یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 11:11

ارزآوری رسانه ها برای ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمد پارسا نجفی

کارشناس رسانه

عصراقتصاد: در شرایطی که ایران به راه های جدید برای اشتغال و کسب ارز خارجی نیاز دارد به راستی چه مسیرهای جدیدی می توان یافت که هم  ارزآوری را تقویت کند، هم از  صادرات کالا و خدمات پشتیبانی کند که به افزایش اشتغال کارگران و امنیت شغلی آنها منجر شود؟  آیا رسانه های برون مرزی می توانند راهگشا باشند؟

شبکه های فرامرزی تنها کارکرد سیاسی یا فرهنگی ندارند بلکه کشورهایی که برای روابط خارجی خود رویکردهای سیاسی را در نظر ندارند نیز رسانه های فرامرزی مانند رادیو  و یا شبکه های خبری به زبان کشورهای شریک تجاری خود تدارک دیده اند. برای مثال شبکه هایی مانند دویچه وله آلمان، تی آر تی ترکیه، سی سی تی وی چین و ان اچ کی ژاپن را می توان مثال زد.

اشتباه نکنیم

 منظور فقط پخش آگهی بازرگانی نیست، در عمل هم موفقیت این روش دور از انتظار خواهد بود. هر چند آن روش هم در میان سریال های ترکیه دیده می شود اما روش های هوشمندتری وجود دارد.

 در برخی شبکه های برون مرزی مانند پرس تی وی و العالم اصولا شایسته نیست که تبلیغات مستقیم آن هم برای کالاهای مصرفی در نظر داشت. در همین دو شبکه که صرفا خبری _ تحلیلی هستند باید توانمندی های صنعتی و پزشکی به صورت خبر و میزگردهای رسانه ای و صد البته برنامه های مستند یا کلیپ های میان برنامه ای برای کشورهای هدف تهیه کرد. به بیان دیگر جامعه مخاطب شبکه می تواند مردم کشورهای هدف تجاری هم باشند.

یکی دیگر از ظرفیت هایی که این دو شبکه دارند توجه خاص به انواع گردشگری هاست. ایران مزیت بالایی در گردشگری های گوناگون دارد. برای مثال برای مردم اروپا و کانادا اکوتوریسم استان های شمالی که کوه و دریا، جنگل و رودخانه را دربرمی گیرد چندان جذابیتی ندارد چرا که کشورهای آنها سرشار از این موهبت های طبیعی است اما برای کشورهای عربی و افریقایی بسیار  مورد توجه است.

برعکس، اکوتوریسم برای گردشگران غربی در قالب کویرگردی و تماشای ابنیه تاریخی تعریف می شود و صد البته می توان آسمان شب و اجرام درخشان آن را به نظاره نشست. اروپا و امریکا به دلیل آلودگی نوری بسیار زیاد فاقد این مزیت هستند که بتوان غیر از ماه و چند سیاره بزرگ، اشیاء دیگری را حتی در منظومه شمسی نگاه کرد.

البته گردشگری اسلامی را می توان در همه شبکه ها با رویکردهای مختلف حتی برای تماشای غیرمسلمانان رسانه ای کرد. این اقدامی کم هزینه برای معرفی اسلام است که هیچکس نمی تواند آن را بد بداند. به شخصه شاهد بودم مراسمی مانند نماز عید فطر که با حضور میلیونی مردم برگزار می شود مورد توجه اروپایی هاست و آنها را در زمان برگزاری نماز فطر در حال تماشا و تعجب این مراسم دینی دیده ام.

مراسم های دیگر مانند اربعین و تنوعی که در برگزاری آن وجود دارد و حضور اقشار مختلف چه زائر و چه میزبان و محبتی که میان آنهاست، از جذابیت بالایی برای مسلمانان برخوردار است.

شبکه های آی فیلم 2، هیسپان تی وی و الکوثر که فیلم و سریال های ایرانی هم پخش می کنند می توانند کالاهای ساخت داخل را در چارچوب فیلم و سریال نشان دهند و در عمل مقرون به صرفه بودن استفاده و مزایای آن کالاها را نشان دهند. برای مثال شرکتی که داستان در آن اتفاق می افتد نه اسمی فرضی که می تواند شرکتی واقعی و دارای برند تجاری و داخل کشور باشد.

در بسیاری از سریال های اروپایی یا ژاپنی و اخیرا کره جنوبی می توانید تاکید کارگردان بر قدرت و قابلیت خودروها یا کالاهای دیجیتال مانند موبایل و رایانه ساخت کشورشان را دید. این امر برای آمریکا و اروپا شرکت های هوایی و مراکز درمانی را شامل می شود.

در مثال دیگر، وسایل منزل و کالاهای ساختمانی برای خاورمیانه، آسیای میانه و قفقاز و انواع پمپ و بلور در کشورهای امریکای لاتین مورد نیاز است.

بسته رسانه ای در هر بازار

از آنجا که شبکه های فرامرزی برای کشورهای مختلفی برنامه پخش می کنند که نیازهای متفاوت دارند باید برای هر بازار، بسته ای رسانه ای در نظر گیرند. برای مثال کشورهای غربی به فرش و سنگ هاس تزئینی ایران علاقه مند هستند اما نمی توان همان کالا را برای کشورهای امریکای لاتین یا شرق آسیا در نظر گرفت. در مقابل ملت های خاورمیانه به خدماتی مانند مدیکال توریسم و نیز ترانزیت ایران نیاز دارند اما این امر برای اروپا و امریکا صادق نیست.

چالش بزرگی هم وجود دارد که تنها در کشور ما می توان یافت و آن ناآشنایی فعالان اقتصاد به تاثیر تبلیغات غیرمستقیم در شبکه های فرامرزی است. در این خصوص مشارکت اتاق های بازرگانی و انجمن های تولیدی از یک طرف و همکاری وزارتخانه های امور خارجه، صمت، نیرو و نفت در طرف مقابل را باید مورد توجه قرار داد.

 این تبلیغ ظرفیت های ایران صد برابر حضور در نمایشگاه های تجاری در کشورهای دیگر بازخورد دارد اما با صرف هزینه ای به مراتب کمتر. در آن صورت لازم نیست فعالان اقتصادی رنج سفر را به خود هموار کنند تا چند محصول را به جامعه هدف خود فقط معرفی کنند.

دقت کنیم ابتدا مردم و فعالان کشورهای هدف با توانمندی و جذابیت های اقتصاد کشور آشنا می شوند سپس آنها هستند که اعلام نیاز خواهند کرد. اگر و تنها اگر فعالان اقتصاد به اهمیت تبلیغ در شبکه های فرامرزی آشنا شوند. امری که نیاز به همایش ها و میزگردهای توجیهی در داخل کشور دارد.

 

خواندن 902 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395