دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 09:53

اطلاعات تکميلي

  • خواسته تولید کنندگان صنایع غذایی از مسئولین:

قیمت گوشت را متعادل کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصادبا پیشرفت تکنولوژی و صنعت، امروزه وقت به عنوان یک اصل اساسی و گرانبها بوده و انسان با تفکر و برنامه ریزی شرایطی فراهم کرده تا حداکثر استفاده را از این اصل مهم انجام دهد. با توجه به تغییر نحوه زندگی و اشتغال، الگوی مصرف غذا در جهان تغییر کرده و تمایل به مصرف غذاهای آماده و فست فودها بیشتر شده است. سوسیس و کالباس به عنوان قدیمی ترین و پرمصرف ترین غذای آماده جایگاه ویژه ای در سبد غذایی مصرف کنندگان جهان دارد. در کشور ما صنایع تولید فرآورده های گوشتی به ویژه در چند سال اخیر یکی از مهمترین شاخه های صنعت غذا به شمار می رود و چنانچه در تولید این فرآورده های غذایی دقت کافی و لازم به عمل آید و سیستم های نظارتی و کنترل به خوبی انجام پذیرد؛ می تواند نقش مهمی در تغذیه و سبد غذایی مصرف کنندگان داشته باشد.

نقاشی، دبیر اجرایی فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی کشاورزی ایران در برنامه تلویزیونی بارکد در خصوص وضعیت کنونی تولید فرآورده های گوشتی گفت: شرکت به سبز از سال 1379 فعالیتش را با تولید غذای خشک آغاز کرد. این شرکت بعضی از مواد اولیه تولید فرآورده های گوشتی مانند پودر پیاز و ادویه را تأمین می کند ولی در حال حاضر ظرفیت تولید واحدهای تولید فرآورده های گوشتی به دلیل واردات گوشت اکنون کمتر شده است.

وی تصریح کرد:  100درصد گوشت مورد مصرف این واحدها وارداتی است و سالانه 35درصد ضایعات کشاورزی داریم و اگر از این ضایعات برای دام استفاده شود، قیمت گوشت باید بسیار کمتر از قیمت کنونی باشد در صورتی با یک برنامه ریزی دقیق و مدیریت صحیح نیاز به واردات گوشت نخواهیم داشت.

نقاشی در ادامه با بیان اینکه طبق آمار فائو، 35درصد ضایعات سفره داریم و بیشترین مقدار مربوط به نان است ، افزود: بحث مواد نگهدارنده، هجمه ی دیگری بر سوسیس و کالباس است  که اطلاعات دقیقی از آن در دست نیست . بر همین اساس نیتراتی که در سوسیس و کالباس است، در آب، کرفس، کلم و کاهو نیز وجود دارد.

دبیر اجرایی فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی کشاورزی ایران  تاکید کرد: خوب و بد در هر صنفی وجود دارد ولی در کشور ما تولید کننده های خوب همیشه قربانی تولید کننده های بد هستند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، کارخانه های بیشتری تعطیل خواهند شد. زمانی که صنایع غذایی تازه آغاز به کار کردند، پروانه ها توسط شهرداری صادر می شد و بعد از مدتی با بزرگ شدن صنایع، این امر به جهاد کشاورزی و وزارت صنایع واگذار شد و اکنون صنایع غذایی متولی ندارد و ما نیاز به وزارت غذا داریم.

نقاش در ادامه افزود: سازمان غذا و دارو زیر مجموعه وزارت بهداشت است و پروانه ساخت از سوی همین سازمامن  صادر می شود  ولی در حال حاضر وزارت بهداشت تبلیغات را برای صنایع فرآورده های گوشتی لغو کرده است و این صنعت را تأیید نمی کند. هر وقت سخن از حمایت می شود، مسئولان می گویند ما برای حمایت تسهیلات داده ایم، صنایع به این تسهیلات نیاز ندارد در صورتی که حدود 80 درصد واحدهای شهرک های صنعتی به دلیل عدم توازن عرضه و تقاضا تعطیل هستند.

در همین خصوص نیز اداره دارایی به دلیل آنکه تأمین کننده مواد اولیه را پیدا نمی کند، مالیات بر ارزش افزوده را از تولید کننده دریافت می کند در صورتی که تولید کننده ها هیچ حمایتی نمی خواهند، فقط قانون بهبود فضای کسب و کار 2 و 3 اجرا شود.

در ادامه این برنامه احمدیان، مدیرعامل صنایع غذایی نوین گوشت جی گفت: صنایع غذایی نوین گوشت جی در سال 1381 با تولید روزانه حدود دو تن کار را آغاز کرد. در حال حاضر این شرکت روزانه بین 8 الی 10 تن فرآورده های گوشتی تولید می کند و دارای 30 پروانه ساخت است.

وی افزود: امروزه تولید کننده ها به دلیل مشکلات و عدم حمایت مقداری از تولید دلسرد شده اند.  در صورتی که روند تولید سوسیس و کالباس به صورت بخارپز است و روغن مورد مصرف در تولید به صورت جامد نیست، نیمی به صورت مایع و بقیه مربوط به چربی گوشت است و حداکثر مجاز مصرف نیترات 120 میلی گرم در کیلو است، بعد از مصرف 100 گرم سوسیس و کالباس، عدد دریافتی نیترات 6 میلی گرم است و اگر 3 بار در هفته مصرف شود، 18 میلی گرم نیترات دریافت می شود، در صورتی که با مصرف روزانه 2 لیتر آب بیش از 600 میلی گرم نیترات دریافت می کنیم.

وی در ادامه با عنوان اینکه سازمان غذا و دارو باید تفکیک شود، تاکید کرد:  متأسفانه همیشه یک داروساز در رأس این سازمان وجود داشته و همیشه این موضوع مشکل ساز بوده است و  سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد به عنوان متولیان این صنعت باید جلوی این هجمه ها را به خصوص درباره مواد اولیه این صنعت بگیرند، زیرا اگر تولید کننده ها این موضوع را مطرح کنند، منافع شخصی مطرح می شود.

 مرادیان نژاد عضو هیأت مدیره انجمن نولیدکنندگان فرآورده های گوشتی ایران در گفتگوی تلفنی با این برنامه گفت: کارخانه های تولیدی در ابتدای کار باید پروانه بهره برداری را از سازمان جهاد کشاورزی یا وزارت صنایع سپس پروانه ساخت را از سازمان غذا و دارو دریافت کنند. سازمان غذا و دارو کارخانه ها را ملزم به استخدام مسئولین فنی، مسئولین آزمایشگاه می کند، و برای هر پروانه ساخت تعداد زیادی آزمایش می دهد و نمونه برداری های سالانه و ماهانه انجام می شود.

وی تصریح کرد: همچنین سازمان ملی استاندارد هم نظارت های شدیدی بر صنعت دارد. زمانی این صنعت بسیار پویا بود ولی اکنون فقط 80 واحد فرآورده های گوشتی فعال هستند. مهمترین راه حل این است که متولیان صنعت یعنی وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد این موضوع را شفاف سازی کنند.

مرادیان نژاد، در ادامه بیان داشت : سرانه مصرف فرآورده های گوشتی در اتحادیه اروپا 70 کیلوگرم است و متأسفانه در کشور ما که در تأمین گوشت نیاز به واردات داریم، سرانه مصرف فرآورده های گوشتی خانوار 2 کیلوگرم است. مسئولین باید یک بار برای همیشه، تکلیف خودشان را با این صنعت معلوم کنند، آیا این صنعت وجود دارد یا ندارد؟ کارخانه هایی در این صنعت وجود دارد که سابقه 50 ساله دارند. این صنعت به راحتی می توانست بازار عراق را در دست بگیرد ولی به دلیل نبود حمایت آن بازار را از دست دادیم.

خواندن 338 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395