چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 14:55

افزایش ۱۱۰۰ میلیارد تومانی هزینه اتصال ریل به چابهار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ با قانون بودجه سال جاری نشان می‌دهد که هزینه در نظر گرفته شده برای اتمام پروژه اتصال چابهار به شبکه ریلی ۱۱۰۴ میلیارد و ۲۰۷ میلیون تومان افزایش یافته است.

 اتصال چابهار به شبکه ریلی پروژه‌ای ۵۸۰ کیلومتری است که توسط شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور دنبال می‌شود و از سال ۱۳۸۹ کلید خورده است و برآورد هزینه‌ای آن در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد رقمی معادل ۵۶۳۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون تومان است.

در حالی زمان اتمام این پروژه در لایحه بودجه سال جاری، سال ۱۳۹۹ لحاظ شده بود که در لایحه بودجه سال آتی که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است، یک سال دیگر به مدت‌ زمان اتمام این پروژه اضافه شده تا ۱۴۰۰ به عنوان سال پایانی اتمام پروژه مهم لحاظ شود.

براساس آمار عملکرد دوران برنامه پنجم توسعه و قبل از آن، در مورد اتصال چابهار به شبکه ریلی رقمی معادل ۴۶۳ میلیارد و ۱۹۲ میلیون تومان تخصیص یافته است و این در حالی است که عملکرد سال ۱۳۹۶ برای این پروژه اعتباری معادل ۲۸۹ میلیارد و ۴۵۷ میلیون تومان بود.

باید خاطر نشان کرد که براساس ابلاغیه مربوط به سال ۱۳۹۷ میزان اعتبار مورد نظر در سال جاری برای این پروژه ۷۵ میلیارد تومان است و برآورد می‌شود در سال ۱۳۹۸ رقمی معادل ۱۱۰ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص یابد.

بنابراین در مورد پیش‌بینی‌های صورت گرفته به منظور رقم مورد نیاز برای اتمام این پروژه در لایحه بودجه سال آتی رقمی معادل ۴۶۹۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است تا بتوان به رقم کلی ۵۶۳۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون تومانی در نظر گرفته شده به منظور اتمام این پروژه رسید.  

نکته قابل تامل در مورد جمع کل اعتبار مورد نظر برای اتمام این پروژه است که براساس قانون بودجه سال ۱۳۹۷ رقمی معادل ۴۵۲۸ میلیارد و ۴۴۲ میلیون تومان بود که با توجه به افزایش هزینه‌های عمرانی و تحولات به وجود آمده در مقوله ارز این رقم در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ مبلغی معادل ۵۶۳۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون تومان لحاظ شده است که از تفاوتی یک هزار و ۱۰۴ میلیارد و ۲۰۷ میلیون تومانی خبر می‌دهد.

منبع: ایسنا

خواندن 280 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395