سه شنبه, 18 دی 1397 ساعت 09:36

اطلاعات تکميلي

  • گفتگو های صلح تجاری بین چین و آمریکا آغاز شد

مصالحه ای از روی اجبار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

 

 عصراقتصاد: گفته شده که جنگی که بیش از حد طول بکشد به ضرر همه خواهد بود. این موضوع شاید در مورد بسیاری از مناقشات و دعوا های سیاسی و نظامی دیروز و امروز جهان صدق نکند، اما حداقل در مورد یکی از آنها کاملا صادق است: جنگ تجاری واشنگتن و پکن.

دعوای تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان از سال گذشته میلادی و با وضع تعرفه از سوی آمریکا بر کالاهای چینی آغاز شد. اقدامی که به ادعای دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پاسخی به شکاف تجاری بین دو کشور بود. در واقع تراز تجاری دو کشور به شدت به نفع چینی ها است و علت این امر میزان و ارزش بالای صادرات کالاهای چینی به آمریکا و کاهش مصنوعی ارزش پول چین (یوآن) است.

این جنگ تجاری که با اقدام متقابل چین علیه آمریکا آغاز شد به تدریج تاثیرات منفی خود را  در تمام روابط اقتصادی در سطح بین الملل گذاشت و سایر اقتصاد های بزرگ جهان به خصوص در اروپا متاثر از جنگ تجاری این دو ابرقدرت شدند. از همان روزهای نخست بیشتر کارشناسان اقتصادی این جنگ تجاری را بدون نتیجه و به ضرر اقتصاد هر دو کشور و در نهایت اقتصاد جهانی دانستند و به نوعی جنگ بدون برنده بهترین نامی بود که به این جنگ اقتصادی داده شد.

تاثیرات منفی جنگ تجاری: از بازار سهام تا کشاورزی

تبعات این جنگ اقتصادی به تدریج تاثیرمنفی خود را روی این دو ابرقدرت اقتصادی نشان داد. بازارهای آمریکا و چین به تدریج با افت و کاهش ارزش سهام شرکت های خود رو به رو شدند. این موضوع به شدت به اقتصاد های  هر دو کشور به خصوص چین ضربه زد تا جایی که رشد اقتصادی این کشور و پیشبینی ها در مورد آن نشان از کاهش رشد اقتصاد چین می داد. از طرف دیگر وضعیت کاهش ارزش سهام در بازارها تنها به آمریکا و چین محدود نشد و سایر بازار ها در اروپا، شرق آسیا و حتی خاورمیانه هم با روند نزولی شاخص های بازارهای خود رو به رو شدند.

به طور کلی بخش هایی که بیشترین آسیب را از این جنگ تجاری دیدند، بخش های مرتبط با فناوری، خودروسازی و کشاورزی بودند. برای مثال براساس گزارشی که رویترز چند روز پیش در مورد جنگ تجاری و تبعات آن برای اقتصاد های هر دو کشور منتشر کرد، به این موضوع اشاره کرد که اخلال در تجارت محصولات کشاورزی به هر دو کشور خسارت وارد کرده اما چین به عنوان بزرگترین واردکننده سویا بیشترین زیان را متحمل شده است. این کشور در سال گذشته 12 میلیارد دلار دانه های روغنی از آمریکا وارد کرده و حالا با وضع تعرفه بخش هایی که در اقتصاد این کشور نیاز به این محصول کشاورزی دارند از این اقدام زیان دیده اند.

چین از ماه جولای 2018 که تعرفه 25 درصدی بر واردات سویا از آمریکا وضع کرده، این محصول را عمدتا از برزیل وارد کرده است. در نتیجه صادرات سویا از برزیل رکورد زد و فروش این محصول توسط صادرکنندگان آمریکایی کاهش یافت و هزینه خرید برای واردکنندگان چینی افزایش پیدا کرد، اتفاقی به ضرر همه.

در طرف دیگر طبق آمار وزارت کشاورزی ایالات متحده، مجموع صادرات محصولات کشاورزی از آمریکا به چین طی 10 ماه نخست سال 2018 حدود 42 درصد کاهش یافت. آمریکا به منظور جبران خسارت کشاورزان این کشور 11 میلیارد دلار به خرید مستقیم محصولات کشاورزی داخلی اختصاص داد. این محصولات صرف برنامه های غذایی دولت آمریکا شد.

رویترز در ادامه گزارش خود درباره خسارت جنگ تجاری نوشت چین همچنین به دلیل تعرفه های آمریکا در حوزه های دیگر از جمله باتری تلفن زیان دیده است. به همین دلیل چین مجبور به خرید این محصول از کشورهای دیگر شد. طبق گزارش «اتحادیه مصرف کنندگان فناوری» آمریکا تعرفه بر واردات محصولات فناوری از چین باعث شد تا این صنعت در چین ماهانه یک میلیارد دلار خسارت ببیند.

جنگ تجاری واشنگتن و پکن باعث شده است که خرده فروش ها و شرکت های عمرانی و تولیدی آمریکا تحت فشار قرار گرفته و بهای بیشتری برای خرید فلزات و سایر محصولات پرداخت کنند.  برای مثال سه شرکت بزرگ خودروسازی در دیترویت (ایالت میشیگان) یعنی جنرال موتورز، فورد و فیات کرایسلر هر کدام اعلام کرده اند که خسارت ناشی از افزایش تعرفه ها امسال به حدود یک میلیارد دلار خواهد رسید. فورد و فیات هم گفته اند که احتمال می رود در سال 2019 نیز به همین میزان خسارت ببینند.

مصالحه ای که به دست می آید ؟

با توجه به این خسارات، به نظر می رسد که دو کشور راه مصالحه را در این جنگ بدون برنده در پیش گرفته اند. مصالحه ای که با توافق در مورد آتش بس که دو کشور در اجلاس گروه بیست در آرژانتین به آن رسیدند، رفته رفته در حال شکل گیری است. در اواخر سال میلادی گذشته، مقامات پکن و واشنگتن با اعمال آتش‎بس تجاری موافقت کردند و قرار شد طی یک بازه زمانی 90 روزه، از افزایش تعرفه‎های گمرکی علیه یکدیگر پرهیز کنند.

به گزارش اسپوتنیک، مذاکرات تجاری چین و آمریکا بطور رسمی از روز گذشته در پکن پایتخت چین آغاز شد. پیش از این سخنگوی وزارت بازرگانی چین اعلام کرده بود که مذاکرات چین و آمریکا درباره مسائل اقتصادی و تجاری، در سطح معاونان وزیر در پکن برگزار می شود.

نشریه Beijing Youth Daily در مورد این مذاکرات نوشت: از ساعت 9 صبح امروز به وقت محلی هیات آمریکایی با بیش از 10 خودرو با شماره های سفارت و پرچم این کشور به ساختمان وزارت بازرگانی چین رسیدند.

همانگونه که پیش از این گزارش شده بود، "جفری جریش" ریاست هیات آمریکایی را بر عهده دارد. علاوه بر این، "دیوید مالپاس" معاون معاون وزیر خزانه داری آمریکا نیز حضور دارد.

رویترز نیز به نقل از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نوشت: مذاکرات تجاری واشنگتن- پکن روند بسیار خوبی دارد.

با این همه ترامپ مدعی شده  که ضعف اقتصاد چین، دلیل پکن برای حصول توافق با واشنگتن خواهد بود و اعلام کرد: چین واقعاً به دنبال حل این مشکل است. اقتصاد آنها خوب پیش نمی‎رود و همین موضوع به آنها انگیزه مذاکره می‎دهد.

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود کسری تجاری این کشور در برابر چین در سال 2017 میلادی به 375 میلیارد دلار رسیده است دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که تعرفه های 10 درصدی بر روی 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی اعمال کرده، اعلام کرده بود این میزان تعرفه در ابتدای سال آینده میلادی به 25 درصد افزایش خواهد یافت.

انبوه مسائلی که باید حل شود

با این همه برخی نسبت به تحقق یافتن صلح تجاری بین این دو ابرقدرت اقتصادی جهان تردید دارند و  با وجود ابراز علاقه دو طرف برای حل و فصل معضل تعرفه های گمرکی آمریکا علیه کالاهای چینی، تا کنون نشانه ای از تغییر موضع واشنگتن در زمینه اعمال تعرفه های گمرکی علیه محصولات چینی به چشم نمی خورد.

از سوی دیگر مساله انتقال فناوری های پیشرفته، حراست از حق مالکیت معنوی، ارزش پول ملی چین، کسری تجاری بالای آمریکا در برابر چین، موانع غیرتعرفه ای در روابط اقتصادی و حملات سایبری از موضوعاتی است که هیات های تجاری دو کشور در این مذاکرات و مذاکرات آینده باید حل و فصل کنند.

روزنامه 'ژاپن تودی' در مورد این مذاکرات نوشت که جنگ تجاری بین واشنگتن و پکن بازتاب نگرانی آمریکا از تبدیل چین به رقیبی بالقوه در حوزه ارتباطات راه دور و سایر فناوری هاست و دونالد ترامپ به دنبال جلوگیری از تحقق طرح های چین است.

آن طور که این روزنامه در مورد این مذاکرات نوشته، با وجود پیام مثبت چین در آستانه مذاکرات درباره مناقشه تجاری با آمریکا، دو طرف همچنان بر سر انتقال اجباری فناوری و روابط آینده شان با یکدیگر اختلاف نظر شدید دارند.

جفری گریش (Jeffrey Gerrish) معاون نماینده تجاری آمریکا ریاست هیئت آمریکایی متشکل از مسوولان وزارتخانه های کشاورزی، انرژی، بازرگانی، خزانه داری و وزارت خارجه را برای مذاکرات تجاری با چینی به عهده دارد که درباره اعضای هیئت چینی این مذاکرات توضیحی نداد.

ژاپن تودی در ادامه افزود که رشد کند اقتصاد دو کشور در حال تبدیل فشار به حل و فصل مساله است. رشد اقتصادی چین در سه ماهه منتهی به سپتامبر به 6.5 درصد و رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه سوم سال گذشته به 3.4 درصد کاهش یافت. تلاش پکن برای جلب حمایت فرانسه، آلمان، کره جنوبی و سایر کشورها در برابر ترامپ موفقیت آمیز نبود و این کشورها در انتقاد از سیاست های صنعتی و موانع چین بر سر راه بازار همصدا شدند.

با اینکه برخی از کارشناسان نسبت نتایج این مذاکرات ابراز خوشبینی می کنند اما باید به این نکته توجه داشت که تعدد موضوعات و مسائل مورد اختلاف بین دو کشور که به غیر از مسائل اقتصادی، مسائل سیاسی را مانند موضوع تایوان را در بر می گیرد باعث شده که سایه احتمال طولانی شدن مذاکرات و ادامه تاثیرات منفی آن همچنان بر سر اقتصاد دو کشور و جهان سنگینی کند.

خواندن 92 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395