دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 10:08

ورود مدعی العموم به عدم کاهش قیمت برخی کالاها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

 عصراقتصاد: سخنگوی قوه قضاییه درباره این که علی‌رغم کاهش قیمت ارز، برخی کالاها با قیمت قبلی به فروش می‌رسند، گفت: مدعی العموم به این موضوع ورود کرده و دادستان‌ها هم با تعزیرات همکاری می‌کنند.

روز گذشته یکصد و سی و پنجمین نشست خبری حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه با اصحاب رسانه برگزار شد.

محسنی اژه ای در ابتدای نشست به ارائه اسامی اخلالگران اقتصادی پرداخت و پس از آن در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چندی پیش قیمت اجناس و کالاها با افزایش قیمت دلار به صورت لحظه‌ای بالا می‌رفت، اما اکنون که قیمت دلار مقداری کاهش یافته است خبری از کاهش قیمت اجناس نیست آیا قوه قضاییه به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود کرده است یا نه، گفت: بله حقیقتا کسانی هستند که از این موضوع علیه مردم سوءِاستفاده می‌کنند و به بهانه گران شدن دلار قیمت کالا‌ها را افزایش داده اند و برخی هم کم فروشی داشته‌اند؛ اما اکنون با اینکه کاهش قیمت دلار را شاهد بوده‌ایم، باز هم کم فروشی و گرانفروشی می‌کنند؛ لذا حتما با این‌ها برخورد خواهد شد. البته می‌دانید که برخورد با گرانفروشی مربوط به سازمان تعزیرات است که زیر نظر دولت است؛ اما با توجه به شرایط فعلی جامعه و فشاری که دشمن وارد کرده است و مشکلات معیشتی که برای مردم وجود دارد، مدعی العموم به موضوع ورود کرده است.

وی افزود: اقدام دیگری که صورت گرفته است این است که دادستان‌های مراکز استان‌ها از دستگاه‌های مرتبط با موضوع مثل اصناف و تعزیرات و مدیران کل دستگاه‌هایی مثل جهاد کشاورزی یا وزارت صمت دعوت کرده‌اند و در جلسات از آن‌ها خواستار اقداماتی شده‌اند. لذا امیدوار هستیم که نیاز به دستگیری و بازداشت نباشد؛ اما اگر پس از این هشدار‌ها افراد بخواهند به اقداماتشان ادامه بدهند، قوه قضاییه وارد خواهد شد و به سازمان تعزیرات کمک خواهد کرد.

آخرین وضعیت پرونده حقوق‌های نجومی

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص وضعیت پرونده‌های حقوق‌های نجومی و اینکه چه تعداد دستگیر و چه میزان پول به بیت‌المال بازگشت نیز بیان کرد: برخی اجازه داشتند حقوق بالا بگیرند که این افراد مجرم شناخته نشدند و از آنان خواستند وجوه را برگرداند. دیوان محاسبات ٢٣ میلیارد تومان را برگرداند اما افرادی که پاداش زیادی گرفته بودند عنوان اتهامی برایشان باز بود به طور مثال با صورت سازی از شرکت دولتی زیان ده وانمود کردند این شرکت سودده است و پاداش برداشتند که این افراد به دادگاه رفتند. در این زمینه آمار دقیق ندارم چون برخی، جرایم دیگری به جز اخذ حقوق بالا داشتند. افرادی که زیر بار نرفتتد تحت تعقیب قرار گرفتند. بخشنامه ای مصوب شد که تا سقف ١٠ میلیون تومان مدیران و تا سقف ٢٠ میلیون تومان برای مقامات در نظر گرفته شود و تا کنون بازرسی کل کشور گزارش خلافی نسبت به این بخشنامه دولت نداشته است.

پرونده فعالان محیط زیست تعیین وقت نشده است

محسنی اژه ای درباره آخرین وضعیت پرونده محیط زیستی‌ها گفت: این پرونده به دادگاه ارسال شده ولی هنوز تعیین وقت نشده است و وکلا باید بروند و پرونده را مطالعه کنند، زیرا در این پرونده‌ها متهم یا باید وکیل معرفی کند و یا اینکه دادگاه برای آن‌ها وکیل معاضدتی انتخاب کند. تا روز قبل که از دادگاه پرسیدم ریاست شعبه ۱۵ گفت هنوز تعیین وقت نشده است.

وی افزود: این پرونده ۸ متهم دارد و اتهام آنها افساد فی الارض است.

پرونده معاون قالیباف هنوز به کیفرخواست نرسیده است

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره پرونده عیسی شریفی معاون شهردار اسبق تهران گفت: این پرونده هنوز به مرحله کیفرخواست نرسیده و در تحقیقات مقدماتی است و از بیان جزئیات معذورم.

پرونده حسین فریدون مختومه نشده است

وی در رابطه با پرونده حسین فریدون گفت: پرونده حسین فریدون به دادگاه نرفته و در دادسرا مفتوح است.

وی در خصوص اظهارات اسماعیل بخشی مبنی بر شکنجه او نیز گفت: شنیده‌ام نامه‌ای به وزارت اطلاعات نوشته‌اند و اگر کسی تخلف کرده باشد، آنها پیگیری خواهند کرد. علی‌القاعده وزارت اطلاعات پیگیری می‌کند و اگر ایشان به دستگاه قضا مراجعه کند قوه قضاییه ورود می‌کند. تا امروز اطلاع ندارم که مدعی‌العموم ورود کرده باشد.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: وکلای بابک زنجانی بارها نامه‌نگاری کردند که می‌توانیم بدهی را پرداخت کنیم. اخیرا یکی از نماینده‌های مجلس گفته که چرا وزارت نفت برای پرداخت بدهی همکاری نمی‌کند که هیئتی از وزارت اطلاعات، شرکت نفت، نماینده مجلس و وکلای متهم تشکیل شد و قرار است طی هفته‌های آینده به یک کشور برای پرداخت بدهی سفر کنند. بخشی از اموال زنجانی در خارج از کشور است و باید درباره آن‌ها رایزنی شود.

 وی ضمن بیان اینکه در رأی دیوان عالی کشور موردی از تخفیف وجود دارد که آن هم شرایطی دارد، گفت: نظر من این است که وقتی تعیین شود که تا این وقت این کار انجام شود. تا کنون هیات هایی به چهار کشور رفته است و من در جلسه اخیر نرفتم چون معتقدم بابک زنجانی صادق نیست؛ لذا توصیه ام این است وقت تعیین کنید این آخرین فرصت شماست و تا این زمان یا پرداخت می کنید یا نمی کنید.

وضعیت قضایی طرف‌های ایرانی پرونده توتال

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی براینکه که اخیراً مسئله رشوه توتال در مورد قراردادهای پارس جنوبی در دادگاهی در فرانسه اثبات و توتال محکوم شده است با این حال چرا طرف های ایرانی در پرونده توتال محاکمه نمی شوند؟  آیا قوه قضائیه به این پرونده ورود کرده است و آیا اسنادی به دستگاه قضا در این خصوص ارسال شده است؟  اظهار کرد: هنوز با این عنوان پرونده ای در دادسرا تشکیل نشده است، اگر تخلفی باشد قاعدتاً یا دادستانی کل و یا سازمان بازرسی ورود می کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه آیا در کیفرخواست صادره برای مهدی هاشمی موضوع قرار داد توتال مطرح بوده است؟ گفت: در آن پرونده توتال مطرح نبود بلکه استات اویل مطرح شد که در آنجا آن فرد محکوم شده است.

گزارشی تازه در پرونده احمد عراقچی

معاون اول دستگاه قضا در خصوص پرونده عراقچی افزود: ما دوست داریم پرونده‌ها سریع‌تر رسیدگی شود، اما برخی پرونده‌ها نیاز به کارشناسی دارد و همین روز گذشته برای پرونده احمد عراقچی گزارشی رسیده که اگر صحت داشته باشد روند پرونده تغییر می‌کند. دادگاه این پرونده شروع نشده و در حال مطالعه پرونده هستند و اگر گزارش جدید صحت داشته باشد، فاز جدیدی مطرح می‌شود.

وی افزود: در پرونده قبلی ۹ نفر به دادگاه رفتند که برخی از بانک‌مرکزی و برخی غیر بانک مرکزی بودند که پرونده سیف در پرونده مربوط به این ۹ نفر  نیست.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  طبق استجازه‌ای که برای پرونده‌های ویژه گرفته شده، قرار بود که در این پرونده‌ها کسی با قرار آزاد نشود، اما چرا عراقچی با قرار آزاد شده است؟ گفت: عراقچی با اجازه قاضی آزاد شده است.

وی در واکنش به یکی از جمله یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه شما بارها اعلام کرده‌اید که در این پرونده به ما فشار می‌آوردند گفت: بله درست است و این فشارها هم هنوز ادامه دارد و ما نباید زیر بار این فشارها برویم.

در خصوص پرونده تخلفات انتخاباتی برخی استانداران و کارمندان فرمانداری محکوم شدند

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده تخلفات انتخاباتی سال گذشته گفت: بعضی از استانداران و کارکنان وزارت کشور در این پرونده در دادگاه بدوی محکوم شده اند اما اینکه حکم شان قطعی شده است یا نه خبر ندارم.

محسنی اژه ای در خصوص حمایت قوه قضاییه از قانون وکالت و نحوه پذیرش وکیل گفت: حدود 9 سال پیش در دولت دهم لایحه جامع وکالت را پیشنهاد کردیم که در دولت ماند و این مساله را پیگیری کردیم و حتی در دولت یازدهم هم برای تصویب به مجلس نرفت.

وی افزود: قوه قضاییه اعتقاد دارد که باید یک قانون جامع درباره وکالت داشته باشیم تا هم مردم به سهولت به وکیل دسترسی داشته باشند و هم بهای زیادی را برای وکیل پرداخت نکنند. البته بر نحوه توزیع پرونده ها نیز انتقاد دارم، چرا که برخی وکلا برای پذیرش برخی پرونده ها مبالغ کلانی را دریافت می کنند و به برخی دیگر نیز پرونده ای ارجاع نمی شود.

بررسی حادثه اتوبوس واحد علوم و تحقیقات در کمیته 7 نفره

محسنی اژه ای در پاسخ به این سوالی مبنی بر اینکه با توجه به نظر قاطع پزشکی قانونی که علت تصادف سکته قلبی راننده نبوده است، قوه قضاییه تاکنون چه اقداماتی برای پیگیری پرونده حادثه اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد انجام داده است، گفت این حادثه از دو جهت حائز اهمیت است. یکی از این جهت که منجر به فوت 10 نفر شد که بسیار تاسف آور بود و  دیگر اینکه این حادثه در یک محیط علمی رخ داده است. از روز اول این حادثه مسائلی مطرح شده است و  همه دستگاه‌ها در حال بررسی هستند، اما به صورت قطع باید کارشناس نظر بدهد. به عنوان مثال اول گفته شد که راننده اتوبوس سکته کرده که بعد پزشکی قانونی اعلام کرد، سکته قلبی نبوده است. باید  خودرو، مسیر و عوامل محیطی  بررسی شود. یک هیئت نظر اولیه را اعلام کرده و گزارش به هیات 7 نفره ارسال شده است و اگر ثابت شود در این حادثه کسی مقصر است، با او برخورد می‌شود.

 

 

 

خواندن 238 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395