حمل و نقل محصول با اندکی مشکل مواجه شده است که همین امر می تواند در به تعویق افتادن عرضه این محصولات در سطح فروشگاه های زنجیره ای موثر باشد.
رئیس تامین شورای دام کشور تصریح کرد: اکنون علاوه بر عرضه نامحدود روزانه گوشت گوساله یخ زده و گوشت گرم گوسفندی به میزان روزانه 100 تا 150 تن، از این هفته تا هفته آینده روزانه 100 تا 120 تن لاشه از محل واردات دام زنده گوسفندی رومانیایی و گوشت گرم گوساله با قیمت های تنظیم بازاری عرضه می شود.

از طرفی علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی پیش تر گفته بود: با توجه به نزدیک شدن به پایان سال مقدار دام پیش بینی شده برای سال ۹۷ در حال اتمام است و  مسائل و کمبودها در این زمینه را به مسئولان انتقال دادیم و آن‌ها باید چاره‌ای برای این مسئله بیاندیشند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی خاطرنشان کرده بود: اگر جلوی قاچاق دام گرفته نشود باید در انتظار افزایش قیمت بیشتر باشیم.

قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه تحویل به مغازه دار بین ٦٢ تا ٦٣ هزارتومان و برای مصرف کنندگان حدود ٦٨ تا ٦٩ هزارتومان در اول دی ماه بود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره اینکه برخی دلیل کمبود دام را قاچاق و برخی کاهش تولید عنوان می کنند، اضافه کرد: بحث قاچاق در این زمینه مطرح است، قاچاق دام با افزایش نرخ دلار بسیار افزایش داشته و در کمبود بازار تاثیرگذار بوده است. 

ملکی درباره اینکه قرار است شرکت پشتیبانی امور دام، دام زنده از کشور رومانی وارد کند، گفت: این موضوع مطرح شده، باید راهکارها بررسی و رایزنی ها انجام شود، همچنین بودجه مورد نظر تامین گردد به عبارتی باید بستر لازم برای انجام این کار فراهم شود تا دام وارد کنند.

حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با تاکید براین که برنامه جدی کاهش قیمت گوشت قرمز را در سطح بازار داریم افزود: اکنون به طور متوسط روزانه بین 100 تا 150 تن گوشت گرم گوسفندی به کشور وارد می شود که برای پوشش دادن کل بازار، برنامه افزایش حجم واردات گوشت قرمز گرم و منجمد را داریم.

ورناصری اظهاراشت: هر هفته 50 هزار راس دام زنده گوسفندی از کشور رومانی تامین و به بازار عرضه می شود که به طور حتم در کاهش قیمت دام زنده، لاشه ،آلایش (کله و پاچه، دل و جگر) تاثیر خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور از واردات گوشت گرم گوساله بسته بندی خبرداد و گفت: قرار است گوشت گرم گوساله بسته بندی توسط بخش خصوصی و با مدیریت شرکت پشتیبانی امور دام به کشور وارد شود که این مهم نیز در روند کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار موثر خواهد بود.

وی اضافه کرد: اکنون مجوزهای واردات در حال دریافت است که به زودی این محموله گوشت گرم گوساله از کشورهای اروپایی تامین و به بازار عرضه می شود.

به گفته مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام، در یک تا دو ماه گذشته نیز گوشت گوساله گرم بسته بندی، به کشور وارد شده بود.

به گفته حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور روزانه نزدیک 150 تن گوشت گوسفندی گرم به بازار عرضه می شود که قیمت هر کیلوگرم لاشه گوشت گوسفندی گرم (تازه) در میادین میوه و تره بار و تعاونی های مصرف 37 هزار و 500 تومان، گوشت تفکیکی بین 48 تا 49 هزار تومان و گوشت گوساله منجمد 29 هزار تومان است.

طبق آمارها نیاز مصرفی گوشت قرمز کشور نزدیک یک میلیون تن است که 840 هزار تن آن از محل تولیدات داخلی و بیش از 100 هزار تن آن از محل واردات گوشت گرم گوسفندی، گوشت منجمد گوساله و حتی دام زنده تامین می شود.
واردات گوشت قرمز برای تنظیم بازار این محصول توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور افزایش یافته تا مردم بتوانند محصولات پروتئینی مورد نیاز خود را با قیمت های مناسب تری خریداری کنند اما قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله در بازار مصرف به 70 تا 80 هزار تومان رسیده است.

هر چند مسئولان اقداماتی را برا ی کاهش قیمت گوشت قرمز طی چند ماه گذشته انجام دادند اما محسوس نبوده و هر زوز با افزایش قیمت خرید آن روبه رو هستیم و  معلوم نیست این قیمت ها تا کجا بالا می رود، مردم دیگر توان خرید گوشت قرمز را ندارند و فروشگاه ها طی چند روز اخیر کمتر این محصول پروتئینی را عرضه می کنند و در برخی از فروشگاهها و مراکز خرید به گفته شاهدان عیبی نایاب شده است.

خواندن 183 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395