چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 10:51

تلاش اوپک برای افزایش قیمت نفت جواب داد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد:  کاهش تولید نفت توسط کشورهای اوپک در روز های اخیر، روندی صعودی به قیمت نفت بخشیده است، مساله ای که مبین نتیجه بخش بودن تلاش های اوپک برای تثبیت بازار است.

بر این اساس قیمت نفت خام برنت روز گذشته با توجه به کاهش تولید اوپک و مثبت بودن دیدارهای چین و آمریکا، با 1.67 درصد افزایش برابر با 96 سنت، به 58 دلار و 29 سنت به ازای هر بشکه رسید. همچنین نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 1.55 درصد رشد برابر با 75 سنت با قیمت 49 دلار و 26 سنت برای هر بشکه معامله شد.

در این راستا پیش بینی می شود که اقدامات اوپک برای سال جدید میلادی جواب گو باشد و قیمت ها را به درجات مطلوبی برساند.

شبکه خبری بلومبرگ در این خصوص می نویسد: راهبرد اوپک در کاهش تولید نفت، حتی با وجود افت اخیر در قیمت ها، برای اعضای این سازمان موفقیت آمیز خواهد بود.

به گزارش شبکه بلومبرگ، با توجه به افت قیمت نفت در ماه های پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی ممکن است به نظر برسد که راهبرد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای تثبیت بازار نفت ناکام بوده است، اما در مهم ترین زمینه برای اعضای اوپک، یعنی درآمدهای نفتی، این راهبرد موفقیت آمیز بوده است.

قیمت نفت اکنون به همان حدود ۵۰ تا ۶۰ دلار در زمان آغاز توافق جهانی کاهش تولید نفت در سال ۲۰۱۷ میلادی بازگشته است، زیرا تولید بی سابقه نفت در آمریکا و ضعف تقاضای نفت، تلاش های اوپک را تا حدی خنثی می کنند. این سطح پایین تر از میزانی است که بیشتر اعضای اوپک برای تأمین بودجه خود به آن نیاز دارند.

براساس محاسبات بلومبرگ، ارزش اسمی تولید اوپک، بر اساس میانگین قیمت سبد نفتی اوپک، در سال ۲۰۱۸ میلادی با ۳۳ درصد افزایش به ۸۲۶ میلیارد دلار رسید، زیرا کاهش تولید اوپک و متحدانش، میانگین قیمت نفت را بالا برد. البته رقم واقعی درآمد، براساس میزان نفت صادر شده و نه نفت تولید شده، کمتر از این مبلغ اسمی خواهد بود.

مشخص نیست که این موفقیت در سال ۲۰۱۹ میلادی ادامه می یابد یا نه. قیمت ها در آغاز این سال پرنوسان بوده اند. اگر سقوط قیمت نفت ادامه یابد، ممکن است اوپک باز هم تولید خود را کاهش دهد. این احتمال نیز وجود دارد که همانند سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی، اوپک دوباره با حداکثر ظرفیت به تولید نفت بپردازد.

با وجود این، به نظر می رسد بهترین رویه برای اوپک، پیگیری روند کنونی است. حتی اگر قیمت ها از سطح کنونی بالاتر نروند و اوپک در همه سال ۲۰۱۹ میلادی کاهش تولید خود را ادامه دهد، درآمد این سازمان بیش از دوره های پیشین خواهد بود.

این در حالی است که گفته می شود بیشتر اقدامات اوپک در راستای کاهش تولید نفت، با توجه به سیاست های عربستان صورت می گیرد، چرا که این کشور به قیمت های بالای نفت نیازمند است.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، عربستان با امید باز گرداندن قیمت نفت به حدود ۸۰ دلار برای هر بشکه، قصد دارد صادرات خود را باز هم کاهش دهد.

برخی مسئولان سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کردند عربستان قصد دارد صادرات نفت خود را تا پایان ماه ژانویه امسال به هفت میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز برساند و امیدوار است قیمت نفت را به ۸۰ دلار برای بشکه افزایش دهد.

این راهبرد جدید همسو با تلاش عربستان برای جبران افزایش چشمگیر در هزینه های عمومی است.

به گفته یکی از مسئولان اوپکی، بودجه جدید عربستان مستلزم افزایش قیمت نفت به حدود ۹۵ دلار برای هر بشکه است، اما این کشور با قیمت نفت ۸۰ تا ۸۵ دلار برای هر بشکه نیز راضی خواهد بود، زیرا نیاز به برداشت از ذخایر مالی این کشور را کمتر می کند.

مسئولان اوپکی اعلام کردند بعید است تلاش جدید عربستان بتواند در کوتاه مدت قیمت نفت را به سطح مطلوب این کشور افزایش دهد و قیمت نفت ۸۰ دلار در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی که انتظار می رود تقاضای نفت در آن افزایش یابد، محقق خواهد شد.

 

 

 

 

خواندن 225 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395