چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 08:42

کاهش کشت مکانیزه با خرده مالکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد: استان مازندران دارای 550 هزار هکتار اراضی زراعی است که 50 درصد آن به شالیزارها اختصاص دارد. کل تولید برنج مازندران یک میلیون و 350 هزار تن شلتوک است که 40 هزار هکتار آن ارقام پر محصول کیفی هستند از این رقم امسال تنها 40 هزار هکتار کشت شده است که با توجه به میزان کیفیت آن تا 8 تن می رسد. تاکنون 300 تا 350 هزار تن مربوط به ارقام پرمحصول بوده و سایر آن مربوط به ارقام مختلف برنج است.

رحمان عرفانی، معاون موسسه تحقیقات برنج کشور در گفت و گو با خبرنگار «عصر اقتصاد» گفت: افزایش هزینه تولید به این دلیل است که سیستم‌های کشت هنوز کاملا مکانیزه نشده و در کاشت تنها 30 تا 35 درصد از مکانیزاسیون استفاده می‌شود، اما در مقابل در برداشت 95 درصد مکانیزه شده‌ایم که باعث شده هزینه تولید کاهش یابد. یکی از دلایلی که باعث شده کشاورزان کمتر به طرف هوشمندسازی پیش بروند، افزایش هزینه های تولید، خرده مالکی در شالیزارها و نبود توجیه اقتصادی است.

وی افزود: «خرده مالکی و تقطیع اراضی کشاورزی باعث افزایش هزینه تولید می شود، امکان کشت مکانیزه را کاهش می دهد. با توجه به این که کشاورز امکان خرید ماشین آلات و زمین های زیادی ندارد این شیوه کشت توجیه اقتصادی ندارد در نتیجه باید بنگاه های بزرگی تشکیل شود تا با سرمایه گذاری کلان در زمینه خرید این ماشین آلات کشاورز را برای کشت مکانیزه تشویق کند.»

عرفانی تصریح کرد: «برای رفع این مشکل، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی به منظور توسعه کشت مکانیزه، وجود جاده های دسترسی، آبیاری مدرن، ایجاد سیستم های زهکشی استاندارد اراضی و امکان توسعه کشت دوم مطرح می شود. در گذشته از این روش کشت کمتر استفاده می شد، اما اکنون سرعت بیشتری گرفته است.»

***افزایش هزینه کشاورزان با خرده مالکی

عرفانی تصریح کرد: «خرده مالکی باعث افزایش هزینه کشاورزان می‌شود. دستمزدهای کاشت و داشت بسیار بالاست و هزینه تولید را افزایش می‌دهد. قیمت بالای نهاده‌های کشاورزی مانند سم و کود هم باعث فشار اقتصادی به کشاورزان می‌شود و هزینه تولید را افزایش می‌دهد، علاوه بر اینکه اثرات نامطلوبی دارد، بعد از فوت پدر خانواده و تقسیم زمین ها بین فرزندان نیز امکان تبدیل اراضی به خانه سرا بیشتر می شود، میانگین سرانه زمین های شالیزار کمتر از هفت دهم درصد است.»

معاون موسسه تحقیقات برنج کشور افزود: «یکی از راهکارهای جلوگیری از خرده مالکی ایجاد توسعه بنگاه های کوچک در روستاهاست تا از این طریق زمینه تشکیل تعاونی های روستایی در عرصه تولید فراهم شده و از این روش برای خرید ماشین آلات کشاورزی، کمباین و تراکتور برای زمین های خرد سرمایه گذاری شود و تولید برنج برای کشاورزان صرفه اقتصادی داشته باشد.»

**تشویق جوانان برای کشاورزی با کشت مکانیزه

وی با اشاره به اینکه بنگاه ها در حقیقت می توانند در زمینه تولید برنج برای کشاورزان مدیریت کنند، اظهار کرد: «با سرمایه گذاری و انجام این کار کشاورز به تولید کاشت مکانیزه ترغیب می شود، اکنون جوانان تمایل زیادی برای کشاورزی و کاشت محصول ندارند به این دلیل میانگین سنی بهره برداران و تولیدکنندگان بالا رفته است، آنها دوست دارند کشاورزی توسط ماشین انجام شود؛ به نظر من کشاورزی هوشمند ایده خوبی برای تشویق جوانان است.»

سرپرست مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی هراز افزود: «در شیوه هوشمند بیشتر کارهای کشاورزی مانند اپراتوری، سم پاشی، کنترل آفات و کاشت بذر از کنار زمین انجام می شود؛ این موضوع باعث می شود کشاورزی سرپا بماند. برخی در زمینه تولید و تأمین بذر بنگاه هایی را به شکل شرکت های تعاونی تشکیل دادند که گام خوبی برای توسعه تولید و تشویق کشاورزان است. در گذشته تعاونی ها بیشتر در عرصه خرید محصولات فعال بودند، اما اکنون در عرصه تولید نیز وارد شده اند، وجود این شرکت ها باعث می شود جوانان به عرصه کشاورزی وارد شوند.»

***کشاورزی هوشمند از تبدیل اراضی به غیر زراعی جلوگیری می کند

وی تصریح کرد: «کشاورزی هوشمند می تواند گامی در عرصه تولید پایدار باشد و از تبدیل اراضی به غیر زراعی جلوگیری کند، همچنین توسعه تعاونی ها گامی مؤثر در جهت تولید پایدار بر می دارد و امکان سرمایه گذاری های کلان را فراهم می کند.»

عرفانی اظهارکرد: «تولید برنج از نظر استراتژیک اهمیت دارد و باید به فکر امنیت غذایی باشیم. اگر سیاستگذاری درستی در بخش تولید داشته باشیم و سطح زیر کشت ارقام پر محصول را افزایش دهیم، می‌توانیم تولید برنج را در استان‌های شمالی به قدری بالا ببریم که جایگزین استان‌هایی شود که پیش از این کشت برنج داشته‌اند.»

عباس زارع، مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با امضای تفاهم نامه با وزارت ارتباطات گفت: «تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت ارتباطات امضا کردیم که زیرساخت‌هایی را برای هوشمندسازی کشاورزی انجام دهند تا کشاورزان بتوانند به روش مدرن و قابل رقابت با سطح جهانی فعالیت کنند.»

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ابزارآلات و سامانه‌های نوین آبیاری در کشاورزی که از 21 دی ماه برگزار خواهد شد خاطرنشان کرد: « بررسی سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش کشاورزی یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه است، توسعه آبیاری هوشمند می‌تواند به ظرفیت سیستم آبیاری کمک کند تا به حد نرمال و حداقل برسیم. ما در کشور سالانه 400 هزار هکتار ظرفیت فنی و مهندسی داریم.»

زارع تصریح کرد: «200 شرکت تولیدکننده در این نمایشگاه شرکت می‌کنند که 120 شرکت مربوط به سامانه‌های نوین آبیاری است. این نمایشگاه می‌تواند برای صادرات لوازم و تجهیزات کشاورزی هم مفید باشد.»

سرمایه گذاری بنگاه ها در زمینه تجهیزات کشاورزی باعث می شود تا بخشی از هزینه های تولید  کشاورزان کاهش یابد، استفاده از روش های هوشمند
خواندن 153 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395