سه شنبه, 18 دی 1397 ساعت 08:40

اطلاعات تکميلي

  •   آشفته بازار حفظ و نگهداری آثار مکشوفه باستانی ؛

از خاک برآمدند و در خاک شدند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

 عصراقتصاد: دو خمره‌ بزرگ به دنبال انجام عملیات ساختمانی در منطقه‌ای از شهر ری کشف شده که، قدمت آنها دوره اسلامی تخمین زده شده و کاربری آن ذخیره آذوقه بوده است اما به دلیل اینکه موزه شهرری راه اندازی نشداین خمره ها به مخازن موزه های استان تهران منتقل می شوند.

امیرمصیب رحیم‌زاده، مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان ری گفت: به دنبال انجام عملیات ساختمانی در منطقه‌ای از شهر ری، دو خمره‌ بزرگ احتمالا قدیمی به دست آمده که تا اعلام نتیجه‌ بررسی‌ها ادامه‌ عملیات ساختمانی در این منطقه از شهر متوقف شده است.

وی افزود:دو خمره‌ کشف شده که هنوز در دل دیوار قرار دارند، به نظر خالی هستند، اما با توجه به اندازه و جثه‌ آن‌ها به نظر می‌رسد متعلق به ذخیره‌ آذوقه بوده‌اند و وجود هر نوع سکه و طلا در آن‌ها تقریبا غیرقابل باور است.

رحیم زاده با تاکید بر اینکه تا زمان پایان کار بررسی باستان‌شناسان در این یافته‌ها، نمی‌توان اظهار نظر مشخصی داشت، گفت: به نظر نمی‌رسد محوطه تاریخی باشد، این ملک شخصی‌ساز بوده که در حین انجام عملیات با این کوزه‌ها مواجه شده‌اند، بنابراین تا پایان پژوهش‌های باستان‌شناسی هیچ اظهار نظری در این زمینه قابل قبول نیست.

موزه شهر ری هیچگاه راه‌اندازی نشد

وی ادامه داد: با توجه به آنکه باید مطالعات بیشتری درخصوص این خمره‌ها انجام شود اما بررسی‌های کارشناس اولیه نشان داده است که این خمره‌ها برای دوره اسلامی است و باتوجه به اندازه و جثه‌ آن‌ها به نظر می‌رسد، متعلق به ذخیره‌ آذوقه بوده‌اند.

به گفته وی، از آنجا که دیوار خانه‌های مجاور، حائل و نگهدارنده ندارند و امکان ریزش آنها وجود ندارد، نمی‌توانیم برای مدت زیادی بررسی درخصوص این کوزه‌ها را طول دهیم از این رو نیاز است تا با سرعت کارها انجام شود. احتمالا باید این خمره‌ها را خارج کنیم و بعد از انجام مطالعات اولیه نظر نهایی را اعلام  می‌کنیم.

رحیم زاده ادامه داد: ابعاد این خمره‌ها حدود ۱متر و ۲۰ سانتی‌متر است و هنوز داخل این خمره‌ها را ندیده‌ایم اما باتوجه به آنکه بخشی از این خمره شکسته است و داخل آن نمایان است می‌توان گفت همان بحث ذخیره آذوقه مطرح است. هنوز آذوقه درون آن تشخیص داده نشده. از آنجا که این بخش در معبر قرار دارد این احتمال وجود دارد که در ادامه کند و کاوها با خمره‌های دیگر نیز روبه رو شویم.

مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان ری با اشاره به آنکه این عملیات در ملک شخصی و برای ساخت خانه مسکونی در نزدیک سه راه ورامین انجام شده است، تصریح کرد: از آنجا که شهر ری جدید روی شهر ری قدیم بنا نهاده شده، از این رو پیدا شدن چنین خمره‌ها و کوزه‌هایی در ۳ تا ۴ متری عمق زمین و حین گودبرداری در شهر ری دور از انتظار نیست. در این میان طی چند سال گذشته شاهد کشف حداقل ۴ مورد مانند چنین خمره‌هایی بودیم.

تمام این صحبت‌ها درحالی مطرح می‌شود که شهر ری موزه‌ای برای نمایش این آثار تاریخی ندارد. رحیم زاده در این خصوص گفت: تمام این آثار به مخازن موزه‌های تهران منتقل می‌شوند چراکه شرط اول نگهداری از آثار تاریخی در یک منطقه، داشتن موزه‌ای با تجهیزات کامل و اصولی است که به لحاظ امنیتی تامین باشد. سایر آثار کشف شده از شهر ری نیز در مخزن موزه‌های استان تهران پخش هستند.

وی درخصوص چرایی عدم افتتاح موزه شهر ری که قرار بود در سایت موزه تپه میل شاهد فعالیت آن باشیم، گفت: در سال ۸۸ شاهد رونمایی از این موزه بودیم اما هیچگاه به بهره‌برداری نرسید. این روزها نیز درصدد انجام مطالعات برای راه‌اندازی موزه در شهر ری هستیم و امکان‌سنجی آن در حال انجام است. تا زمانی که شهر ری، موزه یا جایی که قابلیت نگهداری و حفاظت از میراث فرهنگی خود را نداشته باشد، این آثار به مخازن موزه‌های استان تهران انتقال داده می‌شوند که البته به نمایش هم درنمی‌آیند.

 

 

 

 

 

خواندن 826 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395