دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 08:56

نمایندگان مطالبات تمامی مردم را نمایندگی کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمود میرلوحی/ عضو شورای شهر تهران و نماینده سابق مجلس

بودجه سال 1398 کشور توسط رییس جمهور به مجلس ارائه شده است. مجموع منابع کشور (مصارف) در بودجه 98 بیش از 1.703.233 میلیارد تومان بود که نسبت به بودجه 1397 بیش از 39 درصد افزایش یافته است. حال باید دید که این بودجه توسط نمایندگان مجلس تا چه حد دستخوش تغییر قرار می‌گیرد.

مشکلاتی ساختاری سال‌ها است که در بودجه کشو وجود دارد. بودجه کشور همواره متکی به درآمدهای نفتی بوده و اتکای خود را به سایر درآمدهای اقتصادی، رونق اقتصادی، مالیات و عوارض قرار نداده‌است. امروزه مسئولان خوشحال هستند که 120 هزار میلیارد مالیات دریافت می‌کنند. این رقم قابل توجه است و در قیاس با سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته و در راستای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی بوده است. اما شاهد هستیم زمانی که تحریم و فشارهای امریکا مطرح شد اقتصاد کشور با تنش و تلاطم روبه‌رو شد. اگر اقتصاد وابسته به نفت نیست نباید تا این حد اقتصاد کشور دچار تنش شود و نشانگر این امر است که گلوگاه اصلی اقتصاد و درآمد کشور هنوز وابسته به نفت است. طبیعی است که باید منابع درآمدی کشور متنوع شود و تا زمانی که در ساختار اقتصادی کشور، بخش خصوصی واقعی شکل نگرفته با مشکل مواجه خواهیم شد. سال‌ها است که در تمامی ،دنیا دولت‌ها کار بنگاه داری را کنار گذاشته‌اند و بخش خصوصی اقتصاد را در دست گرفته‌است اما هنوز در کشور ما80 درصد اقتصاد در دست دولت است و این مورد مانعی برای منابع درآمدی متنوع برای دولت است.

از سوی دیگر کشمکش‌ها، سهم خواهي‌ها و بیشتر خواستن‌ها از زمانی که بودجه از سمت دولت اعلام می‌شود تا زمانی که توسط مجلس به تصویب می‌رسد وجود داشته است.

مسابقه‌ای میان کمیسیون‌ها و نمایندگان مجلس شکل می‌گیرد که چه کسی و تا چه اندازه‌ای می‌تواند از این گوشت قربانی را به منطقه، کمیسیون یا دستگاه مربوط به خود ببرد. این مسابقه میان نمایندگان مجلس بسیار آسیب‌رسان است و اجاره نمی‌دهد که مبلغ بودجه در محل اولویت‌های ضروری هزینه شود.

موازی کاری در وزارتخانه‌ها و ارگان‌های مختلف می‌تواند آسیب جدی به کشور وارد کند. اکنون بسیاری از ارگان‌ها و نهادها، بخش آموزشی و عمرانی مختص به خود را دارند. در کشور  حدود400 بخش فرهنگی وجود دارد که وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه علمیه از نامدارترین‌های آنها است. زمانی که تا این حد تنوع در حوزه فرهنگی، عمرانی و آموزش وجود دارد همه ارگان‌ها ناراضی و تشنه گرفتن بودجه بیشتر خواهند بود. در نتیجه بودجه‌ برای سازمان‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود اما دولت در پرداخت آن ناتوان خواهد بود.

از سوی دیگر سهم خواهی در مجلس مدت ها است که به رویه تبدیل شده است و چند وقتی است به خصوص از مجلس هفتم به بعد، این روند تشدید شده است.

پیش از آن، نمایندگان در شان جایگاه نمایندگی خود نمی دیدند که در روند تصویب بودجه و سهم خواهی دخالتی داشته باشند. اما از مجلس هفتم این روند باب شده و برای نمایندگان ردیف بودجه در نظر گرفته شد تا در حوزه انتخابیه خود یکسری فعالیت داشته باشند. در گذشته اگر نماینده مجلس، ایده‌ای در مورد هزینه کردن بودجه داشت با نگاهی ملی در جهت تصویب آن تلاش می‌کرد و اولویت های ملی را در نظر می گرفت اما اکنون در مسیر درستی حرکت نمی‌کنیم و ترجیح منافع ملی و مصلحت عمومی جای خود را به مصلحت های محلی و ترجیح های قومی داده است. نمایندگان مجلس باید مطالبات و نیازهای تمامی مردم را نمایندگی کنند این امر بایدخود را در روند تصویب بودجه نشان دهد.

 

 

خواندن 173 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395