چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 09:33

حذف نفوذی ها نیازمند اصلاحات ساختاری بودجه  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مرضیه صدری

 عصراقتصاد: «یارانه های پنهان» و «نفوذی های بودجه» از مهم ترین کلید واژه هایی بود که در ایام تدوین و ارائه بودجه 98 از سوی مسئولان دولتی بیان شد.

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه از عزم کارشناسان این سازمان برای شفاف سازی زوایای پنهان بودجه های سالانه خبر داده بود؛ معاون اول رئیس جمهور تعبیر «گوشت قربانی» را برای بودجه به کار برده بود و حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور از هزینه شدن بودجه کشور در راه حامی پروری عده ای بازنشسته سیاسی خبر داده بود که دولت توان مقابله با این موضوع را در برابر مجلس ندارد.

اظهارات در خصوص ضرورت اصلاحات جدی در ساختار بودجه های سالانه و حذف ردیف های خاص ادامه یافت تا اینکه جهانگیری از تأکید رهبر معظم انقلاب در این خصوص خبر داد.

موضوعی که البته نیازمند وفاق ملی و همگرایی همه قوا به ویژه قوه مققنه و مجریه است.

هادی شوشتری نماینده قوچان و فاروج در استان خراسان رضوی در گفت و گو با عصر اقتصاد ضمن تایید این موضوع خاطر نشان کرد: دولت و مجلس باید نظام بودجه ریزی را به طور کلی متحول کنند که البته این موضوع نیازمند عزم حاکمیتی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: عده ای در طول سالیان گذشته با لابی های متفاوت در راستای منافع خود به بودجه ورود کرده و بخشی از آن را تبدیل به حق مسلم خود کرده اند.

شوشتری اظهار کرد: کارشناسان ارشد سازمان برنامه و بودجه و کسانی که در ادوار مختلف مشغول بودجه نویسی بودند، همواره رویکرد انتقادی به روش بودجه مبتنی بر فرایند چانه زنی داشته اند.

این نماینده ادامه داد: اصلاح فرایند بودجه ریزی چه در مرحله تهیه و تصویب در هیات وزیران و چه در مرحله تصویب در مجلس نیازمند همکاری همه ارکان به ویژه قوه مقننه و مجریه است و هیچ یک از این دو قوه به تنهایی نمی توانند این اصلاحات را محقق کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه این موضوع باید در یک فرایند تعاملی باشد، افزود: حاکمیت نیز باید عزم خود را جزم کند تا در فرایند بودجه ریزی تغییرات ساختاری را انجام دهد.

شوشتری خاطر نشان کرد: این تعامل بین قوا تا حدودی وجود دارد؛ اما اصلاحات ساختاری و تغییر شاکله بودجه نیازمند جراحی عمیق تری است.

گفتنی است رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور روز گذشته اعلام کرد که بخش نخست برنامه اصلاح ساختاری بودجه تقدیم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شده است.

بر اساس اظهارات نوبخت، اصلاح ساختاری بودجه به طور جدی در دستور كار دولت قرار دارد و بخش نخست آن پس از بررسی ستاد اقتصاد مقاومتی به شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا ارسال و در صورت تصویب برای تأیید نهایی خدمت مقام معظم رهبری تقدیم خواهد شد.

 

 

خواندن 285 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395