شنبه, 22 دی 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • بروکسل  تحریم ایران را همزمان با حمایت از برجام در دستور کار دارد

بر نعل ومیخ کوبیدن اروپا در رابطه با ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: علیرغم پایبندی ایران به تمامی تعهدات برجامی و اظهارات مقامات اروپایی در مورد اجرای کامل این معاهده چند جانبه از سوی تهران و تاکید آژانس انرژی اتمی در مورد تخطی نکردن این کشور از مسائل پیشبینی شده در مورد انرژی هسته ای، اروپایی‌ها تنها در حرف مدافع ایران هستند و در عمل نتوانسته اند کمکی در جهت رفع مشکل ارتباطات تجاری ایران بعد از تحریم‌های یکجانبه امریکا کنند.

از طرف دیگر اروپایی‌ها به تبعیت از آمریکا در مورد برنامه دفاعی موشکی ایران صحبت از احتمال وضع تحریم در مورد این برنامه موشکی دفاعی کرده اند و این موضوع با توجه به وضعیت کنونی روابط ایران و اروپا می تواند سنگ بزرگی بر سر راه اجرای برجام شود.

حالا به نظر می رسد که دو کشور دانمارک و هلند با ادعاهای واهی تلاش کرده تحریم‌هایی علیه ایران وضع شود و در شرایطی که اروپا همچنان بر سر مسائلی مانند اجرایی کردن کانال مالی ایران – اروپا موسوم به SPV همچنان تعلل کرده، این اقدامات می تواند به شدت بر روابط بین تهران و بروکسل تاثیر منفی بگذارند.

دانمارک و هلند علیه ایران

وزارت خارجه دانمارک روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده که اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌ است یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات ایران را به  دلیل واهی اقدام در خاک اروپا در فهرست «گروه‌های تروریستی» این اتحادیه قرار دهد. دانمارک حدود دو ماه پیش ایران را در اقدامی نسنجیده و به ادعای برنامه‌ریزی برای قتل یکی از مخالفان جمهوری اسلامی ایران در خاک، متهم کرد.

آنطور که برخی از رسانه‌ها گزارش دادند، هم‍‌زمان هلند هم در اقدامی عجولانه ایران را به دست داشتن در قتل دو نفر مخالفان جمهوری اسلامی در خاک هلند متهم کرده و ادعا کرده که  که توصیه این کشور در تصمیم تازه اتحادیه اروپا علیه وزارت اطلاعات ایران موثر بوده است.

تصمیم اتحادیه اروپا در واکنش به آنچه که بروکسل  «طرح‌های خنثی‌شده تروریستی در فرانسه و فعالیت‌های اطلاعاتی ایران در دانمارک و اروپا» خوانده، گرفته شده است. این در حالی است که ایران بارها این اتهامات را رد کرده است.  اناس سموئلسون، وزیر خارجه دانمارک در پیامی که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد از موافقت اتحادیه اروپا با تحریم «یکی از نهادهای اطلاعاتی ایران» در ارتباط با اتهام «طرح ترور در خاک اروپا» خبر داده بود.

سموئلسون اقدام اتحادیه اروپا را «یک پیروزی بزرگ» و «پیامی روشن» خواند که به گفته او که نشان می‌دهد اروپا «چنین رفتاری را نخواهد پذیرفت”.

سرویس اطلاعاتی دانمارک این فرد را رهبر شاخه جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز در دانمارک معرفی کرد. نام این گروه بعد از حمله مسلحانه و مرگبار به رژه سالگرد جنگ ایران و عراق در شهر اهواز مطرح شد. در آن حمله ۲۴ نفر کشته شدند.

ظریف: اروپایی‌ها به تروریست‌ها پناه داده اند

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ساعتی پس از انتشار تصمیم اتحادیه اروپا در توییتر واکنش نشان داده و نوشت: «اروپایی‌ها از جمله دانمارک، هلند و فرانسه، به سازمان مجاهدین خلق - که ۱۲۰۰۰ ایرانی را کشته و شریک جرم صدام در جنایت‌هایش علیه کردهای عراق بوده - پناه داده‌اند؛ همین طور به تروریست‌های دیگری که از اروپا، قتل ایرانیان بی‌گناه را ترتیب داده‌اند. متهم کردن ایران، مسئولیت پناه دادن به تروریست‌ها را از سر اروپایی‌ها باز نمی‌کند”.

یک روز بعد هم سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران هم ضمن محکومیت تصمیم غیر منطقی و تعجب برانگیز اتحادیه اروپا که بر پایه اتهامات بی پایه و اساس، چند تبعه ایرانی را مورد تحریم قرار داده است، این اقدام را نشانه عدم صداقت کشورهای اروپایی در مبارزه با تروریسم خواند و افزود: اتحادیه اروپا به جای قرار دادن نام گروههای تروریستی و جنایتکاری همچون منافقین و الاحوازیه در فهرست تحریم خود، آنان را در اقدامات ضد انسانی و تروریستی خود آزاد گذارده و حتی تحت حمایت خود قرار می دهد؛ اما جمهوری اسلامی ایران را که پرچمدار مبارزه با تروریسم در منطقه بوده و اروپا امنیت خود را مدیون آن است، مورد اتهام قرار می دهد. قاسمی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این اقدام و در چارچوب عمل متقابل اقدامات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.

حفظ تعادل دشوار اروپا در مورد ایران

اما رفتار دو گانه اروپا با ایران تنها به این موارد محدود نمی شود. روزنامه‌های اسپانیایی ال پائیس و لا وانگواردیا نوشتند که «جوسف بورل» وزیر خارجه اسپانیا در دیدار با «محمد جواد ظریف» در هند،  به وی اطمینان داد که اتحادیه اروپا به حفظ توافق هسته ای متعهد بوده و خواهان جلوگیری از اثرات منفی‌ خروج آمریکا از برجام است.

به گزارش ایرنا ، ال پائیس افزود: اروپا حمایت کامل خود از صلح هسته ای با ایران را محفوظ دارد اما در عین حال به اعمال تحریم‌هایی‌ علیه برخی‌ رفتار‌های تهران در دستور دارد.

نشریه اسپانیایی نوشت: بورل روز چهارشنبه تلاش کرد تا در دیدار با ظریف همتای ایرانی خود در دهلی‌ نو که در چارچوب گفت و گوی رایسینا برگزار شد، این تعادل دشوار را حفظ کند .

ال پائیس به گفت وگوی وزیران خارجه ایران و اسپانیا اشاره کرد و یادآورشد:این دیدار در همان روزی برگزار شد که اتحادیه اروپا به اعمال تحریم‌ها علیه دو نفر و یک نهاد ایرانی با این اتهام که در قتل دو مخالف در هلند دست داشتند پرداخت. تهران این اتهام‌ها را رد کرده است . نشریه اسپانیایی همچنین ادامه داد که رئیس دستگاه دیپلماسی اسپانیا این دیدار را پر بار توصیف کرد هرچند که به مشکلات اتحادیه اروپا برای تضمین به ایران در مورد ایفای تعهدات توافق هسته ای که از زمان خروج آمریکا از آن و اعمال تحریم‌ها علیه شرکت‌هایی‌ که به کسب و کار با تهران می‌ پردازند به طور مرگباری زخمی شده است اعتراف کرد .

بورل در این باره پس از دیدار با ظریف در گفت و گو با رسانه‌ها افزود:ایرانی‌‌ها از ما می‌ خواهند که کارهای بیشتری انجام دهیم .من در دیدار با ظریف، از فرصت استفاده کرده و به وزیر ایرانی گفتم که اتحادیه اروپا به طور کامل با حفظ این توافق متعهد است .

ال پائیس نوشت که موضوع تحریم دو نفر و یک نهاد ایرانی نیز بخشی از صحبت‌های بورل و ظریف بود و در آن ، وزیر ایرانی ناراحتی‌ خود را به همتای اسپانیایی ابراز کرد .

روزنامه اسپانیایی به نقل از بورل افزود:ایران می گوید که افراد به قتل رسیده در هلند، تروریست بوده و من به وزیر ایرانی یادآورشدم که اروپا علیه تروریسم در تمامی اشکال آن مبارزه می‌ کند .

روزنامه لا وانگواردیا نیز نوشت :بورل در این دیدار ، قصد اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا در کار برای جلوگیری از اثرات منفی‌ تصمیم یکجانبه دولت ترامپ در اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را به ظریف اعلام کرد .

لا وانگواردیا ادامه داد: اتحادیه اروپا و اسپانیا از نقض یکطرفه توافق هسته ای از سوی آمریکا انتقاد دارند و به همین دلیل در حال مطالعه فرآیندی برای جلوگیری از این تحریم‌ها هستند.

 

خواندن 169 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395