دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 10:11

اطلاعات تکميلي

  • بطحایی در مجلس:

لایحه رتبه‌بندی معلمان تا پایان سال تقدیم مجلس می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: وزیر آموزش و پرورش گفت که لایحه رتبه‌بندی معلمان تا پایان سال جاری تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

سید محمد بطحایی در جلسه علنی روزگذشته مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال حسن کامران نماینده اصفهان در خصوص رتبه‌بندی فرهنگیان، اظهار کرد: این لایحه در حال حاضر در دستور کار دولت است و تا پایان سال ۱۳۹۷ تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد که امیدواریم گام مهمی برای ارتقای کیفیت نظام آموزش و پرورش باشد.

وی افزود: شایعه شده بود که با اجرای این قانون فقط حقوق ها بالا می‌رود، در حالی که ارتقاء شایستگی، توانمندی و تعهد شغلی و حرفه‌ای معلمان مدنظر است و در برخی موارد یک فرد با مدرک تحصیلی و سابقه و کار مساوی با دیگری دو برابر فرد دیگر دریافتی خواهد داشت.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با بیان این‌که پیگیری‌های نمایندگان در خصوص موضوع رتبه‌بندی فرهنگیان در حصول نتیجه موثر بوده، یادآور شد: بعد از پنج سال که این موضوع مطرح بود امروز به مرحله‌ی عملیاتی رسیده است. از مهم‌ترین آثار این اقدام ارتقای کیفیت نظام آموزش و پرورش و ارتقای شایستگی و توانمندی نیروی انسانی به عنوان مهم‌ترین رکن آموزش و پرورش است.

وی با بیان این‌که رتبه‌بندی فرهنگیان در سند تحول بنیادین به کرات مورد تاکید قرار گرفته، اظهار کرد: بعد از آنکه این لایحه آماده شد به دولت فرستاده شد و با عنایت رییس جمهور و همکاری مجدانه سازمان برنامه و بودجه در بودجه ۱۳۹۸ ردیف مستقل برای آن پیش‌بینی شد و این مهم‌ترین گامی بود که می‌شد برداشت. همچنین اگر بضاعت اجازه دهد از حمایت نمایندگان برای پربارترکردن این ردیف استفاده می‌کنیم.

بطحائی خاطر نشان کرد: این لایحه با عنایت رییس جمهور در کارگروه‌های مختلف هیات دولت مطرح شده و در دستور کار هیات وزیران است و حالا با درج ردیف‌های اختصاصی در لایحه بودجه ۱۳۹۸ عملا اجرای آن آغاز شده است و معلمین از ثمرات آن برای ارتقاء کیفیت استفاده می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: معلمی که رضایت شغلی نداشته باشد و از شایستگی و توانمندی لازم برخوردار نباشد، آینده جامعه را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد. آنچه که امروز به عنوان لایحه رتبه‌بندی معلمین در دستور کار هیات دولت است نیز آن چیزی نیست که پنج سال پیش وعده‌اش داده شده بود، بلکه دقیقا براساس مفاد برنامه تهیه و تنظیم شده و از اوایل شهریورماه در کارگروه‌های مختلف دولت بررسی شد.

وی با بیان این‌که شرایط فعلی کشور و نگرانی ها در مورد درآمدهای سال آینده لایحه رتبه‌بندی معلمان را مورد مناقشه قرار داد، اضافه کرد: اگر حمایت رییس جمهور و معاون اول نبود این لایحه در دستور کار دولت قرار نمی‌گرفت. همچنین کلیات لایحه یک جلسه با حضور رییس جمهور بررسی شد و اختصاص ردیف مستقل در بودجه نیز باعث می‌شود به تاخیر افتادن ارائه‌ی آن لطمه‌ای به اجرا نزند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که لایحه رتبه‌بندی معلمان مکانیزم لازم برای ارتقای شایستگی نیروی انسانی را پیش‌بینی کرده، تصریح کرد: با اجرای این قانون نیروی انسانی که بیشترین تاثیر را در تحقق اهداف آموزش و پرورش داشته باشد نسبت به فرد مشابه خود از نظام پرداخت بالاتری برخوردار می‌شود.

اخذ وجه اجباری از اولیای دانش آموزان ممنوع است

بطحایی همچنین به سوال حسین مقصودی نماینده سبزوار درباره این که چرا در مدارس کشور، هزینه های بالای تحصیل گرفته می شود، گفت: یکی از کاستی ها و نقایصی که همواره مشکلاتی را بر سایر ارکان آموزش و پرورش ایجاد می کند و گاهی منتج به بروز حوادثی در مدارس می شود، نبودن سرانه کافی برای انجام امورات جاری مدرسه است.

بطحایی ادامه داد: هر چند با عنایتی که نمایندگان در بودجه سال جاری برای اعتبارات آموزش و پرورش پیش بینی شده حدود 20 درصد اعتبارات سرانه ما نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: با عنایتی که سازمان برنامه و بودجه در تخصیص اعتبارات امسال برای ما ایجاد کرد، نسبت به سال گذشته تخصیص اعتبارات سرانه آموزش و پرورش وضعیت بهتری داشته است به نحوی که در 9 ماه ابتدایی امسال 51 درصد از حدود 340 میلیارد تومان در اعتبارات برای ما در نظر گرفته شده بود محقق شد، در حالی که در سال گذشته تا پایان سال تخصیصی که ما توانستیم از محل سرانه دریافت کنیم در کل 12 ماه حدود 30 درصد بود.

وی تصریح کرد: در دو ماه اخیر علاوه بر اعتبارات سرانه،سازمان برنامه و بودجه 120 میلیارد تومان دیگر از سایر ردیف ها به این وزارتخانه اختصاص داد و 200 میلیارد تومان دیگر در راه است که در همین روزها اختصاص داده می شود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: البته این بدین معنا نیست که در مدارس به دلیل کمبود اعتبارات سرانه، مردم را تحت فشار بگذاریم و بخواهیم به زور و اجبار از مردم کمک هایی را دریافت کنیم، اخذ هر گونه وجه اجباری از اولیا دانش آموزان در برخی مناطق که منجر به ترک تحصیل می شود اکیدا ممنوع است.

بطحایی همچنین گفت: بررسی ها نشان می شود که وضعیت ما در این زمینه امسال نسبت به سال گذشته بهتر شده است، این به معنای این نیست که تخلفی صورت نگرفته باشد، چنانچه مصادیقی وجود داشت که پولی به اجبار از اولیاء گرفته شده، اعلام کنند.

وی به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر این که آموزش و پرورش سرنوشت ساز است و هر چه هزینه شود، سرمایه گذاری است، اشاره کرد و گفت: این بدان معناست که ما باید کیفیت آموزش و پرورش را در کشور بالا ببریم.

وی افزود: اگر منظور نمایندگان در مورد گرفتن هزینه اجباری در مورد مدارس غیر دولتی است باید بگویم امسال سامانه های نظارتی گسترده ای در مدارس قرار دادیم که جلوی تخلفات را می گیرد و این کار باعث شد مجوز تعدادی از این مدارس لغو شود.

وی اظهار داشت: اگر منظور نمایندگان در این مورد مدارس دولتی است، باید بگویم در سال تحصیلی امسال و تابستانی که پشت سر گذاشتیم از معدود سال هایی بود که بخشنامه هایی صادر کردیم که هیچ مدرسه ای حق دریافت وجوه نقدی را ندارد، حتی این وجوه برای کمک به مدرسه باشد.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: امسال 33 هزار و 111 مدرسه یعنی نزدیک به 32 درصد به صورت مستقیم و غیر محسوس مورد نظارت قرار گرفتند که هیچ سالی این اتفاق نیافتاده بود، از این رقم شائبه تخلف در 820 مدرسه دیده شد که البته فقط بحث مالی در آن نبود بلکه تخلفات دیگری در آن بوده است.

بطحایی گفت: از این 33 هزار و 111 مدرسه، در 68 درصد مدارس دستور العمل های ما مورد توجه قرار گرفته و 1.4 درصد در مدارس تخلف رخ داده است که بر اساس نظارت ما، ابلاغ مدیریت 10 مدیر مدرسه لغو شد و عده ای هم به کمیته تخلفات اداری معرفی شدند.

وی ادامه داد: 254 شکایت در مورد ثبت نام دانش آموزان در مدارس داشتیم که 14 مورد از شکایت انصراف دادند و بقیه موارد تا آخرین شکایت مورد بررسی قرار گرفت که اگر تخلفی شده بود مورد پیگیری قرار گرفته است.

نماینده سبزوار قانع شد

حسین مقصودی نماینده سبزوار نیز در این جلسه با طرح سوال خود گفت: در مدارس کشور هزینه های بالای تحصیلی گرفته می شود، این که وزیر می گوید، کمبود مالی در مدارس وجود دارد، شکی نیست ولی طبق قانون اساسی، دولت موظف است آموزش و پرورش رایگان را تا پایان دوره متوسطه فراهم کند.

وی ادامه داد: حق تحصیل برای همه افراد جامعه یکسان است و این باعث شرم است که این موضوع در جامعه در حال از بین رفتن است.

وی از بطحایی برای ساماندهی دانشگاه فرهنگیان و جذب دانشجو برای این دانشگاه تشکر کرد ولی گله مندی خود را نیز از انتصاب و عزل های روزهای اخیر که وزارت را به یک بنگاه سیاسی تبدیل کرده اعلام کرد.

 

 

خواندن 225 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395